Na polską giełdę zawitał "Paragraf 22". Problemem są obroty

Dom - Gielda - Na polską giełdę zawitał "Paragraf 22". Problemem są obroty

05.08.2019-833 widoki -Gielda

GPW ma problem z obrotami. Zawitał «Paragraf 22»

Styczeń rozbudził apetyt inwestorów, luty go jak w tej chwili gasi. Choć WIG20 przebił poziom 2 tys. paragrafów, na dzisiejszej sesji cokolwiek wyraźnie nie zagrało. Stołeczny parkiet był słabszy od europejskich giełd. - Zawitał do nas paradoks wzięty z książki "Paragraf 22" - oceniają analitycy Private Wealth Consulting.

Czwartkowa sesja należała do wybitnie przeciętnych, a ruchy poszczególnych indeksów można było ocenić za nieco chaotyczne. Choć w Europie parkiety zyskiwały na wartości, rodzimy WIG20 pozostał jednym z najsłabszych indeksów na kontynencie, gdyż stracił na ceny 0, 67 proc.

To, co najbardziej może niepokoić, to wielkość obrotów - ok. 700 mln zł. Mając na uwadze, jakie możliwości działo się jeszcze kilkanaście dni temu, można mieć wrażenie, że nagle uszło z Warszawy całe powietrze. To nie wróży właściwie spodziewanej hossie w następnych dniach.

Popyt jak i również "Paragraf 22"

Jak piszą analitycy Private Wealth Consulting (PWC), właśnie poziom obrotów okazuje się być podstawowym czynnikiem warunkującym duże zaangażowanie popytu:

Naturalnie taka diagnoza sytuacji, gdyby była słuszna, prowadzi niechybnie wniosku, że mamy styczność z mechanizmem sprzężenia zwrotnego. Dochodzimy tu do paradoksu logicznego analogicznego do owego opisanego w sławetnym "Paragrafie 22" Josepha Hellera.

Przypomnijmy, że w "Paragrafie" jeden z bohaterów mógł zostać zwolniony ze ekipy wojskowej pod warunkiem, hdy jest obłąkany. Lecz skoro występował z wnioskiem o zwolnienie z wojska, ponieważ bał się straty życia lub zdrowia, wówczas oznaczało, że rozumuje zupełnie racjonalnie i jest zdrów psychicznie. A to z kolei stanowiło argument, że nie jest obłąkany, więc nie może zostać zwolniony z wojska. Wówczas tworzyło typowy logiczny paradoks.

"Na GPW zainteresowanie czeka z mocniejszym zaangażowaniem, dopóki nie zwiększą się obroty, ponieważ wtedy rynek zademonstruje swą siłę. A obroty z kolei nie wzrosną, jeżeli posiadacze gotówki nie zwiększą swej aktywności" - tłumaczą analitycy i wskazują na zapętlone koło.

Zadyszka na GPW

Trzeba zadać pytanie, skąd wziął się lutowy przystanek w zwyżkujących indeksach. Według PWC, bez wątpliwości naszemu rynkowi nie sprzyja niepewna sytuacja na rynkach ogólnoświatowych, a zwłaszcza konsternacja dużej liczby analityków po pierwszych dniach nadaktywności Donalda Trumpa.

Nowy prezydent USA przechowuje się tak, jakby proch już mnóstwo doświadczeń po dziedzinie polityki, zwłaszcza polityki zagranicznej.

A jednakże jest w tej sferze zupełnym nowicjuszem; niektórzy wręcz twierdzą, że ignorantem. Powoduje to sporo napięć politycznych i niepewności, które rzucają cień na ciekawe prorozwojowe części jego programu ekonomicznego.

"Połączenie tego faktora ryzyka politycznego ze relatywnie mocno "rozgrzanymi" średnioterminowymi wskaźnikami koniunktury giełdowej w USA skłania do ostrożności na światowych giełdach. A to przekłada się na studzenia zapału do zakupów dzięki naszej giełdzie" - wyjaśniają analitycy.

I nawet nie pomogą tu całkiem dobre styczniowe i grudniowe dane o polskim PMI dla przemysłu, które wskazują na forpocztę ożywienia gospodarczego. "Im dłużej to asekuranckie nastawienie będzie utrzymywało, tym chętniej rosła będzie niepewność wśród potencjalnych nabywców akcji" a mianowicie podsumowuje PWC.

Tagi: GPW giełda Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z