Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Unia walczy z kryzysem euro

30.07.2019-961 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Francja nie chce oddać suwerenności budżetowej  Informacje

  • Eurogrupa naciska na Ateny
  • Portugalczyk nowym szefem eurogrupy
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek
  • EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej waluty
  • Grecja znów straszy. "Nie będziemy w stanie dokonać kolejnej płatności"

Integracja polityczna, oddanie kwalifikacji budżetowych Brukseli nie być może być warunkiem wstępnym gwoli środków antykryzysowych - oznajmił minister ds. europejskich Francji Bernard Cazeneuve, komentując referat o zacieśnianiu eurolandu Hermana Van Rompuya.

Unia polityczna nie może być warunkiem wstępnym dla pilnych środków antykryzysowych

Bernard Bazeneuve, minister Francji ds. europejskich

Cazeneuve podkreślił na narady prasowej w Luksemburgu, iż "rola Komisji Europejskiej po zarządzaniu budżetowym już została bardzo wzmocniona" w ostatnio przyjętych ustawach, w naszym w tzw. sześciopaku, o zwiększeniu dyscypliny fiskalnej jak i również "nie ma potrzeby, aby rezygnować z suwerenności parlamentu" w kwestiach budżetu.

Zastrzegł jednak, że stanowisko Francji może ewoluować. a mianowicie Poziom ewolucji tego, jak możemy zaakceptować, będzie podrzędne po to, co zaakceptują nasi partnerzy - powiedział. Wówczas aluzja do Niemiec, które nie chcą jak dotychczas zgodzić się na ograniczone choćby uwspólnotowienie długu państw €, o co apeluje Republika francuska, widząc w tym najszybszy środek w walce z kryzysem zadłużenia.

Cypr też szuka ratunku w Brukseli

Sprzeciw Niemiec

Na uwspólnotowienie długu królestw euro nie zgadzają się Niemcy, które cieszą się obecnie najwyższą oceną wiarygodności kredytowej i w związku z tym ponoszą najniższe koszty obsługi swojego długu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wielokrotnie wskazywała, że najpierw trzeba stworzyć w UE prawdziwą "unię polityczną" i fiskalną, co jest równoznaczne z ustanowieniem zgodę państw na transfer suwerenności do UE, by zagwarantować dyscyplinę finansów publicznych i kontrolę narodowych polityk budżetowych.

- Unia polityczna nie może być warunkiem wstępnym dla pilnych zasobów antykryzysowych - powiedział Cazeneuve. Bo wtedy, dodał, wydaje się być ryzyko, że "nie zostanie ani unii politycznej oraz tych środków". Już parę dni temu prezydent Francji Francois Hollande użył podobnego określenia. Na konferencji prasowej w Rzymie po zebraniu liderów czterech największych królestw eurolandu, w tym Merkel, powiedział, że Francja nie zaakceptować zgodzi się na unię polityczną "bez solidarności".

Euro kryzys

Wzmocnienie kontroli nad budżetami narodowymi państw euro to niedaleko unii bankowej jeden z kluczowych elementów raportu dzięki temat wzmocnienia unii gospodarki kraju i walutowej, jaki przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przygotował na najbliższy, czwartkowo-piątkowy, szczyt przywódców UE w Brukseli.

"Zapobiec zadłużaniu"

To wzmocnienie inspekcji nad budżetami krajowymi oznaczałoby przekazanie do Brukseli w dużym stopniu większych niż dotychczas kompetencji do poprawiania budżetów państw euro (jak chcą Niemcy), tak by "zapobiegać" zadłużaniu się państw i "poprawiać" nieodpowiedzialne polityki fiskalne. Film dokumentalny przewiduje, że to w poziomie europejskim odbywałoby się "wspólne uzgadnianie", czy państwo może się bardziej zadłużyć niż wcześniej ustalono.

"Pełna unia budżetowa" - dodaje dokument - wymagałaby w przyszłości stworzenia w stopniu euro "podmiotu budżetowego, jakim sposobem resort finansów".

Związane z