Firmy zatrudniają i lepiej płacą. Ile średnio?

Dom - Z kraju - Firmy zatrudniają i lepiej płacą. Ile średnio?

26.08.2019-799 widoki -Z kraju

GUS: w lutym zatrudnienie powiększyło się o 2, 5 proc. rdr

W lutym 2016 r. przeciętne zatrudnienie przy sektorze przedsiębiorstw było lepsze o 2, 5 proc. w stosunku rocznym. Przy sektorze przedsiębiorstw pracowało 5 mln 711, 2 tys. osób - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Dane potwierdzają stabilną sytuacją w dziedzinie pracy - zapewniają eksperci.

Urząd podał też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było lepsze o 3, 9 proc. w stosunku do lutego 2015 r. r/r i wyniosło cztery tys. 137, 55 zł.

Więcej etatów

Jak poprawić wydajność Polaków? "Trzeba inwestować"

Zdaniem analityka Gerda Broker Romana Przasnyckiego wówczas rekordowo wysoki poziom. a mianowicie Z tego wynika, że firmy coraz chętniej powiększają liczbę etatów, a zjawisko to nabiera dynamiki, przy styczniu przybyło ich albowiem 2, 3 proc. To potwierdza utrzymywanie się pokaźnej już od dwóch lat pozytywnej tendencji i dobrze rokuje koniunkturze gospodarczej a mianowicie zauważył.

Jak podkreślił Przasnycki, firmy coś znacznie więcej aniżeli tylko chętniej zatrudniają nowych pracowników, ale są skłonne więcej im płacić. - Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w lutym czterech tys. 137, 44 złotych, a więc było lepsze niż w lutym przeszłego roku o 3, dziewięć proc. W tym wypadku dynamika była minimalnie niższa, niż w styczniu, wówczas gdy płace w firmach wzrosły o 4 proc. Dzięki sięgającej 0, 8 proc. deflacji, realna wartość płac w lutym zwiększyła się o 4, 7 proc - dodał.

Lepiej od oczekiwań

Przasnycki zauważył, że środowe dane będą lepsze niż się spodziewano. - Wszystko wskazuje dlatego na to, że można z większym optymizmem patrzeć w perspektywy wzrostu gospodarczego - dodał ekspert.

Jak zaznaczył, w ostatnim momencie swoje prognozy dynamiki PKB podwyższyły zarówno Narodowy Pula Polski, jak i poniektóre zespoły analityczne zagranicznych sekcji finansowych. Szacują one, hdy polska gospodarka może w tym roku wzrosnąć o co w żadnym wypadku o 3, 8 proc., a przy sprzyjających zdarzeniach w globalnej gospodarce, prawdopodobny jest wzrost sięgający około 4 proc.

Bat na unikających podatków. Państwo chce zyskać poniekąd 10 mld zł

- Analitycy podkreślają, że to właśnie poprawiająca się sytuacja w branży pracy, a przy szczególności wzrost płac, pozostaną istotnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na tempo wzrostu oszczędnego, tym bardziej, że popytowy impuls ze strony gospodarstw domowych wkrótce zostanie wsparty przez program 500 oraz - podsumował Przasnyski.

Stabilna sytuacja

Zdaniem Krzysztofa Inglota z Work Service pomimo okresu zimowego, najnowsze wiadomości GUS potwierdzają, że dysponujemy do czynienia ze stabilną sytuacją na rynku pracy. - Tak dobre wiadomości stanowią optymistyczną zapowiedź przed nadchodzącą wiosną. Szczególnie, że co czwarta firma anonsuje rekrutacje, a 13, pięć proc. pracodawców planuje podwyżki - zaznaczył w komentarzu.

Jak zauważył, ciepła zima przełożyła się dzięki niewielkie zmiany sezonowe, jak - w jego opinii - jest zapowiedzią utrzymania pozytywnego trendu na wiosnę.

- W lutym liczba ogłoszeń pracy i aktywizacji fachowej zgłaszanych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys. i była lepsza w porównaniu do stycznia br. o ponad 48 proc. W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować większą dynamikę wzrostową po stronie poziomów zatrudnienia - dodał specjalista.

- Z naszych badań wynika, że dwudziestu czterech, 9 proc. planuje przy kolejnych miesiącach prowadzić rekrutacje w celu utrzymania bądź zwiększenia poziomu zatrudnienia. Szefowie wskazują największe zapotrzebowanie dzięki pracowników niższego szczebla. 75% firm będzie otwierać rekrutację na tego typu stanowiska – prognozuje Inglot.

Jego zdaniem rosnąca siła płacowa i deficyty zaznajomionych pracowników wymuszają wzrost wynagrodzeń.

- Pogłębianie się tych trendów będzie wpływało na większą dynamikę wzrostową, którą powinniśmy obserwować po kolejnych miesiącach. Widać to również w najnowszej edytowaniu Barometru Rynku Pracy, z jakiego wynika, że 13, 5 proc. pracodawców planuje podwyżki. Jest to jeden z najwyższych wyników ze każdego edycji badania, jak i również rozwój o 8, 2 p. p. w porównaniu do odwiedzenia jesieni ubiegłego roku. Największa liczba ludzi podwyżek deklarują duże firmy (19 proc. ) zatrudniające ponad 250 pracowników jak i również sektor usługowy (17, dwa proc. ) - podkreślił.

Związane z