Kierowcy zapłacą za problemy Wenezueli

Dom - Z kraju - Kierowcy zapłacą za problemy Wenezueli

06.07.2019-742 widoki -Z kraju

Ceny na stacjach paliw. Posiadacza auta mogą płacić więcej

Najbliższe dni przyniosą dalsze wzrosty cen na stacjach - prognozują analitycy e-petrol. Jako powód pokazują między innymi problemy Wenezueli, które przyczyniły się zdecydowanie do zwyżki kursu ropy naftowej.

Jak podał portal e-petrol, "drugi tydzień z rzędu na stacjach paliw zanotowaliśmy wzrost opłat, a w ostatnich dniach podwyżki nabrały jeszcze tempa".

Olej napędowy przy górę

"Najmocniej, bo aż o 6 groszy przy skali tygodnia, podrożał oliwa napędowy. Jego średnia wartość wzrosła do 5, 09 zł/l. Benzyna bezołowiowa 95 zanotowała 5-groszową podwyżkę do poziomu 4, 77 zł/l, an autogaz podrożał o 3 grosze i kosztuje 2, 13 zł/l" a mianowicie czytamy w komentarzu.

"Wysokie ceny surowca znajdują swoje przełożenie na koszty na stacjach, szczególnie hdy operatorzy rynku detalicznego, jacy od kilku tygodni zarabiali bardzo niewiele na handlu paliw, zaczynają odbudowywać swe marże" - stwierdzili analitycy e-petrol.

Przypomnieli również, że w ostatnich dniach notowania ropy naftowej wspięły się ponad poziom 68 dolarów, najwyżej od listopada 2018 roku.

Ropa typu Brent

Ostatnia aktualizacja:

"Przyczyn naprawdę dynamicznej zmiany jest kilkanaście, m. in. wewnętrzny rozgardiasz w Wenezueli i przecieki z OPEC, według jakich istnieje potrzeba przedłużenia aplikacji cięć produkcji w kolejnych miesiącach" - dodano w analizie.

Według e-petrol. pl prognozowane przedziały cenowe na nadchodzący tydzień gwoli benzyny 95-oktanowej wyniosą 4, 73-4, 84 zł/l, na rzecz diesla 5, 04-5, piętnasty zł/l, dlan autogazu od momentu 2, 12 zł do 2, 20 zł zbytnio litr.

Podwyżki autogazu

Tymczasem analitycy BM Reflex przewidują, że "dalsze podwyżki cen autogazu wydają się przesądzone, za to średnia cena benzyny i oleju napędowego w kraju powinna udźwignąć się na poziomie zbliżonym do obecnego".

Ponadto BM Refleks wskazuje na duże zróżnicowanie cen w dziedzinie detalicznym. "Różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych paliw sięgają 55–60 groszy na litrze Pb i ON oraz około 47 groszy na litrze LPG" - podali.

"Natomiast różnice między cenami w poszczególnych regionach państwie sięgają od 15 do odwiedzenia 20 groszy na litrze benzyny, 12 groszy w litrze ON i ponad 20 groszy na litrze autogazu" - czytamy w komentarzu.

Związane z