Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

12.07.2019-915 widoki -Z kraju

Co z gospodarką w 2016 roku?

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Jednym z najistotniejszych wydarzeń 2016 roku będzie uruchomienie programu Rodzina pięćset plus. Do domach trafi około 16 mld zł - uważa Bartek Godusławski z "Pulsu Biznesu". Jego zdaniem rząd nie zdecyduje się w tym roku na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Natomiast Paweł Sołtys z "Trójki" uważa, że w 2016 r. może zostać uchwalona obniżka wieku emerytalnego.

Bartek Godusławski z "Pulsu Biznesu" stwierdził, że jednym spośród najważniejszych wydarzeń w polskiej gospodarce będzie uruchomienie programu Rodzina 500 plus.

Gospodarcze zmiany w 2016 roku. Sprawdź, co ciebie czeka

Kluczowy program

- To na których warunkach, kiedy i jak rząd to sfinansuje. Istotny będzie również wybór oryginalnych członków Rady Polityki Pieniężnej - powiedział Godusławski.

Paweł Sołtys z Systemu Trzeciego Polskiego Radia oświadczył, że program Rodzina pięć stów plus ruszy, ale ciągle nie jest pewne, podczas gdy do tego dojdzie. a mianowicie Czy pierwszego kwietnia, czy też maja albo czerwca. Dochody budżetowe, które miały sfinansować program Rodzina pięć stów plus wypadają bardziej blado niż chciałby tego minister finansów, dlatego odsunięcie tegoż programu podczas dałoby więcej luzu - powiedział Sołtys.

Godusławski podkreślił, iż program Rodzina 500 Dodatkowo pobudzi konsumpcję. - Do odwiedzenia gospodarstw domowych trafi blisko 16 mld złotych. Nasze PKB to 1, 9 bln zł polski. Zaś więc to proste przełożenie to podpicie o niecały jeden punkt procentowy postępu gospodarczego. Jakaś część tej kwoty zyska też budżet państwa w zwrocie VAT-u, bowiem 80 proc. tego jakie możliwości dostajemy wydajemy na konsumpcję - powiedział Godusławski.

Światowa gospodarka 2015: który wygrał, a kto wydaje się być przegranym?

Realizacja obietnic

Dziennikarz "PB" stwierdził, hdy nie wierzy w zwiększenie kwoty wolnej od podatku w 2016 roku. a mianowicie Uważam, że to nastąpi w 2017 roku. W miejsce za to VAT odrzucić spadnie. To 7 mld złotych, które zniknęłoby ministrowi finansów z budżetu. Zaś nawet jeśli będzie następowało stopniowe podwyższanie kwoty wolnej od podatku, to zostanie kosztowało - powiedział Godusławski.

Paweł Sołtys zważa, że w 2016 r. może zostać uchwalona zmniejszenie wieku emerytalnego. Koszty tak zaawansowanej zmiany wyniosłyby około pięć mld złotych w głównym roku. - Oczywiście później te będą lawinowo rosnąć - dodał Godusławski.

Górnicza proteza

Godusławski ocenił, że propozycja rządu ws. górnictwa jest protezą. a mianowicie Wszystko zależy od owego, jak bardzo rząd będzie w stanie ustąpić związkom zawodowym górników - powiedział dziennikarz "PB".

- Uchwalenie ustawy przedłużającej możliwość dotowania części sztolni, które są przeznaczone do odwiedzenia zamknięcia gwarantuje rządowi zadowolenie. Nie będzie dużych protestów. Jeżeli kopalnie będą zamykane, to krok po kroku, gdzie strona społeczna się już tego spodziewa, bo nie da się udźwignąć zakładu. Nie spodziewam się dużych zmian w naszej kwestii - stwierdził Sołtys.

Tania ropa

Sołtys stwierdził, że na świeckich rynkach surowcowych jest olbrzymia nadpodaż ropy naftowej. a mianowicie Mamy surowcową górkę. Niewiele wskazuje na to, żeby miało się coś w tej kwestii zmienić. Nie tyczy się to tylko ropy naftowej, ale też innych materiałów - mówił Sołtys.

Zdaniem Godusławskiego, aby doszło do wzrostów cen ropy naftowej musiałaby przyśpieszyć globalna gospodarka.

- Wówczas większy popyt na ropę wywindował by jej koszty, ale nic takiego się nie dzieje zwłaszcza w Chinach. Tamtejsza gospodarka wyraźnie spowalnia. Dziś jest naprawdę duża nadpodaż ropy, hdy nawet jeśli ceny odrzucić będą spadały, to nie wierzę, że mogą nagle rosnąć - powiedział Godusławski.

Związane z