Wydatki na uchodźców mogą rozsadzić budżety krajów UE. Austria ma propozycje

Dom - Ze swiata - Wydatki na uchodźców mogą rozsadzić budżety krajów UE. Austria ma propozycje

23.06.2019-879 widoki -Ze swiata

Austria chce dyskusji o wydatkach na uchodźców  Wraz ze świata

Rosnące wydatki związane z zapewnieniem pieczy uchodźcom mogą pokrzyżować projekty budżetowe niektórych państw europejskich. Unia powinna więc wziąć pod rozwagę zastosowanie wobec nich wyjątku od unijnych zasad deficytu budżetowego - oświadczyły władze Austrii w niedzielę.

- W krótkiej perspektywie koszty (związane z napływem uchodźców) są wysokie, jednak przewidywalne. Ważniejsza jest aczkolwiek kwestia długotrwałego wpływu (tej sytuacji) na budżety państw UE - powiedział austriacki minister finansów Hans Joerg Schelling w wywiadzie na rzecz wydania "Welt am Sonntag", które ukazało się przy niedzielę.

Dodatkowe koszty

Schelling podkreślił, iż wielu uchodźców trafiających do Europy zostanie tam, an innymi słowy konieczność sfinansowania przez rządy budowy nowych szkół i domów. - Wątpię, aby planowane obecnie budżety okazały się wystarczające - dodał.

"Blokowiska" z pojemników. To może być rozstrzygnięcie dla imigrantów

Część ekonomistów przekonuje, że większa cyfra uchodźców przełoży się dzięki wyższy popyt, a jak za tym idzie a mianowicie wyższe przychody podatkowe. Schelling zaznaczył jednak, że "taki wzrost gospodarczy jest osiągany przez zwiększanie wydatków jak i również zadłużenia".

Jego według Komisja Europejska powinna rozważyć pomysł, by kosztów związanych z zapewnieniem opieki uchodźców nie liczyć jak typowych wydatków w ramach unijnych reguł dyscypliny budżetowej. - Musimy porozmawiać o tym, czy ogromnych kosztów ponoszonych na działania humanitarne przez kraje tego typu jak Niemcy, Austria jak i również inne nie należy traktować jako nadzwyczajnych efektów jednorazowych - powiedział Schelling.

Równowaga budżetowa

Szef niemieckiego ministerstwa finansów Wolfgang Schaeuble mówił, że jego rząd nadal będzie starał się o utrzymanie zrównoważonego budżetu w tym i ewentualnym roku. Niektórzy politycy kwestionowali jednak wykonalność takiego wykazu, z uwagi na rosnące koszty wymuszone przez kryzys migracyjny.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier w wywiadzie na rzecz niedzielnego wydania dziennika "Der Tagesspiegel" wykluczył pomysł podniesienia podatków na pokrycie tych wydatków. - Obiecaliśmy wyborcom, że nie będzie podwyżek podatków (... ) i tej obietnicy dotrzymamy - podkreślił.

Rzecznik niemieckiego resortu finansów odmówił komentarza na pytanie, czy rząd w Berlinie poparłby czasowe wyłączenie takich wydatków spod unijnych reguł deficytowych.

Związane z