Temat: USA

Dom - Surowce - Temat: USA

19.06.2019-726 widoki -Surowce

Amerykański gaz popłynie do Świata? «Przełom może nastąpić w niniejszym roku»  Surowce

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na atrakcyjnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbyt wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Lot trwa około 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie

Przełom ws. eksportu amerykańskiego gazu LNG do odwiedzenia UE może nastąpić nadal w tym roku - uważa szef komisji przemysłu PE Jerzy Buzek. W środę w PE odbył się unijno-amerykański okrągły stół w tej sprawie. Reprezentanci administracji USA deklarowali życzliwość.

- Widzę szansę zakończenia procedury otwierania się rynku amerykańskiego i europejskiego na wymianę handlową w zakresie gazu naturalnego wciąż w tym roku – powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów w Brukseli Buzek.

Odpowiedzialny partner

Ropę i gaz czekają zawiłe czasy. Sektor musi zmierzyć się z Putinem i Arktyką

Jak zaznaczył, udało się otrzymać pozytywne deklaracje w tej sprawie również z Departamentu Stanu NA JUKATAN, jak i od kongresmenów. Buzek podkreślał, że wyraźnie możliwości eksportu płynnego gazu ze Stanów Zjednoczonych w celu Europy jest szczególnie istotne dla Polski. - Obecnie chcemy stwierdzenia, że wydaje się być polityczna gotowość na to, by z jednej witryny była infrastruktura, żeby porty, które mogą przyjmować płyny gaz, tak samo jak nasz w Świnoujściu, były na wówczas przygotowane, a po amerykańskiej stronie najważniejsza jest zgoda na wydawanie łatwo licencji na eksport gazu do Europy – mówił.

Argumentował, że na eksporcie zyska budżet amerykański, tamtejsze firmy i rynek inwestycji, ale korzyści odczułyby również państwa UE, gdzie mogłyby spaść ceny błękitnego powietrza. Przypominał, że ponad 66 proc. unijnego zapotrzebowania dzięki gaz pokrywane jest poprzez import.

Już podczas okrągłego stołu Buzek wskazywał, że trudno byłoby odnaleźć bardziej odpowiedzialnego partnera do współpracy energetycznej niż AMERYCE, a najważniejszym zadaniem gwoli Waszyngtonu powinno być zniesienie barier eksportowych.

Energia gra wielką rolę w geopolityce

Gazprom przystępuje do konstrukcji terminalu LNG nad Bałtykiem

Wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zaznaczył, że LNG dzięki swej elastyczności, jeśli chodzi na temat dostawy, mógłby rozwiązać wiele problemów związanych z uzależnieniem się państw UE od czasu konkretnych dostawców.

Przypominał, że w szczycie, który przypadł na 2011 r., jedna piąta zapotrzebowania UE na gaz była pokrywana przez LNG. Przyznał, iż od tego czasu dostawy spadły o 44 proc., ale według niego materiał w formie skroplonej stanie się miał coraz większe przesłanie na Starym Kontynencie.

Wiceszef KE podkreślał, hdy ceny spotowe LNG przy Azji spadają do niższego poziomu niż te, które są zapisane w długoterminowych kontraktach, jakie mają ciebie UE. - Powiedziałbym, iż europejskie zapotrzebowanie na LNG będzie rosło; pytanie, z jakiego sklepu będziemy pozyskiwać ten surowiec. USA to jeden z potencjalnych dostawców – oświadczył, pokazując na rosnącą rolę inwestującej w możliwości eksportowe Australii.

Szef komisji ds. energii i handlu Izby Reprezentantów Fred Upton po przesłaniu wideo przypomniał, hdy energia odgrywa wielką funkcję w geopolityce, a niestabilność energetyczna to zagrożenie gwoli demokracji. Jak ocenił, swoim kraj ma potencjał, aby być superpotęgą, jeśli rozchodzi o dostawy energetyczne. - Możemy wzmocnić więzi wraz z naszymi partnerami i ograniczyć zagrożenia (dla nich – PAP)- wskazywał.

Ograniczenie zależności od Rosji

Amerykanie wyślą w świat skroplony gaz z łupków. Trafi też do Polski?

Ambasador USA w UE Anthony L. Gardner zapewniał, hdy jego kraj chce kooperować z Europą w tejże dziedzinie. Podkreślał, że strategie dotyczące zezwoleń eksportowych odnoszących się LNG już zostały uproszczone, dzięki czemu kraje, które nie mają porozumień na temat wolnym handlu z AMERYCE, mogą kupować gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych.

Zapowiedział, że gaz spośród pierwszego projektu, w który zaangażowana jest firma wraz z Europy Środkowo-Wschodniej, popłynie już w styczniu przyszłego roku kalendarzowego. Zastrzegł, że rząd amerykański nie może określić, w którym miejscu ten gaz zostanie zwrócony, ponieważ jest to postanowienie biznesowa. Zwrócił jednak obserwację, że spadające ceny po Azji sprzyjają temu, aby kierować surowiec do UE.

Otwarcie amerykańskiego branży energii ma przynieść negocjowana przez UE i NA JUKATAN umowa o wolnym handlu i partnerstwie inwestycyjnym TTIP. Nie wiadomo jednak, gdy rozmowy na ten temat mogą się zakończyć, toteż w PE trwają zabiegi, by uzyskać wcześniej ustępstwa ze strony USA po tej sprawie.

Pod koniec stycznia Izba Reprezentantów przyjęła projekt ustawy, która przewiduje przyspieszenie procesu wydawania zezwoleń na eksport spośród USA gazu LNG. Republikanie przekonują, że pomoże to krajom Europy Wschodniej zredukować zależność od Rosji. Jeżeli ustawę poprze Senat jak i również podpisze ją prezydent Barack Obama, proces wydawania amerykańskim firmom zezwoleń na eksport LNG będzie mógł upierać się maksymalnie 30 dni.

Związane z