Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

15.07.2019-982 widoki -Z kraju

Daniel Obajtek nie otrzyma odprawy ze spółki Energa

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Daniel Obajtek odrzucić otrzyma odprawy po odejściu ze stanowiska prezesa zarządu spółki Energa. Były szef Agencji Restrukturyzacji i Modyfikacji Rolnictwa od 6 lutego zarządza paliwową spółką PKN Orlen.

Daniel Obajtek w poniedziałek zrezygnował z funkcji prezesa zarządu firmy Energa. Jak udało naszej firmie się ustalić w biurze prasowym spółki, były kierownik Energii nie otrzyma odprawy w związku z pełnioną funkcją. Taką informację potwierdził w korespondencji z. pl rzecznik prasowy spółki Adam Kasprzyk.

Przetasowania w energetycznym potentacie. Rezultat nagłej rezygnacji prezesa

Bez odprawy

Obajtek nie otrzyma odprawy, bo - jak wynika z uchwały w sprawie ustalania reguł kształtowania wynagrodzeń spółki Energa - przysługuje ona członkom zarządu, którzy pełnią funkcję przez okres co w żadnym wypadku 12 miesięcy. A Obajtek pełnił funkcję prezesa od momentu 2 marca 2017 roku kalendarzowego.

W uchwale mamy możliwość znaleźć również informacje, hdy odprawa nie przysługuje członkom zarządu m. in. przy przypadku, kiedy sami zrezygnują z pełnienia funkcji. Zaś tak właśnie było w wypadku Daniela Obajtka.

Według uchwały odprawa może wynosić maksymalnie trzykrotność miesięcznej gaży. Nie wiadomo, jakie wynagrodzenie pobierał Daniel Obajtek (te informacje będą znane kolejny marca, bo wtedy spółka opublikuje roczne sprawozdanie). Swoim poprzednik na stanowisku prezesa, czyli Dariusz Kaśków, w 2016 roku zarobił 833, 2 tysiące złotych (około 69, 4 tys. zł miesięcznie pensji podstawowej). Jej trzykrotność to ponad dwieście tys. zł. Pensja ciągła Daniela Obajtka najprawdopodobniej była jednak niższa ze powodu na nową ustawę kominową.

Kim jest Daniel Obajtek?

W ostatni poniedziałek Obajtek został powołany na stanowisko prezesa PKN Orlen. Wcześniej rada nadzorcza paliwowej spółki odwołała wraz z zarządu spółki prezesa Wojciecha Jasińskiego, który zarządzał Orlenem od 16 grudnia 2015 roku.

Daniela Obajtka opinia publiczna poznała bardziej latem 2015 roku, gdy pojawił się w rywalizacji PiS. W sierpniu Beata Szydło, wówczas jeszcze kandydatka tej partii na premiera, przyjechała do Pcimia jak i również wraz z ówczesnym wójtem Obajtkiem pomagała w konserwacji miejscowej szkoły podstawowej, która na początku roku ucierpiała po wyniku wichur.

- Szkoła nie nadawała się do użytku, został zniszczony dach. Wójt Daniel Obajtek wystąpił do ministerstwa na temat wsparcie, ale przeciągające się procedury doprowadziły do tego, że decyzja zapadła wówczas w czerwcu. Teraz przetarg musi zostać ogłoszony. Zanim wykonawcy zostaną ogłoszeni, pozie dużo czasu. Zbliża się dwanaście miesięcy szkolny, dlatego postanowiliśmy wraz z rodzicami przyjść jak i również przygotować tę szkołę dzięki rok szkolny - wyjaśniała Szydło.

Od tego czasu Obajtek piął się coraz wyżej. W partii dostał nawet pseudonim Daniel "Wszystko Mogę". W ukończeniu, 2 marca 2017 r., został prezesem zarządu Energi S. A. - państwowego potentata energetycznego, który dostarcza prąd do domów dzięki jednej czwartej terytorium Lokalny.

Wcześniej, w czasach 2016-2017 roku, Obajtek był prezesem Agencji Restrukturyzacji jak i również Modernizacji Rolnictwa.

Zarzuty

W 2013 roku prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła Obajtkowi zarzut przyjęcia łapówki, a po paru miesiącach także zarzut oszustwa. Przy latach 2004-2005 Obajtek posiadał w porozumieniu z pozostałymi osobami wyłudzać pieniądze wraz z firmy Elektroplast, w której to był dyrektorem.

Sprawa trafiła do sądu, aczkolwiek środowisko polityczne Prawa i Sprawiedliwości nie dawało wiary oskarżeniom. Po przeniesieniu kwestie najpierw do Piotrkowa Trybunalskiego, a następnie do Krakowa śledztwo zostało w przeszłym roku umorzone. Prokuratura uzasadniała, że zgromadzony materiał dowodowy nie dostarczył podstaw do wniesienia aktu oskarżenia.

Związane z