Temat: USA

Dom - Ze swiata - Temat: USA

25.06.2019-174 widoki -Ze swiata

Bayer kupi Monsanto, resort sprawiedliwości USA wydał zgodę  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbyt wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot obstaje około 11, 5 pory. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Agencji bankowej Światowego nowym szefem tejże instytucji

Resort sprawiedliwości USA udzielił zgody dzięki zakup amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego olbrzyma farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Powstanie najwyższa na świecie firma fascynująca się pestycydami i nasionami.

Obie firmy obiecały wcześniej wyzbyć się partii swoich aktywów, aby nie zaakceptować stwarzać monopolu. Ułatwiło to w ostatnich dniach wydanie przez ministerstwo zgody dzięki fuzję i przełamało ślepa uliczka - podał w poniedziałek "Wall Street Journal".

Po wiadomości o aprobacie USA akcje Monsanto wzrosły na giełdzie o sześć, 19 procent.

Finalizacja transakcji

Niedawno w Waszyngtonie doszło do spotkania dyrektora wykonawczego Bayera Wernera Baumanna i prezesa Monsanto Hugh Granta z przedstawicielami wielkiego ministerstwa.

Niemiecko-amerykańska fuzja rodzi obawy. Ważne oświadczenie w sprawie GMO

Wcześniej, 21 marca zielone blask dla gigantycznego przejęcia Monsanto przez Bayera dała Komisja Europejska. Antymonopolowe władze AMERYCE nadal jednak miały zastrzeżenia.

Po warunkowej aprobacie Komisji departament sprawiedliwości NA JUKATAN wydał oświadczenie stwierdzające, iż transakcja może mieć niezamierzone wyniki dla amerykańskich rolników jak i również konsumentów. Powołał się wówczas przykład rynku nasion zmodyfikowanych genetycznie, które są zwyczajnie stosowane w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie w większości objęte są zakazem.

Bayer podał w oświadczeniu, że spodziewa się zakończenia transakcji w drugim kwartale tego roku.

Rzeczniczka Monsanto wskazała na zeszłotygodniowe oświadczenie koncernu o tej zarobkach, w którym amerykański koncern podał, że "nadal jest przekonany o umiejętności firm do uzyskania koniecznych zgód w drugim kwartale kalendarzowym 2018 r. oraz podczas przewidzianym w umowie".

Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, oraz firmy BASF, jaka w ramach porozumienia ma nabyć część aktywów Bayera po zakresie nasion, odmówili komentarza.

Trzecia z megafuzji

Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów jak i również nasion siewnych.

W zeszłym roku doszło do odwiedzenia fuzji działów rolniczych przedsiębiorstw Dow Chemical i DuPont, które ostatecznie wejdą w skład nowej firmy na temat nazwie Corteva Agriscience. Też w zeszłym roku doszło do sfinalizowanie sprzedaży zbytnio 43 mld dolarów szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp.

Bayer i Monsanto powinny jeszcze uzyskać dodatkowe potwierdzenia właściwych instytucji w Kanadzie i Meksyku.

Związane z