Polskie firmy mają 1, 8 mld zł niespłaconych długów

Dom - Wiadomosci - Polskie firmy mają 1, 8 mld zł niespłaconych długów

30.07.2019-631 widoki -Wiadomosci

Firmy nie spłacają zobowiązań

Na 437 tys. działających w Polsce spółek prawa handlowego zarejestrowanych w KRAJOWY REJESTR SĄDOWNICZY problemy finansowe ma więcej niż 55 tys. - wypływa z analizy przeprowadzonej poprzez BIG InfoMonitor. Łączne przeterminowane zobowiązania przekraczające 500 zł wynoszą ponad 1, jedenastu mld zł.

BIG InfoMonitor w prowadzonym poprzez siebie rejestrze dłużników sprawdziło ile małych, średnich i dużych firm - z pominięciem spółek prowadzonych dzięki zasadach działalności gospodarczej a mianowicie nie płaci w terminie za zobowiązania.

Co dziesiąta firma zalega wraz z płatnościami

Na 437 tys. działających w Polsce firm, w rejestrze notowanych jest 55 tys. 450, czyli prawie trzynaście proc. Jak wynika spośród analizy, łączne zobowiązania, przeterminowane powyżej 60 dni, przekraczające 500 zł wynoszą 1-wszą, 8 mld zł. Najczęściej firmy nie płacą za rachunki telefoniczne i internet, składki ubezpieczeniowe, raty leasingu i usługi faktoringu.

Licznie występują też długi z tytułu niezapłaconych faktur za bliżej nieopisane usługi i towary, czynsz i wynajem lokalu, pożyczki, płatności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków, natomiast nawet wywóz śmieci. Sporą część stanowią też nieuregulowane zobowiązania, których wierzyciel dochodził wcześniej na drodze sądowej i obecnie w zestawieniu dłużników widnieją jako wyroki sądowe z tytułem wykonawczym. Ich wartość sięga 208 mln złotych, a dług należy do blisko 20 tys. firm.

Najwięcej dłużników na Mazowszu

Suma zaległości z tytułu nieopłaconych rachunków za telefon i globalna sieć przekracza 87 mln złotych. Przeciętnie na spółkę przypada dług rzędu 12, 6 tys. zł. Wśród niepłacących za telefon jak i również internet dominują dłużnicy wraz z Mazowsza, z łącznym obciążeniem przekraczającym 26 mln zł. Firma z rekordowym długiem za telefon pochodzi jakkolwiek z Pomorza - wydzwoniła i nie zapłaciła 599 tys. zł.

Przedsiębiorcy nie uregulowali także deklaracji leasingowych - to prawie 60 mln zł długu wygenerowanego przez niespełna tysiąc firm. Rekordowa kwota do odwiedzenia spłaty, z tytułu umowy leasingu, należy do spółki z woj. mazowieckiego i wynosi 1, 6 mln złotych. Z kolei dłużników firm ubezpieczeniowych jest prawie 8 tys. 700 z sumą zaległości ponad 39 mln zł, a wyczynowiec ma do spłaty 132 tys. zł.

Inna grupa zobowiązań pochodzi spośród umowy sprzedaży i dokumenty urzędowe o świadczenie usług jak i również zalicza się do 9 tys. 559 firm. Suma zaległości wraz z tytułu sprzedaży oraz usług wynosi prawie 74 mln złotych. Zarejestrowane na Mazowszu firmy zalegają za zakupiony towar na kwotę ponad 10 mln zł, a za brak zapłaty zbyt wykonane usługi na więcej niż 4 mln zł. Firma z największym nieterminowym długiem za nieopłacony towar pochodzi z Lubelszczyzny i dzierży do oddania prawie dziesięć mln zł. Rekord przedsiębiorstwa w ramach braku zapłaty za wykonane na do niej rzecz usługi wynosi dwa mln zł i należy do firmy z województwa łódzkiego.

Tagi: długotrwały spółki Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z