Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1

14.09.2019-825 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1  Informacje

Jacek Cichosz, dotychczasowy wódz ds. operacyjnych PGE EJ1, został p. o. prezesa tej spółki. O woli rady nadzorczej spółki poinformowała w poniedziałek PGE. PGE EJ1 to jej korporacja celowa, powołana do wybudowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Cichosz zastąpi Aleksandra Grada, który po niemal dwóch latach kierowania PGE EJ1 ustąpił ze stanowiska tuż po przyjęciu poprzez rząd programu energetyki jądrowej (PPEJ). Wiceprezesem spółki zostaje Marzena Piszczek.

PGE EJ podpisała porozumienie z samorządami Pomorza. Współpracują ws. atomu

Zmiany przy udziałach

PGE EJ1 a mianowicie spółka-córka PGE - wkrótce zmieni udziałowców. Po dziesięć proc. udziałów mają po niej objąć: Enea, Tauron i KGHM. Umowa przy tej sprawie czeka wciąż tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów.

17 lutego przemija termin składania ofert po szacowanym na ponad 1 mld zł przetargu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego. Żeby zmieścić się w harmonogramie przewidzianym przez PPEJ, PGE EJ1 powinna w najbliższych miesiącach uruchomić postępowanie zintegrowane - rodzaj złożonego przetargu, w którym wybierze męża strategicznego, finansowanie, technologię reaktora i usługi dla czołowej elektrowni jądrowej.

Atom do końca 2024

Zgodnie wraz z PPEJ, rozstrzygnięcie postępowania posiada nastąpić do końca 2016 roku; wtedy też dzierży być już znana pozycja elektrowni. Budowa pierwszego budynku wielorodzinnym ma ruszyć w 2019 roku, a blok dzierży zacząć działać do finiszu 2024 roku.

Życiorys nowego prezesa

Jacek Cichosz jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. W czasach 1998-2010 pracował w internacjonalnej firmie doradczej Accenture, realizując i nadzorując projekty na rzecz dużych przedsiębiorstw w odcinku energetycznym, paliwowym i hutniczym, m. in. Vattenfall, RWE, Energa, Total, MOL i ArcelorMittal.

W czasach 2008-2010 był dyrektorem ds. sektora „Resources” (energetyka jak i również zasoby naturalne) w Accenture Sp. z o. o., odpowiedzialnym za rozwój praktyki doradczej oraz realizację złożonych projektów transformacyjnych i zastosowań wypracowanych rozwiązań dla firm z branży energetycznej, użyteczności publicznej, hutniczej, paliwowej i gazowej.

Od stycznia 2011 r. pracował jako dyrektor ds. operacyjnych po PGE EJ 1. Był odpowiedzialny za całościową koordynację i przygotowanie prac po kluczowych obszarach projektu m. in.: zarządzanie projektem, dobór lokalizacji, postępowanie zintegrowane, asortyment technologii reaktora i głównego wykonawcy EPC, zagadnienia projektowo-inżynierskie, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem jądrowym, zezwolenia i pozwolenia, zintegrowane systemy zarządcze.

Źródło: PGE Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1

Związane z