Afrykański pomór świń powrócił. Wykryto oryginalne ogniska w Estonii

Dom - Ze swiata - Afrykański pomór świń powrócił. Wykryto oryginalne ogniska w Estonii

16.06.2019-539 widoki -Ze swiata

Afrykański pomór świń powrócił  Ze świata

W Estonii wykryto na wstępie trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń domowych. Wystąpiły one w gospodarstwach hodowlanych w prowincji Viljand (południowa część kraju). Chlewnie liczyły po kilkanascie sztuk trzody chlewnej, kompletne stado zostanie zlikwidowane.

- Wykrycie ASF u świń oznacza, że grzyb ten jest stale bardzo groźna i potrafi pojawić się znienacka, gdy wydaje się, że jest już ona pod kontrolą - skomentował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Wykryto ASF

Szykuje się megaprzejęcie na rynku GMO. Monsanto połknie Syngentę?

Wyjaśnił, hdy chorobę wykryto w 2 gospodarstwach należących do jednego właściciela i w 1 małym gospodarstwie, gdzie znajdowało się kilka sztuk trzody. Wprowadzono tam m. in. 10-kilometrową strefę ochronną.

Jażdżewski zaznaczył, że Polska jak i również inne kraje bałtyckie mogą mieć takie same procedury przy zwalczaniu ASF. Chorobę obok świń domowych zanotowano również na Łotwie. Do królestw bałtyckich UE i Lokalny wirus trafił na zaczątku 2014 r. Większość przykładów zachorowań ma miejsce u dzików. W Estonii ASF występuje u dzików od momentu września 2014 r.

ASF w Polsce wykryto 17 lutego 2014 r. u dzików, wirusa znaleziono również w trzech gospodarstwach zagrodowych mających po kilka sztuk trzody (w sumie było tam 11 świń).

Problem na terytorium polski?

W Polsce dotychczas stwierdzono 72 ogniska ASF u 128 dzików, o ostatnich 2 Inspekcja Weterynaryjna poinformowała po ubiegłym tygodniu. Wszystkie wypadki znaleziono w strefie z ograniczeniami, nie dalej niż 25 km w głąb od białoruskiej granicy po woj. podlaskim.

Choroba jest trudna do zwalczenia, bo nie ma na tą kobietą szczepionki. Przeciwdziałanie jej rozpowszechnianiu polega głównie na docieraniu do świadomości ludzi o zagrożeniach, które ona sprawia oraz na przestrzeganiu praw bioasekuracji (zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby). Program taki pozostał wprowadzony w kwietniu br. i obowiązuje do 2018 r.

W zwalczaniu choroby pomaga zmniejszenie populacji dzików. W strefie wraz z ograniczeniami w ostatnim roku wybito ok. 3 tys. sztuk.

Jak walczyć?

Polskie mięso zawita do Chin? "Bez zwalczenia ASF to niemożliwe"

Kontrolowanie choroby polega też dzięki badaniu próbek od padłych dzików i świń. Przy 2014 r. przebadano ok. 19 tys. próbek od świń i ponad 6, 5 tys. od dzików, do połowy tego r. było to odpowiednio dziewięć tys. i 4 tys. Instytut Weterynaryjny pracuje ponad testami diagnostycznymi, które uproszczą i zmniejszą koszty zrobienia badania w kierunku ASF. Chodzi o możliwość doświadczenia świń bezpośrednio w gospodarstwach. Naukowcy oceniają, że na wdrożenie testów potrzeba 5 lat.

W sprawie zwalczania ASF niedawno odbyło się w Wilnie spotkanie metrów. in. szefów weterynarii z Polski, Litwy Łotwy i Estonii oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. Uznano, że potrzebne jest dalsze prowadzenie procedury zwalczania ASF, wspólnej dla dotkniętych problemem ASF państw członkowskich. Wsparciem naukowym jak i również eksperckim w zakresie ASF należy też objąć Ukrainę i Białoruś, gdzie występuje ta choroba.

Pomoc z Brukseli

Uczestnicy spotykania uznali ponadto, że KE powinna w większym stopniu włączyć się finansowo w zwalczanie ASF. Unijni reprezentanci zapewnili, że KE wydaje się być gotowa na większy wkład we współfinansowaniu zwalczania tejże choroby, ale zmiana aktualnych zasad jest możliwa wówczas w drugiej połowie roku kalendarzowego.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy (Portugalii) wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ów pojawiła się w 2008 r. Jest obecna metrów. in. w Gruzji, Armenii i Rosji. ASF nie jest groźna dla osób, ale pociąga za sobą wielkie straty materialne.

Związane z