Ulgi za 150 procent płacy minimalnej. Miasteczko stawia firmom warunek

Dom - Z kraju - Ulgi za 150 procent płacy minimalnej. Miasteczko stawia firmom warunek

14.07.2019-978 widoki -Z kraju

Częstochowa. Ulgi dla inwestorów od czasu 150 proc. minimalnej płacy

Przedsiębiorcy inwestujący na rejonach specjalnych stref ekonomicznych po Częstochowie nadal będą mogli zabiegać o zwolnienie z podatku od nieruchomości, aczkolwiek nowym warunkiem. Otrzymanie ulgi uzależniono od przyznania robotnikom płacy równej co w żadnym wypadku 150 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pierwotna uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w szczególnych strefach ekonomicznych została podjęta przez radnych w styczniu 2015 roku. Jak podał we wtorek Urząd Ośrodka miejskiego w Częstochowie, w ostatnim czasie radni przedłużyli ważność uchwały do końca 2018 roku, wprowadzając jednocześnie nowy warunek uzyskania ulgi, związany z wysokością wynagrodzenia nowych pracowników.

Wzrost wynagrodzeń

Korzystający ze zwolnień podatkowych pracodawcy, inwestujący na terenach strefowych przy Częstochowie, będą teraz musieli zagwarantować nowo zatrudnianym robotnikom wynagrodzenie nie niższe aniżeli 150 proc. płacy minimalnej, obowiązującej w dniu zadzierzgnięcia umowy o pracę. Wskazano, że takie rozwiązanie zgodne jest z założeniami miejskiego projektu "Teraz Lepsza Praca".

Tu spółki chcą zatrudniać. Oto katalogów plany na najbliższe miesiące

Wcześniej pojawiły się zapisy obligujące korzystających z zniżek pracodawców do podnoszenia standardów zatrudniania i oferowania dogodniejszych stanowisk pracy. Zastosowano je przy przypadku zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach programu tak zwanej obsługi de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy. Uchwała radnych w tej sprawie została podjęta w krańcu kwietnia 2017 r. i weszła w życie 4 miesiące później.

Przedłużenie okresu obowiązywania ulg do końca przyszłego roku ma a mianowicie jak tłumaczą samorządowcy - sprzyjać dalszej konkurencyjności częstochowskich terenów objętych strefami, wyżywić przyjazny dla inwestycji nastrój, a przez to zachęcić przedsiębiorców do odwiedzenia lokowania i rozwijania lokaty w Częstochowie.

Nowe miejsca pracy

Wartość inwestycji na terenach włączonych przy Częstochowie do specjalnych stref ekonomicznych przekroczyła 1, 7 mld zł. Od czerwca 2014 r., kiedy do odwiedzenia SSE włączono kolejne rejony, wydano kilkanaście pozwoleń na nowe inwestycje, dające więcej niż 750 miejsc pracy.

Niedawno informację o uruchomieniu drugiego zakładu w Częstochowie ogłosiła amerykańska firma Guardian Glass, wyspecjalizowana m. in. w produkcji szkła na rzecz budownictwa. Fabryka ma zaistnieć obok istniejącej huty szkła Guardiana i zatrudnić przeszło 150 osób. Przedsięwzięcie posiada być zrealizowane w ciągu dwóch lat, do trzeciego kwartału 2019 r.

W Częstochowie znajdują się tereny włączone do dwóch specjalnych stref ekonomicznych: Katowickiej (gdzie działa m. in. Guardian) oraz Mieleckiej.

Związane z