Brexit uderzy w portfele obywateli. "Spadną płace i emerytury"

Dom - Pieniadze - Brexit uderzy w portfele obywateli. "Spadną płace i emerytury"

02.07.2019-325 widoki -Pieniadze

Brexit uderzy w portfele mieszkańcówrezydentów. LSE: Spadną płace i emerytury  Pieniądze

Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej może spowodować zredukowanie poziomu życia jej lokatorów - poinformowała London School of Economics (LSE). Ekonomiści obliczyli, że mniejsze zyski z handlu skutkowałyby zmniejszeniem średniego dochodu gospodarstwa pokojowego o co najmniej 850 funtów (1230 dolarów) na rok.

To najbardziej optymistyczny scenariusz. LSE opracowała wciąż ten pesymistyczny. Według jego wysokość utraconego dochodu z powodu Brexitu może być poniekąd dwukrotnie większa. - Nasze badania nie pozostawiają zastrzeżeń. Po opuszczeniu Unii Europejskiej spadną płace i emerytury - powiedział John Van Reenen z LSE.

Podróżuj póki możesz. Brytyjska branża turystyczna ostrzega przed Brexitem

O pozostaniu bądź wyjściu Wielkiej Brytanii z UE brytyjscy wyborcy zdecydują w referendum 23 czerwca. Premier David Cameron, szef Banku Anglii oraz wiele dużych firm jak i również banków ostrzegają, że zerwanie stosunków z największym partnerem handlowym stanowi duże zagrożenie dla gospodarki.

Co się bardziej opłaca?

Zwolennicy Brexitu twierdzą, iż po opuszczeniu UE, Duża Brytania nie będzie musiała już wpłacać pieniędzy do budżetu Wspólnoty. Ponadto, będzie mogła zrezygnować z kosztownych regulacji europejskich i samodzielnie negocjować umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i innymi wielkimi gospodarkami.

Jednak naukowcy z LSE twierdzą, hdy wyższe koszty robienia interesów z Europą są przewyższają oszczędności płynące z deficytu partycypacji w unijnym budżecie.

Zwolennicy opuszczenia UE często wskazują na Norwegię i Szwajcarię jako wzory krajów, które swobodnie handlują z krajami Wspólnoty, pomimo że do niej nie zaakceptować należą. LSE zakłada, iż po Brexicie Wielka Brytania miałaby status podobny do skandynawskiego kraju.

Norwegia ma umowę o wolnym handlu z UE, jednak wciąż musi stawiać czoło kilku barierom handlowym, gdyż nie jest częścią starego kontynentu celnej UE. Musi również dokładać do unijnego budżetu, akceptować przepisy UE jak i również wolny przepływ siły roboczej.

Związane z