Temat: UE

24.06.2019-557 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Barclays Capital obniżył prognozę na rzecz Niemiec, Francji i Włoch. «Rozczarowujące dane»  Informacje

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że recesja się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe nakłady z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z obczyzny jak w kraju. Według fali krytyki duży operator zmienia taryfy

W reakcji na ogłoszone w poniedziałek dane o produkowaniu przemysłowej eurostrefy za maj, Barclays Capital obniżył prognozy PKB za II kwartał br. o -0, trzy pkt. proc. do +0, 1 proc. kwartał w celu kwartału dla Niemiec, o -0, 1 pkt. proc. do +0, 1 proc. dla Francji oraz o -0, 2 pkt. proc. do +0, 1 proc. dla Włoch.

Według banku produkcja przemysłowa w II kwartale nie przyrosła w porównaniu z Jak i również kwartałem. W rezultacie Barclays obniżył prognozę dla całej eurostrefy o -0, dwóch pkt. proc. do 0, 2 proc. kdk. Rozwój PKB eurostrefy w ujęciu rdr, Barclays w II kwartale przewiduje na 0, 5 proc. rdr.

"Rozczarowujące dane o produkowaniu przemysłowej strefy euro proponują stabilny wzrost w II kwartale 2014 r. w stopniu 0, 2 proc. kdk" – napisał bank po komentarzu.

Portugalia najgorsza

Przemysł w strefie euro spowalnia. Ale mniej niźli oczekiwano

Produkcja przemysłowa "osiemnastki" obniżyła się w kwietniu o 1, 1 proc. miesiąc do miesiąca, usuwając w całości kwietniowy wzrost o 0, 7 proc. mdm (0, 8 mdm przed korektą). Spadek miał szeroką podstawę.

"Odczyt wskazuje, że efekt transferowania z II kwartału dzięki III obniżył się służące do -0, 3 proc. kdk z +0, 2 proc. kdk w I trymestrze 2014 r. Utrata dynamiki na taką skalę jest zgodna z najnowszymi danymi PMI przemysłu wytwórczego słabnącymi od kwietnia" – zaznaczył bank.

Najgorsze informacje o produkcji przemysłowej za maj miała Portugalia -3, 6 proc. mdm, relatywnie obronną ręką wyszła Norwegia -0, 9 proc. mdm. Barclays Bank nadal prognozuje, że hiszpański PKB przyspieszył w II kwartale do 0, 5 proc. kdk.

Energetyka w górę

Spośród różnych sektorów gospodarki przyrost odnotowała tylko energetyka (+3, 0 proc. mdm). Wytwórczość sektora dóbr konsumpcyjnych zmniejszyła się w maju na temat -2, 1 proc. mdm wobec przyrostu o 2 proc. mdm w kwietniu. Gorsze dane miały sektory dbr średnio przetworzonych i kapitałowych.

Za w najwyższym stopniu niepokojące uznał bank spadek produkcji przemysłu chemicznego za pośrednictwem czwarty miesiąc z rzędu (w maju -2, 8 proc. mdm).

Średnioroczna prognoza Barclays Capital gwoli strefy euro za lata 2014-15 wynosi 1, 0 proc. oraz 1, sześć proc. (dla Niemiec odpowiednio 1, 8 proc. a także 1, 5 proc. ).

Związane z