Inwestycje w nieruchomości handlowe w Polsce. W 2018 roku padł rekord

Dom - Wiadomosci - Inwestycje w nieruchomości handlowe w Polsce. W 2018 roku padł rekord

13.09.2019-119 widoki -Wiadomosci

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2018 roku

Wartość wszystkich inwestycji w nieruchomości w minionym roku po Polsce wyniosła 7, 2 mld euro - wynika z raportu firmy CBRE "View: Polski rynek inwestycyjny w 2018". To wzrost aż o 45 proc. względem 2017 roku.

Najwięcej zainwestowano w biura podróży - 2, 7 mld euro (38 proc. wkładu w całkowitej kwocie inwestycji). Tradycyjnie największym zainteresowaniem akcjonariuszy cieszyła się Warszawa, po której miało miejsce 67 proc. wszystkich transakcji.

Na drugim miejscu odnalazł się sektor handlowy spośród kwotą 2, 5 mld euro (35 proc. ), który dowiódł swojej atrakcyjności dla inwestorów pomimo dużego nasycenia. Ważną zmianą dzięki rynku jest zaangażowanie w obiekty zlokalizowane na warszawskim "high streecie" - takie jak Wars Sawa Junior bądź Cedet.

Na podium jest także rynek produkcyjno-magazynowy, którego wolumen zwiększył się o 100 proc. po minionym roku - wartość inwestycji wyniosła 1, 12 mld euro.

Z kolei poza podium odkrył się rynek hotelowy, z zainwestowanymi 119 mln euro. Można jednak prognozować, że hotele nadrobią ten rezultat w 2019 r. a mianowicie powstało wiele nowych pomieszczen, które wkrótce będą przedmiotami transakcji.

W nieruchomości w Polsce inwestują podmioty z USA, RPA i Azji

Ważnym elementem zeszłorocznego rekordu inwestycyjnego na polskim sektorze nieruchomości był kapitał płynący ze Stanów Zjednoczonych, RPA i Azji. Inwestorzy spośród tych obszarów ulokowali w Polsce odpowiednio 1, 7 mld, 1, 1 mld jak i również 1 mld euro. Wysokość kwot z USA potroiła się w porównaniu w celu 2017 r., a z RPA wzrosła o czternaście proc. - wylicza CBRE.

Mimo to na polskim rynku nieruchomości ciągle najbardziej aktywny pozostaje kapitał z Europy Zachodniej. Inwestorzy z tego regionu pozostawili 2, 9 mld €, co obejmuje aż 40 proc. wszystkich wydanych kwot. To o około 2 trzecie więcej, niż rok wcześniej.

- W dziedzinie jest dużo środków skarbowych, rosną ceny i niweluje się podaż - na tym zyskuje Europa Środkowo-Wschodnia. W Polsce w minionym r. panowały warunki sprzyjające inwestycjom - wysoki wzrost ekonomiczny, popyt konsumpcyjny, niskie nogi procentowe. Obserwowaliśmy także intensywny rozwój sektora BPO/SSC, e-commerce i hotelowego. To wpłynęło na zainteresowanie naszym rynkiem nieruchomości wśród inwestorów zza granicy i w dużym stopniu przyczyniło się do nadzwyczajnie wysokiej wartości inwestycji przy 2018 r. - mówi dyrektor działu rynków kapitałowych Sean Doyle.

A jak będzie w 2019 roku? Eksperci CBRE prognozują, że w tym r. Polska pozostanie atrakcyjną możliwością dla krajów Europy Zachodniej. Tam jest dużo drożej i wejście do własnego kraju bardziej warto inwestorom. Firma podkreśla, że nasz rynek oferuje produkty wysokiej jakości, o dobrej specyfikacji technicznej, a dużo mniejszej cenie, co jest ochroną wyższego zysku niż przykładowo w Berlinie, Dublinie lub Madrycie.

Za przedtem jednak prognozować, czy padnie kolejny rekord.

Związane z