Temat: PKP

Dom - Z kraju - Temat: PKP

15.06.2019-241 widoki -Z kraju

Adam Purwin rezygnuje z funkcji prezesa PKP Cargo

  • Pociągi jadą szybciej. Wróciły na Centralną Magistralę Kolejową
  • Szykują się zmiany na kolei. Podróż wydłuży się nawet o kilkadziesiąt minut
  • Przegląd prasy. Miliardy w kolejowe połączenia z zagranicą
  • Miliardowe inwestycje na kolei mogą wywołać paraliż. Potrzebna specustawa
  • PKP Intercity ma nowego prezesa

Adam Purwin nie będzie już prezesem PKP Cargo. W poniedziałek złożył rezygnację wraz z zajmowanego stanowiska ze rezultatem natychmiastowym ze względu na "ważne powody osobiste".

Spółka PKP Cargo poinformowała, że Adam Purwin złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie spółki oraz pełnienia funkcji prezesa zarządu. Zostały już prezes wskazał, że przyczyną złożenia rezygnacji "są ważne powody, w szczególności osobiste". Rezygnacja złożona przez Adama Purwina wywołuje skutek natychmiastowy - podała korporacja w komunikacie.

Nowy szef PKP Bogusław Kowalski składa rezygnację. Na dwóch dniach prezesowania

- Przez blisko trzy czasy budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP CARGO. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego progresu drugiego największego przewoźnika po Unii Europejskiej. Przyjęta właśnie strategia Cargo’20 pozwoli w trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią gwoli pracowników, klientów, akcjonariuszy jak i również pozycji polskiej logistyki po regionie - mówił przy komunikacie prasowym Adam Purwin, ustępujący prezes PKP OBCIĄŻENIE.

Jak podkreślono w komunikacie rada nadzorcza podziękowała Purwinowi za wkład włożony przy rozwój spółki, "w szczególności za wprowadzenie PKP Obciążenie na Giełdę Papierów Cennych, ekspansję międzynarodową oraz zdolną restrukturyzację".

Kim jest?

Adam Purwin ukończył prawo na Uniwersytecie po Białymstoku. Karierę zawodową rozpoczynał w BRE Banku i Banku Pekao SA, zaś kontynuował w PKO BP. Następnie pracował w Agencji bankowej Gospodarstwa Krajowego.

W 2012 roku objął wyobrażenie dyrektora zarządzającego w PKP SA, gdzie odpowiadał za procesy prywatyzacyjne i ochrona właścicielski nad kilkudziesięcioma spółkami Grupy PKP. Pilotował wdrożenie ładu korporacyjnego i nowoczesnych metod zarządzania spółkami zależnymi, wyznaczając strategie działania i cele dla poszczególnych zarządów. Przygotował strategię prywatyzacji PKP CARGO oraz proces prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.

W lutym 2013 roku kalendarzowego objął stanowisko Członka Zarządu ds. Finansowych PKP CARGO, gdzie również jako kierownik zespołu IPO w przeciągu 9 miesięcy przygotował firmę do oferty publicznej, zakończonej debiutem giełdowym w październiku 2013 roku. Oferta publiczna była jedną z najważniejszych w ostatnich latach jak i również wyniosła 1, 4 mld zł.

Od listopada pełnił obowiązki Prezesa Zarządu PKP CARGO SA, a 6 lutego został wybrany w drodze konkursu za pośrednictwem Radę Nadzorczą na Prezesa Spółki PKP CARGO.

Lider rynku

PKP Obciążenie jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce jak i również drugim w UE. Do niej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4, 257 mld złotych przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln t frachtów.

Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. pozostałych wagonów innego typu, 1, 3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tak wiele lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22, 6 tys. osób.

Związane z