Na Ziemi jest coraz cieplej. Przy 2016 roku padł rekord

Dom - Technologie - Na Ziemi jest coraz cieplej. Przy 2016 roku padł rekord

14.06.2019-465 widoki -Technologie

2016 rokiem rekordowej temperatury w Ziemi

Rok 2016 był najcieplejszy w historii pomiarów a mianowicie globalna temperatura była nawet o 1, 5 wielkości Celsjusza wyższa niż zanim początkiem rewolucji przemysłowej a mianowicie wynika z danych unijnej agendy Copernicus Climate Change Service.

To w tej chwili drugi rok z rzędu, gdy notowane są rekordowe temperatury. Rok 2015 był również najcieplejszy w historii pomiarów, jednak 2016 rok okazał się o prawie 0, 2 wielkości Celsjusza cieplejszy. O naszym, że w ub. r. padnie rekord najwyższej średniej temperatury, NASA informowała już w lipcu.

Średnio ponad 14, 8 rzędów Celsjusza

Najnowsze dane zebrane poprzez Copernicusa pokazują, że w 2016 roku średnie globalne temperatury przekroczyły 14, jedenastu stopnia Celsjusza i zostały średnio o około jednej, 3 stopnia wyższe niźli w połowie XVIII stulecia, czyli przed początkiem rewolucji przemysłowej.

Copernicus Climate Change Service podało:

Globalne ocieplenie zwiększa sposobność wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak upały, susze czy powodzie. Dalsze docieplenie może spowodować straty sięgające miliardów euro rocznie jak i również będzie miało wpływ w dostęp do wody pitnej i plonów w najbardziej narażonych krajach.

El Nino podwyższył temperaturę po lutym

Najgorzej sytuacja wyglądała przy lutym ub. r., wówczas gdy wzrost temperatur sięgnął 1-wszą, 5 stopnia Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej. Powodem było m. in. zjawisko El Nino, które odpowiada za utrzymywanie się wysokiej temperatury na wodzie w strefie równikowej dzięki Pacyfiku.

Eksperci Copernicusa wskazują, że ponadprzeciętne średnie temperatury odnotowywano w dominującej ilości obszarów na świecie. Największe odchylenia od normy zarejestrowano przy Arktyce, południowej Afryce (na początku roku), Azji Południowo-Wschodniej (w okresie monsunowym), na Bliskim Wschodnie (latem) i w częściach Ameryki Północnej (latem i jesienią).

- Już teraz obserwujemy wpływ zmian klimatycznych dzięki świat. Temperatura na ziemi i w morzach wzrasta, podobnie jak poziom wód, podczas gdy pokrywa lodowa, jak również wielkość lodowców jak i również pokrywy śnieżnej zmniejszają się - podkreślił dyrektor Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych Copernicusa Juan Garces de Marcilla.

W grudniu 2015 r. na światowej konferencji klimatycznej w Paryżu stwierdzono ograniczenie globalnego wzrostu przeciętnej temperatury do poziomu "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Porozumienie, która zobowiązuje wszystkie kraje na ziemi do podejmowania działań dla ochrony klimatu, weszła w życie na zaczątku listopada.

Tagi: gleba ciepło Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z