Fatalne wieści wraz z Indii. Tak źle nie było od 2009 roku

Dom - Finanse - Fatalne wieści wraz z Indii. Tak źle nie było od 2009 roku

06.09.2019-308 widoki -Finanse

Indie - kiepskie dane wraz z gospodarki

Warunki robienia biznesu w Indiach znacząco się pogorszyły. Natomiast wszystko przez rewolucję podatkową, jaką kraj przeprowadził na początku lipca. Indeks PMI dla przemysłu spadł do 47, 9 i jest wówczas największe tąpnięcie indeksu od czasu marca 2009 roku.

- Od 1 czerwca w Indiach obowiązuje centralny podatek (GST), zastępujący dotychczas funkcjonujące stanowe daniny od ceny dodanej. Skala odmian, według rządzących polityków, jest największa od uzyskania przez Indie niepodległości. I to również jest przyczyną, dla której przemysłowy PMI odnalazł się na stumiesięcznym minimum – wyjaśnia Szymon Juszczyk, zarządzający portfelami RDM Wealth Management.

Indie przejdą test

Produkcja przemysłowa spadła najżwawiej od kryzysu finansowego, świeże zamówienia także, a przedsiębiorcy, aby utrzymać, choć część popytu, obniżyli ceny. Szymon Juszczyk wskazuje jednakże, że mimo wyraźnego wyhamowania indyjskiej gospodarki, przedsiębiorcy są pozytywnie nastawieni do późniejszych 12 miesięcy. Uważają albowiem, że nowa reforma spowoduje, że system podatkowy będzie się przejrzysty i klarowny i perspektywie odleglejszej przełoży się na zwiększenie efektywności gospodarki.

- Nadchodzące parę miesięcy będzie dla Indii testem, który sprawdzi, czy wprowadzenie zmian podatkowych wywoła tylko chwilowe spowolnienie, faktycznie jak miało to miejsce w przypadku wycofywania banknotów, lub będzie miało dalej idące skutki – dodaje Szymon Juszczyk.

GST wraz z jednej strony ma ograniczyć patologie, a z drugiej poprawić ściągalność podatku oraz zwiększy wpływy do budżetu. Nową daniną obciążone będą nie tylko produkcja, handel i konsumpcja towarów a także usług, ale także ropa naftowa i produkty naftowe.

Brazylia też rozczarowała

Już drugi miesiąc z rzędu rozczarował też brazylijski PMI. Spadło zatrudnienie i promocje przedsiębiorstw, a zwolniła też dynamika wzrostu produkcji przemysłowej.

- Przedsiębiorcy, żeby utrzymać część popytu, zdecydowali się obniżyć ceny, co powinno perspektywie odleglejszej przełożyć się na dalszy spadek energii inflacji. Poszczególne składowe kompozytu sugerują, że przedsiębiorcy przy dalszym ciągu natrafiają w przeszkody. Z jednej strony pojawią się nowe koncepty biznesowe, a produkcja w kraju rośnie, ale z innej jej dynamika spada, jak powoduje mniejszą aktywność zakupową i brak chęci do odwiedzenia zwiększania zatrudnienia – wyjaśnia ekspert z RDM Wealth Management.

Dodatkowo część sprzedaży została wygenerowana obniżką cen. I chociaż brazylijska gospodarka jest mocno wspierana zamówieniami z zagranicy, to sytuacja polityczna i aura dużej niepewności nie umożliwia na przyspieszenie poprawy sprawy na rynku wewnętrznym.

Związane z