Ekspresówką przez Śląsk. Powstanie oryginalny fragment S1

Dom - Z kraju - Ekspresówką przez Śląsk. Powstanie oryginalny fragment S1

02.08.2019-203 widoki -Z kraju

GDDKiA wybiera wykonawcę koncepcji programowej dla 40-km trasy S1

Dziewięć firm walczy o opracowanie koncepcji programowej dla konstrukcji około 40-kilometrowej ekspresowej ścieżki S1 Mysłowice - Bielsko-Biała w województwie śląskim. Cztery z nich mieszczą się w budżecie zamówienia. Według wcześniejszych zapowiedzi cała S1 w województwie śląskim posiada być gotowa do 2022 roku.

Chodzi na temat projekt drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Ten odcinek ma połączyć fragment S1 z Bielska-Białej ku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z już wybudowanym odcinkiem S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach i węzła autostrady A1.

Dziewięć ofert

Nad morzem bałtyckim powstanie sieć nowych tras. Ekspresówki i część autostrady A6

To najdłuższy z czterech fragmentów trasy S1 przeznaczonych do realizacji po rządowym Programie Budowy Tras Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r. ). Zostanie poprowadzony nowym śladem między Mysłowicami a Bielskiem-Białą; wraz spośród nim mają powstać obwodnice Bierunia i Oświęcimia. Cała inwestycja ma kosztować ok. 3, 5 mld zł.

Koncepcja programowa określi technologie i wytyczne gwoli projektu budowlanego. Jej pisarze będą mieli na to jedenaście miesięcy od podpisania dokumenty urzędowe. Wykonawca koncepcji będzie później wspierał Generalną Dyrekcję Szos Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w przetargu na pracy budowlane, np. w odpowiedziach na pytania oferentów.

Najtańszą ofertę za niecałe 5, 7 mln zł, złożyła firma Multiconsult Polska; kolejne: za niespełna 8, dwa mln zł i blisko 8, 9 mln zł – odpowiednio spółki: IVIA oraz Egis Poland. Po budżecie zamówienia GDDKiA, określonym na 9, 4 mln, zł zmieściła się nadal oferta konsorcjum spółek TPF – za prawie dziewięć mln zł.

Trwa analiza

Teraz Dyrekcja rozpatruje oferty. Jednocześnie – podług środowej informacji rzecznika katowickiego oddziału GDDKiA Marka Prusaka - wciąż trwa procedura związana z odwołaniami od wydanej w połowie minionego roku decyzji środowiskowej (ponieważ decyzja ta ma rygor wykonalności, procedura odwoławcza odrzucić wpływa np. na tok wyboru wykonawcy koncepcji programowej).

Najdłuższy most i obwodnica. Szybciej pojedziemy przez Kraków

Prawomocna decyzja środowiskowa m. in. ostatecznie określi przebieg drogi. W uwzględnianym w trwającej procedurze tzw. "wariancie E" liczący 39, 7 km nieznany odcinek S1 niemal po całości pobiegnie przez teren woj. śląskiego. Do woj. małopolskiego ma dochodzić licząca ok. 10 km dwujezdniowa obwodnica Oświęcimia (w obrębie inwestycji zaplanowano też oddzielną obwodnicę Bierunia - ok. 4 km).

"Wariant E" GDDKiA przedstawiała jako kompromis między oczekiwaniami środowiska górniczego, możliwościami technicznymi konstrukcji dróg, a także możliwościami obejścia terenu byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau czy łąk Natury 2000.

Odciążyć ruch na DK 1

Odcinek S1 z Mysłowic do Bielska-Białej jest proponowany jako dwujezdniowa trasa na temat parametrach drogi ekspresowej. Wydaje się ona potrzebna, ponieważ istniejąca droga krajowa nr 1-wszą przez Tychy, Pszczynę, Goczałkowice i Czechowice-Dziedzice nie wytrzymuje obecnego natężenia ruchu. Problemem są m. in. liczne skrzyżowania ze światłami. Korkuje się szczególnie odcinek od Pszczyny do Goczałkowic.

Obecny Program Budowy Dróg Krajowych zakłada również skład drugiej jezdni odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie (ok. 9, 5 km); przebudowę do standardu drogi ekspresowej DK1 od Podwarpia do odwiedzenia Dąbrowy Górniczej (7, siedmiu km) oraz budowę obwodnicy Węgierskiej Górki (8, 5 km).

Ekspresowa trasa S1 w woj. śląskim i małopolskim przebiega od momentu węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy wraz ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma aktualnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza - Tychy, zaś także Bielsko-Biała - Przybędza oraz Milówka – Zwardoń.

Związane z