Temat: Frank szwajcarski

Dom - Wiadomosci walutowe - Temat: Frank szwajcarski

20.07.2019-120 widoki -Wiadomosci walutowe

Drogi frank, raty w górę. Co warto wiedzieć?  Waluty

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd korzystnie o prezydenckiej ustawie

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego agencji bankowej centralnego (SNB) wywołała panikę na rynkach walutowych, giełdach i wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Mocniejszy frank to wyższe raty kredytów, możliwe nieszczęścia za spłatą zobowiązań gwoli tysięcy Polaków. W pomysłach na pomoc "frankowiczom" prześcigają się politycy. Rząd, Narodowy Bank Polski i specjaliści uspokajają. Radzą też, żeby nie robić gwałtownych ruchów. Oto najważniejsze fakty na temat ostatnich kłopotach ze szwajcarską walutą.

1. Szwajcaria zaskoczyła wszystkich

SNB poinformował w czwartek (15. 01. 2014), że uwalnia kurs franka wobec euro. Dotąd bank centralny utrzymywał tzw. sztywny kurs, jak oznaczało, że euro odrzucić mogło kosztować mniej niż 1, 2 franka. Przy tym celu pompował w rynek franki i skupował euro. I nagle przestał to robić. Decyzja ów wywołała panikę na rynkach, a dla Polski oznaczała podbicie kursu tej waluty. CHF/PLN wspiął się w ciągu dnia się nawet powyżej 5 zł, jak było historycznym poziomem (około 10. 34). W piątek, na zamknięciu handlu, za franka trzeba było pokryć koszta już 4, 33 zł. Warto pamiętać, że zanim konferencją Szwajcarów za franka trzeba było płacić blisko 3, 57 zł. Gwoli równowagi bank obniżył mieszaniny procentowe o 0, 5 pkt. proc. - to znaczy z -0, 25 do -0, 75 proc., lecz to nie pomogło.

Szef szwajcarskiego agencji bankowej: kurs franka znacznie przewartościowany

Prezes Centralnego Banku Szwajcarii (SNB) Thomas Jordan tłumaczył, że decyzje dotyczące zaprzestanie obrony sztywnego kursu franka i obniżka stóp procentowych to nie były paniczne kroki a przemyślana rozstrzygnięcie. - Liczyliśmy się spośród tym, że niespodzianka wynikająca z naszego komunikatu może doprowadzić do takich odpowiedzi rynkowych. Wiemy, że jest to wielkie zaskoczenie i rynki muszą się teraz w tej sytuacji odnaleźć. Wiedzieliśmy, że zmiany kursu minimalnego doprowadzą do ogromnych zmian w kursach walut - powiedział Jordan. Przedstawiciele szwajcarskiego banku uspokajali i twierdzili, że sprawa ustabilizuje się w przeciągu tygodnia. Na koniec tygodnia frank kosztował około cztery, 33 zł. A w mniemaniu części analityków waluta własna mocną pozycję może utrzymywać przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy.

2. Zadłużeni we frankach

W Polsce mamy obecnie nieomal 600 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, a po przeliczeniu na osoby przy zadłużonych rodzinach to niemal milion osób. Jeszcze przy październiku ubiegłego roku umiarkowana rata takiego kredytu wynosiła ok. 2 tys. zł. W tym samym czasie zobowiązania frankowe w Polsce wynosiły 135 mld zł. To już jednak historia.

Po tak gwałtownym wzroście wartości szwajcarskiej waluty zobowiązania te przekroczyły już 163 mld zł. Różnica wydaje się być więc znacząca. Pod koniec minionego roku kłopoty ze spłatą dotyczyły ok. 21 tys. kredytów walutowych, w poniższym frankowych. Nie wiadomo, jak ta liczba zmieni się o ile banki masowo zaczną podwyższać wysokość rat.

Związane z