Temat: Bankowość

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Bankowość

02.08.2019-217 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Getin Noble Bank sprzedał na kredyt długi klientów. Do odwiedzenia kogo zapuka windykator?  Informacje

  • Darmowe konta bankowego i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą nieodpłatne, ale są też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z największych banków w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę na nowy pula w Polsce. Raiffeisen uzyskał odmowę

Za 230 mln złotych spółka zależna Kruka kupiła od Getin Noble Bank wierzytelności adekwatne do 710 mln złotych. Jak ważne, długi nie tyczą kredytów konsumpcyjnych, ale hipotek. Na co powinni przygotowywać się klienci banku?

Spółka zależna firmy windykacyjnej Kruk (Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ), kupiła wierzytelności hipoteczne od Getin Noble Instytucji finansowej o łącznej wartości 710 mln złotych za cenę 230 mln zł. Korporacja ma zapłacić 230 mln zł do końca czerwca 2014 roku.

Gdy dostawca może odciąć wam prąd? Wyjaśnia Paweł Blajer

A Getin Noble Bank udzieli Krukowi pożyczki do 260 mln złotych na okres 10 latek. - Cena, którą uzyskaliśmy, jest dla osób korzystna, albowiem jej wysokość znajduje się powyżej zawiązanych przez pula rezerw - podkreśla Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Bank.

Nie unikaj windykatora

Czy taka transakcja oznacza, że do obecnych i byłych klientów agencji bankowej zapukają teraz windykatorzy? - Zapewne tak właśnie się stanie - przyznaje przy rozmowie z. pl Jakub Dziekciowski, prawnik współpracujący ze Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich. - Zakup tak pokaźnego portfela wierzytelności bez wątpienia stanie się się wiązał z podjęciem czynności zmierzających do ich ściągnięcia - dodał. Zaznaczył jednak, że "windykatorzy to nie komornicy i aż do ich kompetencji należy wyłącznie windykacja polubowna, nieobejmująca jakichkolwiek środków przymusu".

Zakup tak pokaźnego portfela wierzytelności bez wątpienia będzie się wiązał z podjęciem działalności zmierzających do ich ciągnięcia. (... ) windykatorzy to nie komornicy i do ich kompetencji należy wyłącznie windykacja polubowna, nieobejmująca żadnych środków przymusu

Jakub Dziekciowski, prawnik współpracujący ze Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich

Dlatego powinno się, by zadłużeni klienci regularnie sprawdzali korespondencję, ponieważ według otrzymaniu zawiadomienia o konieczności zapłaty wierzytelności, niespłaconą część zobowiązań należy już uiszczać na konto Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ, a nie Getin Noble Banku. Jeżeli dłużnik dokonałby w takowej sytuacji wpłaty na profil Getinu, kwota zadłużenia wcale nie uległaby pomniejszeniu.

Zdaniem Dziekciowskiego, zawarta transakcja może świadczyć o tym, że bankowi ciążyły nazbyt wysokie koszty obsługi długu. - Wąsko wyspecjalizowana spółka windykacyjna ma najprawdopodobniej znacznie niższe koszty odzyskiwania długów - wyjaśnia. Innym powodem być może być zwykła chęć ochrony dobrego wizerunku. - Bank może nie chcieć stanowić kojarzony z licznymi procesami przeciwko swoim klientom - oświadczył.

"Uwolnienie środków"

O powody transakcji zapytaliśmy również Getin Noble Bank. W przesłanym. pl komunikacie Krzysztof Rosiński, prezes Zarządu Getin Noble Bank podkreślił, że "sprzedaży tych wierzytelności była przede wszystkim podyktowana ochotą uwolnienia środków w kieszeni hipotecznym, które będą w tym momencie mogły pracować oraz kroczeniem do poprawy wskaźników wierzytelności nieregularnych (NPL)".

- W wyniku wczorajszej sprawie obniżyliśmy go o w porządku. 1 p. p. To pierwszy taki spadek przy historii banku. Mam nadzieje, że jest to start nowego trendu w kształtowaniu wysokości naszego wskaźnika NPL. Warto również zaznaczyć, hdy cena, którą uzyskaliśmy wydaje się dla nas korzystna, albowiem jej wysokość znajduje się poniżej zawiązanych przez bank rezerw - podkreślił Krzysztof Rosiński.

Mam nadzieje, iż jest to początek świeżego trendu

Krzysztof Rosiński, prezes Zarządu Getin Noble Bank

I dodał: - Przy okazji zawarcia transakcji udało nam się także pozyskać spółkę Kruk jako nieznanego, dobrego klienta korporacyjnego. Pula udzieli firmie Kruk pożyczki w wysokości do 260 mln zł. z wdrożeniem wyłącznie na refinansowanie lub finansowanie do 100 proc. ceny nabycia pakietów wierzytelności, zarówno na rynku naszym, jak i zagranicznym.

Zadłużone hipoteki

Prezes zarządu Kruka Piotr Krupa oświadczył w rozmowie z www..pl, że spółka zdecydowała się na taki krok, bo patrzy w tym rynku niesłychanie duży potencjał. - Zbyt obrotu wierzytelnościami hipotecznymi wydaje się na początkowym etapie jak i również chcielibyśmy czynnie uczestniczyć przy jego rozwoju, kreując równocześnie dobre praktyki w tymże zakresie - powiedział Piotr Krupa. Dodał, że uprzednio na rynku zdarzały się pojedyncze transakcje tego wariantu, ale ich wartość była niewielka.

- Transakcja Kruka jest pierwszą w tak dużą skalę lokatą w portfele hipoteczne po Polsce. Kruk jest na to gotowy, ma odpowiednie zasoby organizacyjne i wejście do finansowania, aby aktywnie uczestniczyć w rozwoju tegoż rynku. Mamy doświadczenie jak i również wypracowane dobre praktyki sprawne, które zastosujemy również przy obsłudze tego portfela - tłumaczy Krupa.

Skąd pieniądze?

Prezes Krupa wyjaśnił również, że korporacja sfinansuje zakup wierzytelności z własnych środków oraz nakładów pochodzących z kredytów lub z emisji obligacji. Przy umowie zapisano także, iż Getin Noble Bank udzieli Krukowi kredytu do 260 mln złotych na sezon 10 lat.

Rynek obrotu wierzytelnościami hipotecznymi jest na początkowym etapie i chcielibyśmy czynnie uczestniczyć w jego rozwoju, kreując równolegle dobre praktyki w niniejszym zakresie

Piotr Krupa, prezes Kruk SA

"Kwota kredytu sięga: w okresie od 2 maja 2014 roku do odwiedzenia 1 maja 2021 roku kalendarzowego: 260 mln zł; przy okresie od 2 maja 2021 roku do 1 maja 2022 roku: 195 mln zł; w czasie od dwa maja 2022 roku do odwiedzenia 1 maja 2023 roku: 130 mln zł; przy okresie od 2 maja 2023 roku do 1-wszą maja 2024 roku: 65 mln zł" - podała spółka w komunikacie.

Ściągają długi

Kruk S. A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. W ubiegłym roku spółka, która jest notowana w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przejęła i zakupiła długi warte ponad 5 mld złotych. Kruk operuje też w Czechach, Słowacji i Rumunii. Jej zyski w 2013 roku wyniosły 405, 61 mln złotych.

Związane z