Oni za kredyty prawie nic nie płacą. Nadal

Dom - Pieniadze - Oni za kredyty prawie nic nie płacą. Nadal

28.07.2019-765 widoki -Pieniadze

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian  Pieniądze

Czwartkowe wystąpienie Mario Draghiego podczas konferencji po posiedzeniu EBC miało dosyć "gołębi" charakter, przez co kursy głównych walut skorelowanych z euro powinny zakończyć tydzień w okolicach bieżących rządów - oceniają eksperci. Bliźniaczej tendencji spodziewają się oni na rynku dłużnym.

Zgodnie z oczekiwaniami EBC utrzymał podstawowe stopy procentowe jak i również parametry programu skupu aktywów bez zmian (60 mld euro miesięcznie co najmniej do grudnia 2017 r. ). Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz mieszaniny kredytu w banku kluczowym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, właściwie: 0, 00 proc., 0, 25 proc. oraz -0, 40 proc.

Chcą wprowadzić najwyższy wiek emerytalny w Europie. Związki protestują

EBC podniósł prognozę przyrostu PKB strefy euro po 2017 r. do dwóch, 2 proc. z 1-wszą, 9 proc. oczekiwanych po czerwcu - poinformował prezes banku Mario Draghi w konferencji. EBC spodziewa się, że w 2018 r. PKB strefy euro urośnie o 1, 8 proc., a w 2019 r. o 1, 7 proc.

Jednocześnie bank utrzymał gotowość do zwiększenia objętości programu skupu aktywów.

Gołębi głos banku

- Mario Draghi nie zaskoczył rynków, zachował gołębią retorykę, stąd mimo początkowych wahań na eurodolarze windujących szkolenie w okolice 1, 205 nastąpił powrót do szczytów sprzed przemówienia prezesa EBC, co pokazuje, że do odwiedzenia wyznaczenia ewentualnych nowych szczytów na tej parze potrzebne są konkretne zapowiedzi dotyczących polityki monetarnej w strefie euro a nie twiedzenia czysto informacyjne - ocenił Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego PKO BP.

Ekspert odniósł się także do notowań pary EUR/PLN.

- Okolice stopnia 4, 25 na eurozłotym - to taki miejsce równowagi już od paru miesięcy na tej parze. Eurozłoty zareagował na konferencję EBC dosyć neutralnie, również fakt, iż Mario Draghi okazał się "gołębi na dodatek wesprze stabilizację złotego przy przedziale 4, 24 a mianowicie 4, 26 - dodał Kosaty.

Co wówczas oznacza?

Chińska marka po raz pierwszy wyprzedziła Apple w sprzedaży iphoneów

- Warto zaznaczyć, hdy dane z lipca wskazywały na spadek zaangażowania udziałowców zagranicznych na polskich obligacjach, spowodowane napięciami na miarki rząd - Komisja Europejska o reformę sadownictwa, wówczas gdy ten temat powróci, napływ kapitału od podmiotów obcych ponownie może być mniejszy, natomiast dodatkowo wzrost napięcia geopolitycznego nie będzie sprzyjał inwestycjom w papiery na rynkach wschodzących - powiedział Arkadiusz Trzciołek, strateg rynku długu PKO BP.

W swoim opinii, utrzymanie bieżących szczytów jest bardziej prawdopodobne niż dalsze spadki rentowności.

- Bieżący tydzień wskazuje dodatkowo, że polska krzywa (dochodowości - red. ) jest pod wpływem zagranicy, banki centralne są gołębie, przez to są spadki na rynkach bazowych jak i również to generuje tendencje u nas. Z tym iż obecne niskie poziomy rentowności zwiastują bardziej stabilizację aniżeli dalsze spadki, bowiem w nie ma już przestrzeni - powiedział strateg.

Związane z