Dystrybutorzy zegarków zapłacą jednej, 1 ml zł kary. Zdradził ich e-mail

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Dystrybutorzy zegarków zapłacą jednej, 1 ml zł kary. Zdradził ich e-mail

21.07.2019-936 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Dystrybutorzy zegarków zapłacą 1, 1-wszą ml zł kary. Zdradził ich e-mail  Informacje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na dystrybutorów luksusowych zegarków. PHU Jubiler i Anyro&Co mają zapłacić 1, 1 mln zł kary za ustalanie ze swoimi dystrybutorami minimalnych cen zegarków oferowanych później przez sprzedawców detalicznych.

Za zawarcie nielegalnego porozumienia o ustalaniu cen PHU Jubiler ma zapłacić karę 819 496, 16 zł, an Anyro&Co – 331 819, 48 zł.

PHU Jubiler i Anyro&Co należą do jednej grupy kapitałowej. PHU Jubiler wydaje się dystrybutorem hurtowym m. in. zegarków marek: Hugo Boss i Tommy Hilfiger, jakkolwiek Anyro&Co dystrybuuje hurtowo metrów. in. zegarki: Citizen, Fossil, Adidas i Emporio Armani.

UOKiK: czterdzieści tys. kary za wprowadzanie w błąd seniorów

Zgromadzone dowody, m. in. e-maile wysyłane przez członków zarządu do pracowników - wskazywały, że PHU Jubiler i Anyro&Co zdawały sobie materię z nielegalności zawartych przez nie z dystrybutorami porozumień i podejmowały działania zapobiegające ich wykryciu np. przez ograniczenie korespondencji elektronicznej dotyczącej porozumienia i przekazywanie danych ustnie.

„Niestety nasza świeża kochana ojczyzna (UE) zakazuje ustalania cen i spośród prawnego punktu widzenia oczywiście nie można pisać tego rodzaju maili. (Ale mam nadzieję, że w tym przypadku żadna instytucja się nie przyczepi i nie zapłacimy ogromnej kary, co teoretycznie byłoby możliwe)... ” - ten e-mail, wysłany przez członka zarządu jednej z firm

„Niestety nasza nowa kochana ojczyzna (UE) zakazuje ustalania cen i z prawnego punkciku widzenia oczywiście nie możemy pisać takich maili. (Ale mam nadzieję, że w tym wypadku żadna instytucja się nie przyczepi i nie zapłacimy ogromnej kary, co w teorii byłoby możliwe)... ”

e-mail członka zarządu jednej spośród firm ukaranych przez UOKiK

był jednym z dowodów we wszczętych w grudniu 2012 roku przez prezes UOKiK dwóch postępowaniach.

Prawo antymonopolowe zakazuje zawierania porozumień ograniczających konkurencję. Należą do nich m. in. zmowy cenowe, których skutkiem jest wyższa cena towarów i usług oferowanych poprzez uczestników porozumienia.

Za karę – obniżenie marży

Postępowania prowadzone przez UOKiK przeciwko tym przedsiębiorcom wykazały, że obaj ustalali wraz z swoimi partnerami handlowymi detaliczne ceny minimalne – wyznaczali maksymalny rabat, który firmy ci mogli stosować np. na stronach sklepów internetowych. Kontrahentom, którzy nie zastosowali się do zalecenia, grożono pogorszeniem warunków współpracy, metrów. in. obniżeniem marży i nałożeniem obowiązku płatności kasą za otrzymany towar.

PHU Jubiler stosował zakwestionowaną praktykę od listopada 2010 r., an Anyro&Co – przynajmniej od lipca 2009 r. Obaj przedsiębiorcy prowadzili regularny monitoring cen stosowanych przez kontrahentów i reagowali na każde odstępstwa od momentu ustalonych zasad.

Decyzje UOKiK nie są końcowe, spółki mogą odwołać się do sądu.

Związane z