EBC zrobił więcej niż oczekiwał rynek. "Mario Draghi wytoczył armatę dużego kalibru"

Dom - Ze swiata - EBC zrobił więcej niż oczekiwał rynek. "Mario Draghi wytoczył armatę dużego kalibru"

22.07.2019-802 widoki -Ze swiata

Ekonomiści: EBC zrobił więcej aniżeli oczekiwał rynek  Wraz z świata

Ogłoszony w czwartek przez Europejski Bank Centralny program skupu aktywów, godny 1 bln euro wywołał entuzjazm na rynkach, bowiem inwestorzy spodziewali się skromniejszego gestu EBC - wskazali ekonomiści. Dodali, że korzysta na nim również gospodarka Polski.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ogłosiła program skupu aktywów o wartości 60 mld euro miesięcznie. Wcześniej podano, iż stopy procentowe w strefie euro nie zmienią się.

Pozytywny wpływ na wzrost

EBC rozrusza gospodarkę? Na rynkach duży gest

Program, który ma wystartować w marcu 2015 r. potrwa do końca września 2016 r. wart zostanie 1 bln euro.

- Dzisiejsze doniesienia spośród Europejskiego Banku Centralnego przyniosły pozytywne zaskoczenie, zarówno jeśli chodzi o wartość aplikacji skupu aktywów, jak i również determinację banku do przywrócenia inflacji do założonego poziomu a mianowicie oceniła starsza ekonomistka po BofA Merrill Lynch Raffaella Tenconi.

- Decyzja EBC będzie miała dobroczynny wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce, zarówno z uwagi na powiązania handlowe Polski spośród krajami strefy euro, jak i również na ogólne polepszenie nastrojów na rynkach - dodała.

W jej wycenie decyzja Europejskiego Banku Kierowniczego nie powinna wpłynąć dzięki spodziewaną obniżkę stóp procentowych w naszym kraju. - Dzisiejsze rozstrzygnięcia nie powinny wpłynąć w obniżkę stóp procentowych poprzez NBP o 50 punktów bazowych, spodziewaną w najbliższych miesiącach - wskazała.

Decyzja EBC nie jest zaskoczeniem

Z kolei główny ekonomista Societe Genarale Jarosław Janecki powiedział, że reakcja rynków na decyzję EBC - rozwój złotego i obniżenie rentowności polskich obligacji - nie zaakceptować jest zaskoczeniem.

- To reakcja podobna do tego, z czym mieliśmy do czynienia, kiedy Fed ogłaszał swój program luzowania ilościowego. Wzmocnienie naszej waluty i spadek rentowności długu jest prawdopodobnie spowodowany oczekiwaniem, że dodatkowe pieniądze pojawią się na naszym krajowym rynku długu publicznego przy ramach inwestycji portfelowych. Owe oczekiwania są coraz bardziej widoczne od momentu pojawienia prezesa Draghiego - ocenił Janecki.

Ekonomista zwrócił uwagę, że optymizm zapanował też na giełdach, również polskiej, jak i obszaru. W jego mniemaniu reakcja rynków musi być trwała, a po piątek nie zobaczymy powrotu do poprzednich poziomów. - Raczej powinniśmy mieć w celu czynienia ze stopniowym wzmacnianiem się trendów, które dzisiaj widzimy. Złoty nie musi się zatrzymać na poziomie czterech, 25 wobec euro. Spośród mojego punktu widzenia poziomem oporu jest raczej cztery, 20 - ocenił.

Możliwe dalsze osłabienie franka

Idzie ratunek dla "frankowiczów"? "Banki będą wspierać kontrahentów. Ale kredyt musi pozostać produktem odpłatnym"

Janecki uważa, że możliwe jest też dalsze osłabienie € wobec franka w kierunku 0, 96. Jeśli natomiast chodzi o kurs pary CHF/PLN, to będzie on przy głównej mierze zależał od skali umocnienia się złotego wobec euro.

Analityk Dom Maklerski mBanku Kamil Maliszewski szacuje, że kolejne dni powinny przynieść dalsze spadki na parze EUR/PLN w kierunku poziomu czterech, 25. - W stosunku do franka szwajcarskiego nasz kraj waluta zachowywała się dosyć spokojnie i daje to nadzieję, że szczyty spośród ostatnich dni w rejonach 4, 40 nie zostaną pokonane, a kolejne tygodnie przyniosą powolny powrót CHF/PLN w stronę 4, 20 - powiedział Maliszewski.

- W stosunku do dolara amerykańskiego złoty zlokalizowany jest w okolicach pułapu 3, 70 i najbliższe dni mają szansę sprowadzić dalsze jego umocnienie. Szczególnie, że presja spadkowa dzięki EUR/USD pozostaje dość umiarkowana, biorąc pod uwagę rangę dzisiejszej decyzji EBC - ocenił.

Działania EBC nie doprowadza do natychmiastowego wzrostu

Analityk X-Trade Brokers Jakub Stasik przyznał, iż choć rynek spodziewał się uruchomienia programu skupu aktywów, to nie aż na taką skalę. - Żadna osoba nie spodziewał się, że armata wytoczona przez szefa EBC Mario Draghiego zostanie tak dużego kalibru. Całkowita wartość skupu wyniesie prawie 1, 3 bln €. Znacznie więcej, niż oczekiwał tego rynek - wskazał.

Jak tłumaczył, procesem podjęcia przez EBC takowej decyzji była coraz mniejsza inflacja w strefie €. - Trzeba jednak wspominać, iż działania EBC nie doprowadzą od razu do szybszego wzrostu cen. Jak więcej, ich wpływ odrzucić jest jednoznaczny - zaznaczył analityk XTB.

Stasik ocenił, że czwartkowa rozstrzygnięcie EBC zmienia reguły zabawy w strefie euro. - Z pewnością jeszcze spadną rentowności długu w Polsce. EBC zrobił więcej niż oczekiwał rynek - stwierdził.

Związane z