e-PIT po kilku krokach. Jak rozliczyć się z fiskusem poprzez internet

Dom - Twoje pieniadze - e-PIT po kilku krokach. Jak rozliczyć się z fiskusem poprzez internet

22.07.2019-294 widoki -Twoje pieniadze

E-PIT, PIT-37, PIT-38 w 2019 roku. Jak rozliczyć się przez internet

15 02 ruszył system, który pozwala podatnikom sprawdzić swój e-PIT (chodzi o formularze PIT-37 i PIT-38). Podpowiadamy, dokąd można znaleźć swoje zeznanie podatkowe, jak je zmieniać i na co zwrócić uwagę.

Od jednej stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok bierze na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. Wówczas ona zajmuje się w tej chwili wypełnianiem zeznań podatkowych na rzecz podatku dochodowego od jednostek fizycznych. Dzięki temu pracownicy nie muszą już borykać się z wypełnianiem PIT-ów.

15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło Polakom katalogów wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można guzik nie robić – wtedy, z upływem terminu do odwiedzenia składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS pozostanie automatycznie zaakceptowane.

e-PIT w 2019 roku. Jak na przykład to działa?

Z wypełnionym PIT-em można zapoznać się na Portalu Podatkowym od momentu 15 lutego do trzydziestu kwietnia. Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie jak i również bezpłatnie.

Na serwisie podatki. gov. pl znajdziemy informacje od pracodawcy i dane z ubiegłorocznych zeznań, np. numer naszego rachunku bankowym bankowego, ulga na pociechy czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).

Foto: Ministerstwo Finansów / mat. prasowe Twój e-PIT 2019

Co istotne, zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na:

  • wspólny z małżonkiem,
  • jako osoba samotnie wychowująca najmłodszych.

Aby to uczynić, wystarczy zalogować się do odwiedzenia usługi i wybrać odpowiednią opcję.

e-PIT zaś jeden procent podatku

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje organizację pożytku publicznego (OPP), jaka w ubiegłym roku otrzymała od nas jeden % podatku. Wybiera też zamiar szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybieranej OPP informacji o 1 procencie. Dane te oczywiście można zmienić.

Warto pamiętać, że usługa "Twój e-PIT" w 2019 r. dostępna jest tylko dla podatników rozliczających się w formularzach PIT-37 i PIT-38 (chodzi o umowy o pracę, zlecenie, dzieło albo przychody kapitałowe). Od 2020 roku usługa "Twój e-PIT" obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

E-PIT w 2019 roku dla emerytów i rencistów

W usłudze dostępny jest także PIT-OP, czyli oświadczenie, za sprawą którego rencista lub rencista, który otrzymał od organu wypłacającego świadczenie roczne obliczenie podatku dzięki formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. odmiennych dochodów, może przekazać jeden procent podatku dla strukturze pożytku publicznego. W tym przypadku jesteśmy wstanie wskazać numer KRS OPP, której chcemy przekazać jeden procent podatku.

Formularz jest dostępny na Portalu Podatkowym. W poprzednich czasach, by przekazać jeden procent podatku, trzeba było wypełnić całe zeznanie podatkowe. W tej chwili wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP.

Foto: materiały prasowe Strona serwisu www.podatki.gov.pl/pit

PIT w internecie jak i również profil zaufany

Aby sprawdzić i uzupełnić swoje oświadczenie podatkowe na portalu podatki. gov. pl, należy się uwierzytelnić. Można to zrobić, wpisując odpowiednie dane (PESEL bądź NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2017, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców a mianowicie np. PIT-11 - zbyt 2018 r. ) bądź użyć Profilu Zaufanego.

Foto: materiały prasowe Do serwisu można zalogować się na dwa spososby

Profil Zaufany można założyć dzięki dwa sposoby:

  • Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej - wyłącznym warunkiem jest posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Pula Pekao, mBank, ING Pula Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta bankowego na platformie Envelo:

Krok 1: W platformie bankowości elektronicznej banku wypełniamy formularz o założenie Opisie Zaufanego;

Krok 2: Operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym. Na odnośnik e-mailowy otrzymamy potwierdzenie założenia konta.

  • - Profil Zaufany można zaplanować również w sieci, potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym:

Krok 1: Wchodzimy na stronę www.pz.gov.pl;

Krok 2: Wybieramy sposobność założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym;

Krok 3: Odwiedzamy punkt potwierdzający. Posiadamy na to 14 dób od złożenia wniosku. Pełna lista punktów potwierdzających dostępna jest tutaj. Warto wspominać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Foto: materiały prasowe e-PIT złożony

Związane z