Temat: Energetyka

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Energetyka

10.07.2019-564 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Chiński węgiel w kryzysie. Spółki na minusie, zyski o blisko 50 proc. niższe  Informacje

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"

Blisko 3/4 firm chińskiego sektora górniczego jest już na minusie - ogłosił Wang Xianzheng, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Węglowego. Powodem wydaje się polityka władz walczących wraz ze smogiem, spadek popytu jak i również wynikający stąd spadek opłat.

Łączenie korporacji, obligacje, likwidacja deputatów. Sprawdzamy, co uratuje polski węgiel

Podczas spotkania z przedstawicielami branży Xianzheng powiedział, że kłopoty piętrzą się od momentu drugiej połowy 2012 r. w związku ze spowolnieniem dynamiki konsumpcji. Rynek nie zaakceptować jest w stanie wchłonąć zasobów, wyzwaniem jest także rosnący import. Xianzheng dodał, hdy ponad połowa chińskich firm węglowych zmaga się z problemem wypłat pensji podwładnym. - W sumie ok. 70 procent chińskich firm roni w związku ze zmniejszeniem popytu i idącym zbytnio tym spadkiem cen - mówił.

Z kolei na spotkaniu prasowym z dziennikarzami minister przemysłu Huang Libin przyznał, że sektor węglowy był jednym z najsłabszych, jeśli chodzi o wyniki ekonomiczne. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku jego zyski spadły o 43, 9 proc.

Będzie fatalniej?

W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, Chiny starają się zmniejszyć wkład węgla w swoim bilansie energetycznym. W tym zamysle zamyka się nierentowne sztolnie i elektrownie znajdujące się w regionach walczących wraz z trującym smogiem.

Australijczycy biorą się zbytnio polski węgiel. Chcą zyskać

Jak podaje chiński urząd statystyczny, w pierwszym półroczu tego roku całkowita wytwarzanie węgla sięgnęła 1, 85 mld ton czyli ustanowieniem spadek o 1, 8 proc. w porównaniu do tegoż samego okresu ubiegłego roku kalendarzowego.

Polski problem

Kryzys na rynku węgla dotknął także Polskę. Tylko w przeszłym roku Kompania Węglowa, jedna z największych firm górniczych na terytorium polski, zanotowała prawie 700 mln zł straty netto. W 2012 r. KW miała 120 mln złotych zysku netto, w 2011 r. – prawie 555 mln.

Strata walutowa całego polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego po pięciu miesiącach tego roku wyniosła 631 mln zł. Wydobyto 28 mln 770 tys. ton węgla, czyli o ponad 6 proc. w mniejszym stopniu niż w analogicznym sezonie 2013 roku. Stan zasobów na koniec maja to prawie 8 mln ton. Jest porównywalny ze stanem wraz z ub. r.

Związane z