Nowy budżet unijny posiada być powiązany z praworządnością. To fatalna wiadomość gwoli Polski

Dom - Wiadomosci - Nowy budżet unijny posiada być powiązany z praworządnością. To fatalna wiadomość gwoli Polski

03.07.2019-521 widoki -Wiadomosci

Budżet unijny powiązany z praworządnością

Przed szczytem unijnym Komisja Europejska ma przedłożyć swoje wariantowe propozycje dotyczące wieloletniego budżetu UE po 2020 roku. Wśród kwestii, które KE chce przedstawić przywódcom do rozstrzygnięcia, ma okazać się sprawa łączenia dostępu do odwiedzenia środków unijnych z przestrzeganiem praworządności w państwach członkowskich UE. Gdyby zapadła ta decyzja, to oznaczałoby to poważny problem dla Naszego kraju.

KE ma przy środę (14 lutego) przedstawić dokument opisujący różne warianty wieloletniego budżetu UE. Głos przy tej sprawie ma wziąć szef Komisji Europejskiej, który to niezwykle rzadko schodzi do dziennikarzy po cotygodniowym posiedzeniach kolegium komisarzy. Według pochodzenia z KE, z jakim rozmawiała PAP Juncker ma zaprezentować różne warianty tyczące się do nowych wieloletnich ram finansowych w zależności z tym, że obecne kontakty KE ze stolicami nie dały odpowiedzi jak na przykład mają one wyglądać.

Mające różne interesy metropolie podpowiadają urzędnikom w Brukseli takie rozwiązania, które istnieją dobre z ich punkciku widzenia. Źródła unijne potwierdzają, że dotychczas nie da się z tych wskazówek wyciągnąć jednego wniosku jak i również przełożyć to na propozycję nowego, wieloletniego budżetu.

Dlatego KE opierając się w swojej białej księdze dotyczącej przyszłości UE (scenariusze od momentu ograniczenia Unii do wspólnego rynku aż do robienia federacji) chce pokazać jak każde z przyjętych wyjść (np. wspólna ochrona granic) przełoży się na wydatki z kasy unijnej.

- Wiemy, że będzie mniej pieniędzy w zależności z Brexitem, powoduje wówczas pytania związane z naszymi celami budżetowymi - podkreśliło zalążek.

Brexit oznacza cięcia budżetowe

W marcu ubiegłego roku KE przedstawiła pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie dwudziestu siedmiu państw bez Uk. Większość z zaproponowanych opcji oznaczałaby znaczne cięcia w budżecie UE. Teraz KE chce pokazać państwom członkowskim na liczbach i %, jak będzie wyglądał budżet, jeśli nie będzie zmian przy finansowaniu.

KE już wcześniej zapowiedziała, że nie do uniknięcia są krojenia w bardzo ważnej gwoli Polski polityce spójności, wątpliwość jednak jak głębokie one będą i czy by zapełnić lukę stolice zgodzą się dołożyć do zbiorowej kasy nieco więcej zasobów.

Inną z sprawy, która posiada być poruszona w dokumencie jaki zaprezentuje Juncker ma być ewentualne łączenie dostępu do funduszy z przestrzeganiem wartości UE, czy praworządności w państwach członkowskich. Koncepcji takiej przeciwstawił się podczas niedawnej wizyty w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fakt, że odwołanie do praworządności znajdzie się w dokumencie, którym zajmie się nieformalny szczyt UE w przyszłym tygodniu oznacza podniesienie sprawy dzięki najwyższy szczebel polityczny.

Projekt ram finansowych zostanie w maju

Według źródeł PAP KE przedstawi projekt przyszłych wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu unijnego na okres po 2020 roku dokładnie 2 maja. Prace nad zanim są szczególnie trudne po kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i pojawienia się wydatków na nowe cele związane m. in. z migracją i obronnością. KE szacuje, że w wyniku Brexitu w rocznych dochodach UE będzie brakowało 12-13 mld euro, jakkolwiek nowe zadania miałyby kosztować budżet 10 mld euro każdego roku kalendarzowego.

Związane z