Facebook chwali się wynikami. "Mimo napotkania trudności, nasza społeczność rośnie"

Dom - Tech - Facebook chwali się wynikami. "Mimo napotkania trudności, nasza społeczność rośnie"

28.07.2019-161 widoki -Tech

Facebook o dużym wzroście przychodów za pierwszy kwartał 2018 roku  Tech

Facebook poinformował o niemałym wzroście przychodów za 1-wszy kwartał 2018 roku mimo skandalu związanego z wykorzystaniem danych 87 milionów internautów serwisu przez firmę Cambridge Analytica. Rok do roku przychody koncernu wzrosły na temat niemal 50 procent.

W ocenie dziennika "Wall Street Journal" wyniki pieniężne Facebooka za pierwszy trymestr potwierdzają centralną pozycję koncernu Marka Zuckerberga w gałęzi gospodarki cyfrowej.

Osiągnięcia koncernu w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku znacznie przewyższyły oczekiwania analityków, którzy spodziewali się, że mocarny skandal związany z przedsiębiorstwem Cambridge Analytica może negatywnie odbić się na Facebooku.

Rząd przekłada na półkę kontrowersyjny projekt w sprawie sieci

"Mimo napotkania trudności, nasza społeczność rośnie. Więcej niż dwa, 2 mld ludzi korzysta Facebooka miesięcznie, a ponad 1, 4 mld jednostek robi to każdego dnia" - pochwalił się na własnym profilu w serwisie Mark Zuckerberg, szef firmy.

Afera Cambridge Analytica

W marcu w wyniku dziennikarskiego śledztwa wyszło na jaw, iż agencja Cambridge Analytica, która to odegrała rolę w kampanii wyborczej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa pozyskiwała i używając w celach komercyjnych informacje dotyczące nawet 87 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku.

Początkowo mowa była o obywatelach Stanów Zjednoczonych, jednak okazało się, hdy sprawa dotyczy także internautów serwisu z Unii Europejskiej.

Dane miały okazać się pozyskiwane z wykorzystaniem aplikacji wyprodukowanej na komercyjne zamówienie za pośrednictwem mołdawskiego badacza Aleksandra Kogana, który mieszkał w Rosji i Ameryce. W rezultacie skandalu Mark Zuckerberg, okaziciel i założyciel Facebooka, musiał stawić się na przesłuchanie przed amerykańskim Kongresem.

Obiecali poprawę

Szef Facebooka przyznaje. Jego dane też wyciekły do Cambridge Analytica

Platforma jednak wybrnęła wraz z kryzysu, publicznie przyznając się do błędów i obiecując poprawę, m. in. wprowadzając zmiany zwiększające ochronę danych empirycznych osobowych użytkowników serwisu. Po ocenie "WSJ" było to konieczne, aby zachować wysoką rentowność biznesu reklamowego, który dla Facebooka stanowi główne źródło przychodów.

Wartość akcji Facebooka w pierwszym kwartale wzrosła do 1, 69 dolara za sztukę przy stosunku do 1, 04 dolara rok wcześniej przy tym samym okresie, zyski zaś osiągnęły pułap 11, 9 mld dolarów. Wówczas niemal 50 proc. większą ilość, niż po pierwszym kwartale 2017 roku. Dochody netto platformy zwiększyły się o 63 proc. do poziomie 5 mld dolarów przy stosunku do 3, 06 mld dolarów rok wcześniej.

Nowi użytkownicy

Po ogłoszeniu tych informacji, podczas wideokonferencji z analitykami, prezes Facebooka powiedział, że "patrzymy teraz szerzej na oficjalną odpowiedzialność i planujemy duże inwestycje celem upewnienia się, że nasze narzędzia używane są dla dobrych celów". Jak dodał, "musimy nadal iść do przodu, komponować kolejne narzędzia pozwalające ludziom z całego świata raportować się, budować społeczności i trzymać się razem".

W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku z Facebooka zaczęło korzystać 70 mln nowych użytkowników pod każdą szerokością geograficzną. Tym samym, baza wszystkich internautów serwisu wzrosła do 2, 2 mld osób. Wreszcie 2017 roku liczba ludzi korzystających z Facebooka wynosiła 2, 13 mld.

Związane z