Impact'17 Economy 4. 0. W krakowie europejską stolicą innowacji [RELACJA]

Dom - Impact17 economy 40 relacja spośród konferencji w krakowie - Impact'17 Economy 4. 0. W krakowie europejską stolicą innowacji [RELACJA]
Impact’17 Economy 4. 0. Relacja z konferencji w Krakowie

Kraków przez 2 dni był europejską stolicą innowacji. Impact '17 jest jednym z najważniejszych wydarzeń na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej. Jednym z patronów medialnych jest Business Insider Polska.

Przez dwa dni w Krakowie spotykali się przedstawiciele setek przedsiębiorstw i organizacji, wśród nich m. in. MasterCard, RoboSavvy, TMobile, Ministerstwa Cyfryzacji, University of Chicago, Samsung, IBM, SAP, 500 Startups, AstraZeneca, Microsoft, Siemens AG, Monetary Authority of Singapore, Uber, TechCrunch, PayU, Harvard Medical School, Ministerstwa Rozwoju.

Eksperci, wizjonerzy i twórcy najbardziej zaawansowanych technologii, prezesi światowych koncernów z obszaru new-tech, twórcy startupów, naukowcy, jak i również administracja rządowa – łącznie ponad 300 speakerów, z ponad 30 krajów, wspólnie zastanawiali się ponad szansami i zagrożeniami economy 4. 0.

Uczestnicy impact’17 mogli również przypatrzeć się technologie stworzone przez naszych młodych naukowców, które przedstawione były w strefie SciTech w trakcie największych na globie targów przemysłowych Hannover Messe 2017.

Impact'17 o "eksplozji innowacyjności w Polsce"

- Stawiamy na rozwój ekonomiczny, a dziś nie ma rozwoju bez innowacji i inwestowania w potencjał drzemiący w polskich młodych przedsiębiorcach – przekonywała Beata Szydło, Premier RP 31 czerwca.

Ponad 300 speakerów kreowało rozwiązania dla obrębów energy&resources, fintech, mobility jak i również industry 4. 0, etc. W Krakowie pojawili się m. in. Bertrand Piccard, przedsiębiorca, propagator czystej technologii, Carlos Moedas członek Komisji Europejskiej, Kathleen D. Kennedy, Dyrektor i Wiceprezes LEGENDA, Carlos Menendez z Mastercard.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe Premier Beata Szydło

Otwierając impact’17 Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Lepszego 31 maja zapowiedział oryginalny etap w drodze Polski do odwiedzenia sukcesu w rewolucji Industry 4. 0 oraz eksplozję w biało-czerwonych innowacjach. W jego opinii polska gospodarka jest na kursie trzy. 0 do 4. 0, o czym świadczą ilości i fakty m. in. 10 mld zł przekazanych na innowacje, 1, 5 tys. umów z przedsiębiorcami i naukowcami oraz zniżki podatkowe dla firm inwestujących w badania i postęp. Te ostatnie w ewentualnym roku mają być już 100-procentowe.

Zobacz także: Wicepremier Gowin dzięki Impact'17: Będzie 1 mld zł na wsparcie innowacji

Z kolei Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Progresu w trakcie otwarcia kongresu podkreślał, że Industry czterech. 0 to nie perpetuum mobile, a fala niosąca zarówno szanse, jak i zagrożenia.

- Ekonomia i społeczeństwo są rzeczywiście na jednej monecie. Jednakże mieszczą się po jej trzech, przeciwnych stronach. Im pospieszniej zdamy sobie sprawę wraz z tego, że społeczeństwo zostanie wyglądało zupełnie inaczej na rewolucji przemysłowej tym dobrze. Tu musimy wypracować platformę do tej zmiany, mając świadomość, że wobec progresu technologii, robotyki z branży pracy zniknie wiele zawodów – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Zobacz także: Mateusz Morawiecki w Impact'17 zaprezentował nową ideę. To Polska Platforma Przemysłu 4. 0

Nie ma odwrotu od innowacyjności

O tym, że innowacja jest przyszłością, mówił Carlos Moedas, europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji.

- Globalizacja to fakt, od momentu którego nie ma odwrotu. Niemcy już wiedzą, hdy wkrótce będą dopiero 9. gospodarką świata i wypadną z grupy G7. Przy tej rzeczywistości nic nie wydaje się być dane na zawsze, lecz wygrają ci, którzy postęp innowacyjności będą w stanie połączyć z wyższą produktywnością. W Europie wcale nie idzie to tak gładko – media to jedna wraz z nielicznych, w pełni cyfrowych branż, reszta tkwi jeszcze w starym systemie. Jednocześnie kluczowe jest to, hdy w Europie powstaje coraz mniej innowacji typu disruptive. Musimy przestawić nasze myślenie na wielkie, nieszablonowe idee, natomiast nie na sprawne kopiowanie – przekonywał Carlos Moedas.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Zobacz również: Kraków to miasteczko innowacji

O innowacjach – a szczególnie o wszystkich wyzwaniach, jakie niesie ze sobą Industry 4. 0 rozmawiało w dniu otworzenia impact’17 kilkaset osób, reprezentujących różne środowiska – autora najbardziej zaawansowanych technologii, prezesi światowych koncernów z areału new-tech, twórcy startupów, naukowcy, a także administracja rządowa.

Dyskusje toczyły się na trzech scenach jednocześnie w kilku ścieżkach m. in. science to business, fintech&e-commerce, energy&resources, mobility, entrepreneurship.

Energy&Resources

To, jak niełatwo jest przebić się spośród innowacją przez ścianę schematów, najlepiej wie Bertrand Piccard, twórca projektu Solar Impulse oraz gość impact’17 przy ścieżce energy&resources. Piccard a mianowicie jako pierwszy wykonał american airways dookoła ziemi w samolocie napędzanym jedynie energią słoneczną - teraz przekonuje, że czysta energia to nie tylko ideologia, ale przede wszelkim nowa gałąź gospodarki obiecująca miliardowe zyski.

- Warto pytać, mieć zastrzeżeń, wątpić. Tylko tak znajdujemy nowe rozwiązania, dajemy impuls do łamania raz ustalonych prawd, które nas ograniczają. Gdy szukałem wykonawcy samolotu, branża lotnicza mi wyśmiała, twierdząc, że to nie może się udać. Skraj końców samolot zbudowała…stocznia. Zatem mam dla was rzetelną radę – nigdy nie zaakceptować podążajcie za ludźmi, którzy powtarzają „to niemożliwe”. Wkrótce pokażemy 1000 zyskownych rozwikłań z zakresu czystej siły – podkreślał Szwajcar.

Foto: Impact '17 / materiały prasowe

Fintech&E-commerce

Innowacje wpływają w każdy aspekt naszego życia, ale szczególnie duży działanie mają na rynek bankowy, gdzie na przestrzeni paru ostatnich lat nastąpił ogromny skok technologiczny.

Carlos Menendez, jeden z kluczowych menedżerów Mastercard na kuli ziemskiej, podkreślał, że rewolucja oczekuje wciąż rynek płatności bezgotówkowych. W Polsce cel wydaje się jasny – za kilka lat 80 proc. płatności odbywać ma się bezgotówkowo.

- Obecnie proporcje są odwrotne, miliony osób na terytorium polski nie ma chociażby konta bankowego, a massachusetts technology 60 proc. spółek w Polsce w praktyce nie używa narzędzi bezgotówkowych. Wraz z polskim rządem dysponujemy plan jak zbudować oryginalne zachęty i nawyki do odwiedzenia używania płatności elektronicznych. Jednym z nich ma być możliwość łatwego stworzenia uniwersalnej identyfikacji finansowej w oparciu o np. konto bankowe – oceniał Carlos Menendez.

Marta Krupińska założycielka Azimo (fintech) przyklasnęła nim ostatniemu pomysłowi. Im większą ilość otwartych danych będzie łączyć się z bankowością, tym lepiej dla nowoczesnego społeczeństwa.

- Taki kierunek musi się wydarzyć, bo jest bardzo potrzebny. Wraz z takim profilem będę pewna, że w każdym państwa mam taki sam scoring kredytowy i natychmiastowy dostęp do lokalnych usług skarbowych, bez znajomości procedur wraz z innych krajów i wypełniania formularzy. Teraz taki przebieg jest skomplikowany i skomplikowany – mówiła Marta Krupińska. Czy taki pomysł spełnią Polacy?

Związane z