Boks to idealny sposób na pokonanie stresu. Sprawdziłam - nie ma się czegoż bać

Dom - Lifestyle - Boks to idealny sposób na pokonanie stresu. Sprawdziłam - nie ma się czegoż bać

28.06.2019-685 widoki -Lifestyle

Boks to bezpieczny sport, możliwość dla fitnessu

Jeszcze do niedawna boks był zarezerwowany tylko dla zawodowców. Kojarzył się z walką, krwią, siniakami i z klimatem jak z "Fight Club". To się zmienia. Dziś pięściarstwo zmienia brutalny wizerunek, natomiast ja sprawdziłam na osobistej skórze czy nadal wydaje się być to sport zarezerwowany tylko dla prawdziwych twardzieli jak i również wybrałam się do Żoliborskiej Szkoły Boksu.

Jacek Dymowski, trener i założyciel szkoły podkreśla, że ten rodzaj treningu wybiera coraz to więcej amatorów - może pochwalić się też dużym zainteresowaniem także wśród pracowników korporacji, którzy na zajęcia przychodzą się odstresować.

Foto: Żoliborska Szkoła Boksu / materiały prasowe

Ale nie tylko. Boks doskonale wpływa na posturę. Uprawiają go między pozostałymi modelki Victoria’s Secret a mianowicie Adriana Lima i Gisele Bündchen. Na lekcję przychodzę z pożyczonymi rękawicami bokserskimi, bo jeszcze nie wiem, czy warto zainwestować w swoje własne. Stale mam obawy o wówczas, czy nie nabawię się kontuzji lub podbitego oczek... w najlepszym wypadku. Dymowski mnie uspokaja.

Uprawiając boks rekreacyjnie, ryzyko problemów jest bardzo małe tak samo jak i uszkodzeń twarzy. To są zajęcia, w jakich uczestnik uczy się metodą bokserskiej, ale też obok okazji świetnie się bawi.

Spokojnie można zrobić świetny i efektywny trening na worku bokserskim albo "tarczując" z trenerem (uczestnik zadaje ciosy w tak zwane. tarcze, które na dzierży rękach trener)

Ustawiam się w pozycji wyjściowej i na razie ćwiczę samo chodzenie, które jest podstawą w technice bokserskiej. Widzę, że na zajęcia nadeszło sporo kobiet w różnym wieku i dobrze się bawią. W szkole szlifuje też swoje umiejętności zawodowa mistrzyni Europy w boksie - Ewa Brodnicka. Dymowski zauważa, że kobiety raz za razem częściej wybierają tę dziedzinę sportu nawet amatorsko, bo jest to ciekawa alternatywa dla popularnego fitnessu. Zaznacza jednak, że wszyscy, nawet ci, którzy regularnie ćwiczą na siłowni lub uprawiają sport, zdziwią się, jak na przykład po jednym treningu bokserskim następnego dnia będą boleć ich mięśnie.

Foto: Żoliborska Szkoła Boksu

Ja się z tym zgadzam. Nie jest to moja pierwsza lekcja boksu, bo obecnie kiedyś, zainspirowana m. in. Adrianą Limą, swoje regularne treningi na siłowni łączyłam z podstawami boksu w worku treningowym. Dlaczego wówczas tak "wkręca"? Bo to właśnie na worku treningowym "zostawiałam" stres nagromadzony w ciągu długiego dnia w pracy. Nazajutrz poprzez ból "dowiadywałam się" o funkcjonowaniu zupełnie innych partii mięśniowych. Ale to przyjemny ból, który sygnalizuje, że trening był udany.

Świetna alternatywa dla "zwykłego" treningu

Trenując boks, zmienia się budowa ciała. Ciało jest mocniejsze, muskuły bardziej widoczne, ale wyjąwszy przesady. Nie ma mowy o "męskiej" budowie, których obawia się większość kobiet. Właśnie tak jest bonus a mianowicie podczas takiego treningu wolno spalić nawet tysiąc kalorii. Ja się jednak boję sparingów.

Dymowski wraz z uśmiechem kiwa głową. Takie obawy, jak moja to dla niego codzienność, przy końcu do szkoły przychodzimy zyskać lepszą figurę, zaś nie np. stracić… zęby.

Foto: Natalia Latoch / Żoliborska Szkoła Boksu

- Nie ma czego się bać - śmieje się Dymowski. - Głównym założeniem szkoły jest wyszkolenie młodych ludzi na zawodników, ale na zajęcia można przyjść także rekreacyjne. Zajmujemy się jedynie boksem, mamy wiele rodzajów o różnym stopniu wiedzy, więc każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie a mianowicie dodaje.

Dla osób, które dopiero zaczynają wycieczkę z boksem, jak moja osoba, trener poleca takie kształty treningu jak np. walkę z cieniem, czyli solo albo zajęcia z cross- boksu, który tak naprawdę jest treningiem obwodowym wraz z elementami technik bokserskich.

Owijam mocno nadgarstki bandażami, żeby uniknąć ryzyka urazu i odpowiednio mocno gryzie usztywnić nie zapominając na temat kciukach. Wreszcie zakładam rękawice i przygotowuję się do tarczowania. Zasady są zwykłe. Gdy uderzam jedną ręką, drugą trzymam tak zwaną "gardę" czyli chronię twarz, a konkretnie podbródek (i swój cenny uśmiech). Zasłaniam go rękawicą, a łepetynę mam lekko pochyloną przy dół. Ręka jest zgięta, an opuszczony łokieć szczędzi tułów. Drugą ręką zadaję cios, skręcając przy tymże ciało. I tak na przemian boksuję w tarcze zgodnie z komendami prawa-lewa (tarcza).

Na ringu nie ma hierarchii

Przyznaję, to wspaniała zabawa, trzeba być skupionym, ale przy okazji rozluźnionym. Nie ma miejsca w nudę. Nadal się jednakże uczę, więc na tarczowaniu mój trening się obecnie kończy. Za chwilę rozpoczną się kolejne zajęcia - sparingi, które odbędą się na ringu z tyłu lokalu. Nie da się zamaskować, zazwyczaj kojarzy się kojec.

- Trening bokserski nie zawsze musi się wiązać ze sparingami. Wówczas zależy od stopnia zaawansowania i od chęci uczestników - zaznacza trener.

Dymowski tłumaczy, że wówczas, co najczęściej kieruje tej klientami, to chęć odstresowania się i odreagowania. Przychodzą managerowie, dyrektorzy z przedsiębiorstw, artyści, aktorzy, którzy przygotowują się do roli. Dzięki ringu jednak nie ma hierarchii, chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę.

- Niezależnie czy jest to dyrektor wysokiego szczebla, czy jego podwładny, dzięki treningach będą równi samemu. Wiele osób pracujących po korporacjach lub prowadzących właściwie prosperujące firmy, doskonale odnajduje się w boksie a mianowicie dodaje Dymowski.

Mnie to przekonuje - na następny trening przyjdę obecnie z własnymi rękawicami.

Tagi: boks trening fight club Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z