W który indeks giełdowy należy zainwestować?

17.02.2021
Category: Które Mają

Inwestowanie w fundusz indeksowy lub ETF to świetny wybór. Teraz musisz tylko dowiedzieć się, którego indeksu użyć.

Indeks giełdowy to sposób oceny wyników części lub całości rynku akcji, zazwyczaj poprzez ocenę przeciętnego zachowania akcji, które składają się na ten indeks. Ale indeksy giełdowe są nie tylko przydatne jako narzędzie pomiarowe; mogą być również potężnym narzędziem inwestycyjnym.

Indeksowe fundusze inwestycyjne i ETF starają się odzwierciedlić wyniki określonego indeksu giełdowego, utrzymując akcje, które składają się na ten indeks. Ponieważ indeks po prostu śledzi określony zestaw akcji, istnieje znacznie mniejsza potrzeba, aby zarządzający funduszem aktywnie uczestniczył w decyzjach handlowych, więc opłaty i prowizje są zazwyczaj znacznie niższe niż opłaty i prowizje w „aktywnie zarządzanym funduszu wzajemnym – i Fundusze indeksowe mają również znacznie mniej transakcji, co oznacza, że ​​zaoszczędzisz na podatkach od zysków kapitałowych.

Podsumowując, decyzja o zakupie funduszu indeksowego jest najłatwiejsza; wyzwaniem jest ustalenie, który indeks byłby dla Ciebie najlepszy do śledzenia. Oto lista niektórych z najważniejszych indeksów i dlaczego warto wybrać każdy z nich.

Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Dow Jones Industrial Average (DJINDICES: ^ DJI) jest jednym z najstarszych indeksów giełdowych i nadal jest jednym z najczęściej używanych. Śledzi akcje 30 największych i najbardziej wpływowych firm w USA, do których obecnie należą Apple, ExxonMobil, McDonald’s i Walt Disney.

Dow jest indeksem ważonym ceną, co oznacza, że ​​akcje o wyższych cenach mają większą wagę niż akcje o niższej cenie. Ponieważ Dow składa się wyłącznie z bardzo dużych, ugruntowanych firm, jest to dobry wybór dla kogoś, kto szuka najlepszych spółek do zainwestowania. Dow stanowi około 1/4 całego rynku akcji w USA i ma tendencję do wahać się w synchronizacji z rynkiem jako całością.

Źródło obrazu: obrazy Getty.

Indeks złożony Nasdaq

NASDAQ (NASDAQ: NDAQ) to giełda, która kładzie nacisk na akcje technologiczne, a indeks Nasdaq Composite Index obejmuje wszystkie akcje na tej giełdzie.

W przeciwieństwie do Dow, jest to indeks ważony kapitalizacją rynkową, co oznacza, że ​​akcje w tym indeksie są ważone całkowitą wartością akcji każdej firmy w dolarach. W związku z tym większe firmy mają większą wagę niż mniejsze.

Podobnie jak giełda, na której jest oparty, Nasdaq Composite Index kładzie duży nacisk na akcje technologiczne i biotechnologiczne, ale obejmuje również akcje z innych sektorów, w tym akcji finansowych, transportowych i przemysłowych. Zawiera również zapasy grosza. Tak więc fundusz indeksowy zgodny z Nasdaq Composite Index będzie dobrze sobie radził, gdy cały sektor technologii będzie się dobrze rozwijał. Jeśli szukasz funduszu opartego na sektorze technologii, ten indeks jest dobry do wyboru.

Indeks Standard & Poor’s 500 (S&P 500)

Pierwszy w historii fundusz indeksowy (Vanguard 500 Index Fund (NYSEMKT: VOO)) wykorzystał indeks S&P 500. S&P 500 śledzi wyniki 500 najczęściej notowanych akcji w Stanach Zjednoczonych i stanowi około 80% wartości całego rynku akcji w USA.

Indeks ten jest indeksem ważonym kapitalizacją rynkową i obejmuje akcje z wielu różnych sektorów. S&P 500 ma tendencję do poruszania się w zgodzie z rynkiem jako całością nawet bardziej niż Dow, więc jest to doskonały wybór dla inwestorów poszukujących indeksu, który będzie odzwierciedlał zachowanie całego rynku akcji w USA.

Russell 2000

Indeks Russell 2000 (RUSSELLINDICES: ^ RUT) jest podzbiorem indeksu Russell 3000. Russell 3000 śledzi największe spółki notowane na giełdzie na rynku amerykańskim; Russell 2000 śledzi 2000 najmniejszych spółek w Russell 3000. W ten sposób indeks Russell 2000 stał się powszechnie używanym punktem odniesienia dla wyników mniejszych spółek amerykańskich, zwanych również akcjami o małej kapitalizacji.

Małe kapitały są zwykle bardziej niestabilne niż duże kapitały, ale mają też tendencję do nieco lepszych wyników na dłuższą metę. Inwestor poszukujący funduszu indeksowego lub ETF, który będzie obarczony nieco wyższym ryzykiem, ale maksymalizuje potencjalne zwroty, powinien rozważyć taki, który jest zgodny z indeksem Russell 2000.

Morgan Stanley Capital International Europa, Australazja, Daleki Wschód (MSCI EAFE) Index

MSCI EAFE (NYSEARCA: EFA), w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych indeksów, śledzi akcje spółek spoza USA. W szczególności śledzi akcje spółek z Europy, Australazji i Dalekiego Wschodu. Indeks ten obejmuje najbardziej rozwinięte regiony poza Ameryką Północną, z krajami, które mają zwykle stabilne rządy i gospodarki, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. Dlatego fundusze indeksowe, które śledzą ten indeks, zapewniają stosunkowo mało ryzykowny sposób inwestowania na arenie międzynarodowej.

Wszystkie powyższe?

Dywersyfikacja jest kluczem do minimalizacji ryzyka i maksymalizacji zysków w długim okresie. Inwestowanie w fundusze indeksowe, a nie w pojedyncze akcje, jest krokiem we właściwym kierunku, ale możesz dokonać dalszej dywersyfikacji, wybierając dwa lub trzy różne indeksy, w które chcesz inwestować.

Wybór indeksów, które odzwierciedlają bardzo zróżnicowane typy akcji, pomoże Ci uchronić się przed słabymi wynikami w jednym sektorze lub regionie rynku. Na przykład wybór funduszu indeksowego Dow i funduszu indeksowego S&P 500 tak naprawdę nie pomoże w dywersyfikacji, ponieważ indeksy te zachowują się podobnie. Ale jeśli wybierzesz fundusz indeksowy Dow i fundusz indeksowy Russell 2000, znacznie lepiej poradzisz sobie z dywersyfikacją: Dow śledzi bardzo duże spółki, podczas gdy Russell 2000 śledzi spółki o małej kapitalizacji. Dodaj także międzynarodowy fundusz indeksowy, a Twoja dywersyfikacja stanie się globalna. Niezależnie od tego, co rzuca w Ciebie gospodarka, tak zróżnicowany portfel pomoże Ci przetrwać bez szwanku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy