Brytyjska Partia Roboty zmienia front. Chce zaostrzenia polityki ws. emigrantów

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Brytyjska Partia Roboty zmienia front. Chce zaostrzenia polityki ws. emigrantów

02.07.2019-429 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Brytyjska Partia Pracy zmienia front. Chce zaostrzenia polityki ws. emigrantów  Informacje

Opozycyjna Partia Pracy potrzebuje pozbawić imigrantów prawa walczenia o zapomogę dla poszukujących pracy przez pierwsze dwa lata pobytu i roboty – powiedziała tabloidowi "Daily Mail" jej rzeczniczka ds. pracy i emerytur Rachel Reeves. Obecnie imigranci mogą występować o zapomogę na rzecz bezrobotnych po sześciu miesiącach pracy.

Jej wypowiedź dowodzi zaostrzenia polityki Partii Pracy w sprawie imigracji. A właśnie z inicjatywy laburzystowskiego premiera Tony’ego Blaira Wielka Brytania otworzyła osobisty rynek pracy dla podwładnych z nowych krajów UE od pierwszego dnia ich członkostwa. Wcześniej przedstawiciele Partii Pracy mówili przede wszelkim o ochronie imigrantów przed wyzyskiem. Obecnie jej oferty w sprawie imigracji po niektórych aspektach idą dalej niż plany rządu.

"FT": Wielka Brytania zmaga się emigrantami, ale wyjście z UE nie zaakceptować rozwiąże problemów

Ograniczony dostęp do świadczeń

Obecnie imigranci mogą występować o zapomogę dla bezrobotnych tzw. JSA (job seekers allowance) na sześciu miesiącach udokumentowanego przebywania i pracy. Z danych empirycznych parlamentarnego biura badań powstaje, że z JSA korzysta 65 tys. imigrantów wraz z UE.

Labourzyści chcą także ograniczyć dostęp imigrantów do świadczeń socjalnych przysługujących pracującym i zakończyć doświadczenie wypłacania dodatku rodzinnego na dzieci, jeśli zostały w kraju, z którego pochodzą imigranci.

Z różnorodnych form wsparcia dla działających korzysta obecnie 252 tys. imigrantów. Są to przede wszystkim ulgi podatkowe dla nisko opłacanych pracowników z maluchami na utrzymaniu, bez wskazane jest każdy z nich byłoby niesłychanie trudno związać koniec z końcem. Koszt z tego tytułu dla brytyjskiego fiskusa oceniany jest na 1, 6 mld funtów na rok.

Limit czasowy

Labourzyści wprowadziliby limit czasowy dzięki uzyskiwanie tego typu świadczeń, ale nie zdecydowali wciąż, jak długi. Zdaniem Reeves, niektórzy pracodawcy preferują imigrantów w swej polityce zatrudnienia bowiem wiedzą, że potrafią im płacić minimum tegoż, co muszą ponieważ katalogów niską płacę uzupełnią ulgi. Skutkiem tego są wypaczenia rynku pracy.

Liczbę dzieci pozostawionych przez imigrantów w kraju pochodzenia, na które zgodnie z prawem UE pobierają dodatek rodzinny (20, 50 funta tygodniowo na pierwsze dziecko, trzynaście, 55 funta na dalsze) ocenia się w W. Brytanii na ok. 34 tys. W ogromnej większości to dzieci mieszkające przy Polsce.

Brytyjscy pracodawcy wolą zatrudniać imigrantów niż młodych rodaków

"Nasz system socjalny oparty wydaje się być na zasadzie, że nim będzie można tu korzystać trzeba wpierw wnieść do odwiedzenia niego wkład. Dlatego prawidłowe jest to, by prawa mieli ci, którzy mieszkają tu na stałe" - zaznaczyła Reeves w artykule dla "Daily Mail".

W ramach prawa UE

Reeves twierdzi, że rozmawiała o tych propozycjach spośród socjaldemokratami we Francji i w Niemczech i przekonana jest, że zmiany da się wprowadzić w ramach unijnego prawa, bez zmian traktatowych. Zaprzeczyła, by Seria Pracy zdecydowała się oznajmić w ten sposób nowym podejściu do odwiedzenia polityki imigracyjnej w odpowiedzi na rosnącą popularność Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Według UKIP tylko rozwiązanie Wielkiej Brytanii z UE umożliwi przywrócenie kontroli nad ruchem ludności.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się w maju 2015 r. Zanosi się w to, że imigracja zostanie w nich pierwszoplanowym zagadnieniem. Jeszcze przed końcem br. premier David Cameron posiada wygłosić ważne przemówienie na temat polityki imigracyjnej.

Ograniczenie zasady swobodnego przesuwania się ludzi w obrębie UE, umocnienie wspólnego branży i zagwarantowanie praw tychże członków UE, którzy odrzucić chcą się ściślej scalać w zakresie strefy euro, to priorytety Camerona w negocjacjach z UE.

Związane z