Ranking przedsiębiorstw zdrowia. Rynek wart wydaje się ponad 100 miliardów złotych

Dom - Rozwoj osobisty - Ranking przedsiębiorstw zdrowia. Rynek wart wydaje się ponad 100 miliardów złotych

03.09.2019-818 widoki -Rozwoj osobisty

Ile wart jest rynek zdrowia w Polsce

Ochrona zdrowia to coś więcej niż tasiemcowe kolejki do lekarzy, tłok w szpitalach czy drogie leki, to także wielka część własnej gospodarki. System ochrony zdrowia tworzą również najnowocześniejsze spółki, zatrudniające tysiące ludzi i inwestujące wielkie pieniądze w nowe zakłady i badania.

Według GUS w 2015 roku na opiekę zdrowia wydaliśmy 114, 1 mld zł, z tego 30 proc. pochodziło spośród prywatnych kieszeni a reszta to publiczne pieniądze. Z punktu widzenia przeciętnych pacjentów to było pewno stanowczo za mało, ale równolegle to coś, z których żyją setki tysięcy podwładnych oraz setki firm. Powinno się pamiętać, że obok tej podstawowych instytucji zajmujących się bezpośrednio ochroną zdrowia działają też ścisłe powiązane wraz z nimi sektory gospodarki, jakim sposobem przemysł farmaceutyczny, produkcja ekwipunku medycznego, uczelnie medyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy programistyczne i szereg innych. Zazwyczaj produkują towary i świadczą posługi nie tylko dla ratowania naszego zdrowia. Na przykład firmy farmaceutyczne często niedaleko leków produkują preparaty niskokaloryczne czy kosmetyki. Wiele wraz z tych firm często przewodzi ożywiony eksport. W sumie rynek zdrowia wart jest dużo więcej niż wyliczane przez GUS 114 milionów złotych.

Z informacji GUS wynika, że po sektorze zdrowia zatrudnionych wydaje się być 403 tysięcy osób, ale dotyczy to tylko pracowników związanych bezpośrednio z leczeniem, czyli lekarzy, położnych, aptekarzy, diagnostów, pielęgniarek czy ratowników. Czyli w tej grupie nie uwzględniono księgowych, techników, sprzątających i podobnych zawodów, bez których żadne przedsiębiorstwo, żaden szpital czy przychodnia (nawet publiczne) nie może egzystować. Szacując liczbę pracujących w tym sektorze, powinno się też uwzględnić zatrudnionych w firmach powiązanych z nim pośrednio. Takich jak rozmieszczonych w naszym rankingu 44 firmach produkujących leki. Mają one 23, 8 tysiąca pracowników. Natomiast 18 spółek produkujących sprzęt medyczny najmuje 14, 9 tysiąca podwładnych. A do naszego rankingu nie udało się osiągnąć danych ze wszystkich firm.

Warto jeszcze nie zapominać o choćby 62 tys. studentów uczelni medycznych. W sumie na pewno ilość pracujących i uczących przy szeroko rozumianym sektorze stanu zdrowia przekracza 600 tys. osób.

Co ważne ów sektor będzie jeszcze czasochłonnie i szybko rósł. Wyliczane przez GUS wydatki w ochronę zdrowia wzrosły przy 2015 roku o sześć proc. Ale patrząc na przykłady rozwiniętych społeczeństw zachodu, można oczekiwać jeszcze wielu lat realnego wzrostu tej partii gospodarki i to szybszego niż w innych sektorach.

Ranking Zdrowia

Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Opieki Zdrowia w Krynicy oraz Europejskie Centrum Strategii jak i również Polityk w Ochronie Zdrowia przygotowały Ranking Zdrowia, innymi słowy działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia. Jest to próba przedstawienia portretu tej złożonej i mocno zróżnicowanej części gospodarki. Na liście znalazły się informacje około 230 firm. Dane zbierano przede wszystkim za pośrednictwem ankiet, ale wiadomości wiele firm pochodzą tez z innych źródeł.

Foto: materiały prasowe tabelka zdrowie-01

Wyłaniający się spośród rankingu obraz polskiego sektora zdrowia daleki jest od optymistycznego. Mimo że potrzeba na usługi i wyroby medyczne nie jawi się być w posiada zaspokojony, to wyniki prosperujących na ty polu przedsiębiorstw często są dalekie od momentu zadowalających. Występują bardzo ogromne różnice między poszczególnymi segmentami rynku. Są wśród wymienionych bardzo dochodowe, ale i takie, których rentowność jest niska o ile nie ujemna. Powodem tych dysproporcji wydaje się w dużej mierze strategia państwa dążącego do zastrzeżenia wzrostu swoich wydatków w służbę zdrowia.

W najgorszej sytuacji finansowej bez wątpliwości są publiczne przychodnie i szpitale. Z rankingu powstaje, że ich rentowność obrotu co najmniej drugi dwanaście miesięcy z rzędu jest ujemna. Co ciekawe pogarszaniu się efektywności towarzyszy szybko wzrastające zatrudnienie. Taka sytuacja świadczy o tym, że odrzucić są to firmy, gwoli których zysk jest najważniejszym celem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w prywatnych szpitalach i przychodniach. Ich rentowność też wyraźnie się pogorszyła (z 4, 0 do 0, 5 proc. ), ale one w takiej sytuacji silnie zredukowały zatrudnienie.

Porównanie innych finansowych wskaźników w prywatnych jak i również publicznych placówek ochrony zdrowia pokazuje jeszcze inne doniosłe różnice. Przeciętne przychody spółek prywatnych są prawie 2 razy wyższe niż publicznych, podczas gdy z zatrudnieniem jest odwrotnie, czyli szpitale i przychodnie „państwowe „zatrudniają przeciętnie o 2/3 większą ilość pracowników. Oznacza to, iż przychód wypracowany przez poszczególnego zatrudnionego w prywatnej placówce jest przeszło trzy razy wyższy niż w publicznej. To jest o tak wiele zrozumiałe, że prywatne firmy zazwyczaj świadczą tylko najbardziej opłacalne zabiegi i poradnictwo, podczas gdy państwowe muszą oferować pełny wachlarz propozycji bez względu na związane z tym przychody.

Warto zainteresować, że najniższe przychody w przeliczeniu na pracownika mają uzdrowiska.

Problem z aptekami

Z danych empirycznych znajdujących się w Rankingu Zdrowia wynika, że największymi firmami w sektorze istnieją sieci apteczne. Ale wówczas efekt braku danych wraz z wielu małych aptek. Po rzeczywistości ta branża zalicza się do bardzo rozdrobnionych. Do małych przedsiębiorstw aptecznych (do czterech placówek) należy ponad 55 proc. spośród działających czternaście, 5 tysiąca placówek. Jednak w rankingu nie posiadamy danych z tych kilku tysięcy małych przedsiębiorstw, dlatego wyłaniający się z rankingu obraz branży aptecznej tak naprawdę dotyczy tylko największych sieci. To poprawia ów obraz, bo zazwyczaj należące do nich placówki będą usytuowane w najlepszych obszarach, lepiej wyposażone a poprzez to i bardziej dochodowe.

Mimo że zestawienia obejmuje przede wszystkim ogromne i średnie sieci, wówczas rentowność obrotu w tej branży wynosi zaledwie 1, 1 proc.

O ile jednak o sprzedaż medykamentów nie jest za opłacalnym biznesem o tyle pierwotnego produkcja to dobry biznes. Tu też działają wielkie firmy (średnie obroty wówczas 476 mln zł) rentowne i jednocześnie redukujące zatrudnienie. Co ważne ta branża jest poważnym eksporterem. Stosowny do niej eksporterzy wyprzedają za granicą ponad ¼ swojej produkcji.

Najwięcej eksportuje GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, - za prawie 4 mld zł co stanowi nieopodal 90 proc. jego produkcji. Następne na liście eksporterów są TZMO i Essity Poland, ale obie ów firmy sprzedają za granice razem mniej niż przywódca - odpowiednio za 1, 9 i 1, 1 mld złotych.

W najlepszej sytuacji finansowej w sektorze zdrowia są spółki produkujące i sprzedające sprzęt i wyroby medyczne, chociaż wartość ich sprzedaży wydaje się wyraźnie mniejsza niż obok producentów leków. Ich średnia rentowność wynosi 7 a mianowicie 8 proc. One także prowadzą ożywiony eksport (eksporterzy sprzedają za granicę 69 proc. swojej produkcji), lecz dodatkowo odnotowują wyraźny rozwój obrotów i zatrudnienia.

Dyplomy dla najlepszych

Specjalna kapituła wskazała najlepsze spośród spółek, obecnych w rankingu. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele organizacji grupujących firmy sektora zdrowia. Wybierając laureatów Nagrody Forum Ochrony Stanu zdrowia, pod uwagę brano przede wszystkim ich wyniki inwestycyjne, ale uwzględniano również jak i również inne ich osiągnięcia (inwestycje, działalność charytatywną itp. ).

Ostatecznie kapituła zdecydowała, że w kategorii Wytwarzanie sprzętu i wyrobów lekarskich nagrodę otrzyma Medicalgorithmics S. A., w kategorii Produkcja leków – Adamed, po kategorii Badania kliniczne Naszego kraju Bank Komórek Macierzystych, wśród firm diagnostycznych najlepsza była Klinika Neuroradiochirurgii z Stolicy polski a wśród szpitali jak i również przychodni prywatnych Vivadental. Przy kategorii szpitali i przychodni publicznych najlepszy był Niezależny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Żoliborz.

Na uroczystej gali w trakcie tegorocznego Forum Ochrony Zdrowia (Krynica czterech września) dyplomy najlepszym wręczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Foto: materiały prasowe Tagi: Krynica Forum Ekonomiczne w Krynicy zdrowie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z