Temat: Chiny

Dom - Ze swiata - Temat: Chiny

10.07.2019-80 widoki -Ze swiata

Chiny utrzymują cel wzrostu PKB na 6, 5 procent  Ze świata

  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na krajowym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Premier Chin Li Keqiang utrzymał w poniedziałek cel wzrostu dla chińskiej gospodarki na 2018 rok na pułapie około 6, 5 %, a więc niższym od momentu średniej z ostatnich pięciu lat, i zapowiedział dalsze otwieranie rynku i redukcję obciążeń dla biznesu.

Premier Chin wytyczył owe cele, przemawiając w Wielkiej Hali Ludowej do nieomal 3 tys. delegatów na otwarcie dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych - chińskiego parlamentu.

USA chcą wprowadzić cła na stal i imitacji drewna. "Nie będzie wyjątków"

Miliony miejsc pracy

W 2018 roku Chiny zmniejszą nadwyżkę zdolności produkcyjnej stali o 30 mln ton oraz węgla - o 150 mln ton. Może to oznaczać likwidację hut oraz zamykanie kopalń.

Zamknięte mają zostać też wszystkie opalane węglem elektrownie o mocy poniżej 300 MW, które nie zaspokoją standardów emisji spalin a mianowicie zapowiedział Li.

W tym roku w chińskich miastach powstanie 11 mln nowych miejsc pracy, natomiast zużycie energii na jednostkę PKB spadnie o trzy proc. - mówił premier.

Zapowiedział też dalsze reformy państwowych firm i zwiększenie wysiłków, by Chiny stały się "krajem innowatorów".

Powtórzył że "trzy sądowe bitwy" toczone przez chińskie władze to zmagania wraz z ryzykiem finansowym, redukcja ubóstwa i walka z zanieczyszczeniem powietrza.

Wydatki dzięki wojsko

Władze Chin zapowiedziały też zwiększenie wydatków w obronę o 8 proc. do 173 mld dolarów.

Zwiększone wydatki wojskowe - możliwe dzięki relatywnie wysokiemu wzrostowi gospodarczemu a mianowicie mają pomoc w dalszej modernizacji i profesjonalizacji armii.

Budżet wojskowy Chin ustępuje jedynie amerykańskiemu, zaś ten ostatni w 2018 r. ma osiągnąć rekordowy poziom ok. 700 mld dolarów.

Związane z