Banki kupią mniej złota. "Wciąż nie istnieje apetytu na sprzedaż"

Dom - Finanse - Banki kupią mniej złota. "Wciąż nie istnieje apetytu na sprzedaż"

17.07.2019-99 widoki -Finanse

Dlaczego banki centralne kupują srebro? Cena złota

Największe banki centralne świata nadal są największymi kupcami złocista. Choć waluty nie są już wymienialne na srebro, kruszec ten jest dla banków wciąż bardzo istotny. Banki centralne mogą aczkolwiek zwolnić tempo zakupów.

W pierwszej połowie 2016 r. banki centralne kupiły około 166 ton złocista i sprzedały 22 tony - wynika z szacunków analityków Macquaire. Tym danym suma zakupów złota netto to 144 tony.

Nie to zbyt wielka zmiana w stosunku do zakupów netto w 2013 i 2014 r., ale mniej aniżeli 179 ton, które kupiły w analogicznym okresie 2015 r. - napisał w komunikacie Matthew Turner z Macquaire.

- Wciąż nie ma apetytu w sprzedaż, ale poza Rosją i Chinami wielu nadal kupuje. Prognozy mówią o niższych, ale o postępujących zakupach netto - dodał.

Zdaniem analityka konieczne jest jednak zastrzeżenie odnoszące się do Wenezueli.

Wenezuela opróżniła skarbiec

W trakcie kryzysu ekonomicznego i zadłużeniowego Wenezuela kupowała i sprzedawała swoje rezerwy złota, by zyskać więcej pieniędzy, obniżając zapasy surowca do rekordowo niskiego poziomu.

- Banki centralne pozostały po stronie zakupowej na rynku złota przy pierwszym półroczu 2016 r., choć działanie Wenezueli stało lub może jeszcze konstytuować ciężar - dodał Turner.

Cena złota podskoczyła w tym roku o 24 proc. , natomiast zdaniem Turnera dalszy wzrost może dodać więcej instytucji bankowych centralnych na listę kupców.

Foto: Macquaire / materiały prasowe Dane analityków Macquaire na temat zakupów (po lewej) i sprzedaży (po prawej) złota przez banki centralne

Banki główne kupują złoto, by zróżnicować swoje rezerwy. I ponieważ są właścicielami potężnych zasobów tego kruszcu, inwestorzy dokładnie obserwują ich działania dzięki rynku złota, traktując gryzie jako wskaźnik nastrojów.

Tagi: złoto Wenezuela surowce Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z