Mniej oddziałów, cyfrowa obsługa. Popularny bank przejdzie rewolucję

Dom - Pieniadze - Mniej oddziałów, cyfrowa obsługa. Popularny bank przejdzie rewolucję

17.06.2019-585 widoki -Pieniadze

Alior Bank przedstawia strategię na lata 2017-2020  Pieniądze

Alior planuje o połowę uprościć podaż produktów i usług, oraz wprowadzić cyfrowe rozwiązania ułatwiające zakup produktów i ofert online. W rozwój wynalazków i technologii IT bank zamierza w ciągu najbliższych czterech lat zainwestować na dodatek 400 mln zł.

Strategia Alior Banku w lata 2017-2020 zakłada ciekawszą ofertę m. in. nowe rozwiązania cyfrowe - poinformował w poniedziałek Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Dodał, że nieuchronne jest odchodzenie od bankowości oddziałowych dla bankowości internetowej jak i również mobilnej. Ten trend można zobaczyć w tej chwili, bo średnio rocznie liczba transakcji w bankowości oddziałowej w Aliorze upada o 24 proc.

Zmiany w Alior Banku

Awaria w Alior Instytucji finansowej przez problemy z serwerem

- Kogoś, kto raz skorzystał z bankowości internetowej ciężko byłoby z zwrotem zaciągnąć do oddziału. Chcemy postawić na nowoczesne postaci obsługi klienta i chcemy przeprowadzić naszych klientów za pośrednictwem rewolucję technologiczną w sposób bezpieczny i przyjazny a mianowicie powiedział prezes. - Przy tym samym czasie chcemy zwiększyć zwrot z inwestycji dla naszych akcjonariuszy - dodał.

Bank po strategii poinformował, że utrzyma najwyższy na rynku poziom marży odsetkowej w poziomie 4, 5 proc., obniży wskaźnik kosztów do zysków do 39 proc. a także zapewni akcjonariuszom banku postęp zwrotu z kapitału wraz z 8 proc. w 2016 r. do 14 proc. w 2020 r.

W nowej strategii stawia dzięki rozwój organiczny, nie wyklucza jednak możliwości przejęć, jeśliby trafiła się taka szansa. - Nasza strategia nie zaakceptować będzie oparta na fuzjach i przejęciach. Będziemy wraz z uwagą obserwowali wszystkie nadarzające się okazje (…) przebywamy gotowi do następnych wyzwań już praktycznie po kwietniu-maju 2017 roku. (... ) Jeżeli coś się "trafi", to będziemy mieli oczy otwarte – powiedział Sobieraj.

Prezes wyjaśnił, iż bank mógłby być zainteresowany przejęciami, ale tylko tego rodzaju podmiotów, które uzupełniałyby swoim strategię.

Mniej oddziałów

Cztery banki nie wypłacą dywidendy. Zalecenie Komisji Przeglądu Finansowego

Barbara Smalska, wiceprezes banku powiedziała na konferencji, że w zakresie optymalizacji sieci placówek Alior Bank planuje do 2020 roku obniżyć ich liczbę do około 880 z 1110 aktualnie. Liczba oddziałów własnych pozostanie zredukowana o ponad trzydziestu proc. do 200, zaś sieć banku będzie zdominowana przez małe placówki agencyjne z obsługą gotówki.

- Będziemy ograniczać własna sieć dystrybucji, ale dalej pozostaniemy w dziedzinie bankiem nr cztery, jeśli chodzi o wielkość necie placówek(…). Mimo tego, hdy nasza sprzedaż oddziałowa jest silna, stawiamy za zamiar, by do 2020 roku dużo większy procent własnej sprzedaży odbywał się po procesach zdalnych - wyjaśniła Smalska.

Bank poinformował, że jednocześnie z redukcją sieci dystrybucji będzie podwyższał standard swoich oddziałów.

Alior w strategii poinformował, że oczekuje spadku wkładu oddziałów w transakcjach ogółem w segmencie bankowości detalicznej za trzy lata w Polsce do 40 proc. z 50 proc. obecnie.

Mniej produktów

- Chcemy postawić na nowoczesną formę obsługi klienta, na dzisiejsze produkty. Cyfryzacja, digitalizacja odbywa się w każdym etapie działalności banku. Projekty, które będziemy wdrażać, w niemałej części już się toczą - powiedział Sobieraj.

Bank podał w poniedziałek, że planuje uprościć ofertę produktową, bo ich cyfra ma spaść o połowicę.

Strategia Alior Banku zakłada też uruchomienie wreszcie tego roku własnego pośrednika kredytowego online z rocznym wolumenem rzędu 2-3 mld zł. Pośrednik ten ma udostępniać oferty od wytwórców bankowych i pozabankowych.

Prezes banku poinformował, iż Alior Bank za granicą planuje swój rozwój obniżyć do współpracy z T-mobile. - Alior na okres 2017-2020 za granicą nie zaakceptować ma ambicji rozszerzania swej obecności z wyjątkiem kontynuacji współpracy z T-Mobile. Wierzę jednocześnie, że będziemy w stanie wykorzystać naszą mechanikę do wejścia na rynki zagraniczne używając bankowości opartej na aplikacjach - mówił Sobieraj.

Strategia agencji bankowej zakłada też, że Alior Bank osiągnie możliwość wypłaty dywidendy w 2020 roku kalendarzowego zakładając, że nie odmienią się do tego periodu wymogi regulacyjne.

Związane z