Coraz więcej rolników chce zwrotu akcyzy od paliwa

Dom - Z kraju - Coraz więcej rolników chce zwrotu akcyzy od paliwa

12.07.2019-144 widoki -Z kraju

Coraz więcej rolników chce zwrotu akcyzy od paliwa

Rośnie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego od oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W 2014 r. ubiegało się o zwrot więcej niż 1 mln rolników tj. o 13 tys. większą ilość wiadomości niż rok wcześniej. Zakres wydatków na ten cel został przekroczony.

Dopłaty do paliwa rolniczego wykonywane są od kilku czasów. Ustawa obowiązuje od 2006 r. Celem jej wydaje się być zmniejszenie kosztów zakupu paliwa napędowego, a co zbyt tym idzie - poprawka opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Kwota dopłat może zmieniać się co roku, o wysokości stawki rozstrzyga Rada Ministrów.

Coraz popularniejsze

Początkowo finanse na ten cel odrzucić były w pełni stosowane, jednak w ostatnich czasach producenci rolni zaczęli doceniać tą formę pomocy. Np. w 2006 r. chłopi wykorzystali tylko jedną czwartą środków, tj. 114 mln z 650 mln zapisanych w ustawie, obecnie przekraczają limity.

Aby rolnik mógł dostać częściowy zwrot pieniędzy za zakupione paliwo, musi dostarczyć do gminy faktury VAT. Takie dokumenty są przyjmowane dwukrotnie po roku.

Rolnicy znów najadą Warszawę? Kopacz: jest zgoda na manifestację

W 2014 r. fabrykanci rolni złożyli ponad milion wniosków na łączną kwotę ok. 776, 3 mln zł - poinformował resort rolnictwa powołując się dzięki informacje uzyskane od wojewodów. Ze sprawozdań tych powstaje, że w ubiegłym roku wniosków o częściowy ruch akcyzy było o więcej niż 13 tys. więcej niż w 2013 r., a kwota zwrotu była o 4, 6 proc. lepsza niż rok wcześniej.

Ile kupi, tyle dostanie

Kwota zwrotu podatku, którą dostaje rolnik, zależy od ilości zakupionego oleju napędowego; nie może to okazać się jednak więcej niż 86 litrów na 1 hektar użytków rolnych. To, ile rolnik otrzyma pieniędzy, pozostaje w zależności także od stawki zwrotu podatku na jeden litr oleju napędowego.

W 2014 r. stawka zwrotu wynosiła 0, 95 złotych na 1 litr paliwa, a limit zwrotu w 1 ha - 81, 70 zł.

Jeżeli uwzględni się koszty pomocy zwrotu podatku, to razem zostało wykorzystane 791, 12 mln zł, natomiast limit wydatków na ten plan w ustawie budżetowej na 2014 rok został zapisany na poziomie 750 mln zł. Różnicę dopłacił minister finansów.

W tymże roku za 1 litr oleju stawka zwrotu wyniesie 0, 96 zł (czyli o 0, 01 zł więcej niż w r. 2014). W przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych roczny limit zwrotu datku akcyzowego w 2015 r. będzie wynosił 82, 56 zł.

Rolnicy pragną wyższego zwrotu akcyzy. Podług Krajowej Rady Izb Rolniczych akcyza za paliwo do odwiedzenia produkcji rolnej powinna stanowić zwracana w 100 procentach. W 2014 r. podatek akcyzowy dla olejów napędowych wynosił 1, 17 zł za litr. Według unijnych przepisów, maksymalny zwrot być może wynosić 1, 30 zł za litr paliwa.

Związane z