"Telegraph": Duża Brytania jednostronnie zagwarantuje prawa obywateli UE

Dom - Wiadomosci - "Telegraph": Duża Brytania jednostronnie zagwarantuje prawa obywateli UE

01.07.2019-525 widoki -Wiadomosci

Brexit - prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii jest gotów jednostronnie zagwarantować przyszłe prawa kilku milionów mieszkających w Obszernej Brytanii obywateli Ue, chociażby w przypadku załamania się negocjacji w sprawie Brexitu - wynika z danych dziennika "Telegraph".

Według gazety deklaracja zostanie złożona w jednym z 83 dokumentów przedstawiających plany Londynu na wypadek braku porozumienia z UE, które zostaną oficjalnie opublikowane w najbliższych tygodniach.

Za taką decyzją ma przemawiać chęć przekonania do pozostania w kraju po Brexicie pracowników z państw unijnych, w tym Polski, dla uniknięcia wstrząsów dla brytyjskiej gospodarki związanych z realnym odpływem siły roboczej.

"Telegraph" zaznaczył, że reprezentowana propozycja byłaby zrealizowana bez względu od tego, czy UE zagwarantuje prawa 1, trzech mln Brytyjczyków mieszkających przy Europie, w tym ponad 300 tys. rezydujących w Hiszpanii.

Kto dostanie prawo do pobytu?

Zgodnie z planowanym rozwiązaniem obywatele UE zachowają prawo do odwiedzenia pobytu w Wielkiej Brytanii, a także dostęp do odwiedzenia świadczeń socjalnych, w tym do służby zdrowia, zasiłków jak i również emerytur. Będą mieli także prawo do ściągnięcia do odwiedzenia kraju małżonków i bliskich członków rodziny.

W czerwcu brytyjskie MSW przedstawiło szczegóły procesu ubiegania się o tzw. status osoby osiedlonej, który ma stanowić podstawą prawną regulującą przebywanie obywateli UE po Brexicie. Osoby ubiegające się na temat potwierdzenie swoich praw będą musiały wypełnić trzyetapowy wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność.

Na podstawie przekazanych informacji system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę wniosku jak i również wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (ang. settled status; przyznawany w wypadku powyżej pięciu lat bytu jako rezydenta w Ogromnej Brytanii) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; poniżej pięciu lat pobytu).

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie wymagane przy ubieganiu się na temat brytyjskie obywatelstwo, do jakiego konieczny będzie dodatkowy, szósty rok stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Ta procedura nie zostanie zmieniona.

Nowy system rejestracji mieszkańcówrezydentów UE ruszy całkiem przy marcu 2019 roku - wcześniej rejestracja będzie dostępna dla wybranych grup po celu przetestowania jego operowania - a wszyscy imigranci będą mieli obowiązek zarejestrowania się najpóźniej do finiszu czerwca 2021 roku. Deficyt rejestracji w terminie być może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Związane z