Zapytaliśmy najtęższe umysły na Ziemi, w który sposób zmienią się stosowane przez nas finanse (cz. 2)

Dom - Finanse - Zapytaliśmy najtęższe umysły na Ziemi, w który sposób zmienią się stosowane przez nas finanse (cz. 2)

15.07.2019-581 widoki -Finanse

David Klein, Chae H. An mówią, jak zmienią się nasze finanse

Zapraszamy na drugą część materiału, o tym, w jaki to sposób zmienią nasze kapitał oraz co za tym idzie, globalny układ finansowy w trakcie najbliższej dziesięciolecia.

Przypomnijmy, że Business Insider skontaktował się wraz z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, właścicielami startupów oraz inwestorami rodzaju venture capital, zadając wykładzinom jedno pytanie: co, pierwotnego zdaniem, jest tą jedną, najważniejszą rzeczą, która w najbliższej czasie zmieni finanse?

Oto ich odpowiedzi:

David Klein, współzałożyciel i prezes CommonBond

Foto: CommonBond David Klein

Technologia blockchain – idea współdzielenia, która nie wymaga uzgadniania kont i gwarantuje bezpieczeństwo walutowe i bezpieczeństwo danych – to będzie najważniejsza rzecz, jaka w ciągu następnych 10 lat wydarzy się w finansach. Być ma możliwość w całym nadchodzącym stuleciu.

Wcale nie mam zamiaru przesadzać. To będzie miało wpływ na wszystkie segmenty finansów: kredyty, zarządzanie aktywami, płatności i dużo, dużo większą ilość wiadomości. A znaczenie nie będzie ograniczać się jedynie do odwiedzenia sektora finansowego. Wpłynie także na funkcje finansowe każdej firmy na świecie, niezależnie od dziedziny gospodarki. Taka właśnie jest technologia blockchain – to perpetuum mobile finansów.

Kathleen Utecht, partnerka zarządzająca w Core Innovation Capital

Foto: Core Innovation Capital Kathleen Utecht

W ciągu następnej dekady kapitał zostaną przejęte przez raz za razem silniejsze usługi finansowe. Zwykli ludzie są coraz to bardziej narażeni na wstrząsy finansowe i zmuszani do odwiedzenia sięgania po drogą alternatywę dla usług finansowych, jak na przykład firmy udzielające kredytów konsumenckich czy lombardy.

Niemal połowa mieszkańców USA mówi, że w przypadku nieoczekiwanych wydatków nie byłaby przy stanie znaleźć 400 dol. Zobaczymy wzrost znaczenia rzetelnych i sprawiedliwych produktów pieniężnych pozwalających oszczędzać, wykupić polisę czy w sposób odpowiedzialny zaciągać pożyczki, unikając obecnych na rynku produktów.

Triumf efektywnych, wysoce technologicznych produktów pozwoli regulatorom i konkurencyjnym startupom na przejęcie istniejących drapieżnych pożyczkodawców.

Zobaczymy to na przykładzie takich nowych graczy, jakim sposobem Oportun i Payjoy (obie firmy to portfelowe firmy Core) stosujących nowe technologie po tanim finansowaniu, po kosztach będących ułamkiem kosztów uznanych firm.

Będziemy mieć do czynienia z większym zarządzaniem płynnością oraz platformami talentów, które pomagać pozostaną osobom pracującym w niepełnym wymiarze godzin w znalezieniu wystarczającej ilości pozwalających na związanie końca z końcem zajęć.

Dean Nicolacakis, jeden z liderów teamu technologicznych usług finansowych w Pricewaterhouse Coopers

Foto: PricewaterhouseCoopers Dean Nicolacakis

Uważamy, że głęboka zmiana w usługach finansowych najbliższej dekady związana będzie z usługami świadczonymi po sposób bezkolizyjny i natywny.

Wiele usług finansowych, zwłaszcza w przypadku biznesów konsumenckich i małych firm, będzie wbudowanych otwarcie w aktywność użytkownika. Będzie to tzw. funkcja natywna, a nie oddzielna.

Widzieliśmy to już przy pewnych dziedzinach, na przykład płatnościach (internetowa wymiana handlowa czy też wyszukiwania środków transportu). Działalność gospodarcza wydaje się być bezpośrednio powiązana z aktywnością użytkownika. W przypadku transferów pieniężnych typu P2P (peer-to-peer, czyli kolega do kolegi), zwłaszcza wśród przedstawicieli młodego pokolenia, ruch pieniędzy wydaje się być związany z działalnością towarzyską i/lub komercyjną.

Widać to nawet w małych firmach, gdzie pewne funkcje księgowe, wcześniej wydzielone (wypłaty wynagrodzeń, zapasy, czy budżetowanie) są teraz jednym wraz z aspektów operacyjnych usług instytucji bankowych.

Oczekujemy, że spośród czasem to natywne włączenie funkcji finansowej przejdzie do innych segmentów, jak zasymilowanie kredytu hipotecznego z doświadczeniem zakupu domu czy też proponowanie natychmiastowego kredytu po punkcie sprzedaży.

Maria Gotsch, prezes Partnership Fund for New York City i współzałożycielka FinTech Innovation Lab

Foto: Partnership Fund Maria Gotsch

Istnieć będzie mnóstwo firm technologiczno-finansowych z najnowszymi modelami biznesowymi, które będą mógł konkurować z istniejącymi, dużymi instytucjami finansowymi.

Jednak biorąc pod uwagę wymogi kapitałowe i regulacyjne, duża liczba takich właśnie firm technologicznych będzie musiała znaleźć partnerów w istot istniejących już instytucji, albo zostać przez kogoś przejęte.

Partnerstwami, które odniosą sukces, będą te zawarte między:

  • instytucjami finansowymi, które będą potrafiły szybciej i sprawniej od czasu konkurencji włączyć w swe struktury innowacje zewnętrzne
  • spółkami technologicznymi posiadającymi zarówno poparcie i zasoby finansowe, jak cierpliwość potrzebną do przeczekania cykliczności sprzedaży lub przedłużających się rozmów na sprawa partnerstwa.

Chae H. An, wiceprezes odpowiedzialny zbyt sektor usług finansowych w IBM

W ciągu następnych dziesięć lat banki sięgną po technologię poznawczą i sztuczną inteligencję. Chociaż rozwój naszej technologii wciąż jeszcze znajduje się na wczesnym etapie, to powoli widzimy, jak jest ona stosowana przez banki, które w ów sposób personalizują relacje z klientem.

Wykorzystanie obliczenia poznawczych rozwinie się przy dziedzinach objętych regulacjami, zaś także tych dotyczących cyber bezpieczeństwem. Automatyzacja zadań, uchwycenie, argumentacja i uczenia się - zachodzące dzięki przetrawianiu informacji i regulacji - może pomóc bankom w dokładniejszym i szybszym otaksowaniu swoich zobowiązań.

Technologia wciąż ewoluuje, przesuwając się w stronę coraz dogodniejszych algorytmów i uczenia banków, jak lepiej wykorzystać duże bazy różnych danych.

Jon Stein, prezes automatycznej platformy zarządzania majątkiem Betterment

Foto: Betterment Jon Stein

W ciągu kolejnych 10 lat sektor będzie w dużo większym stopniu wykorzystywał doradztwo. Zamiast sprzedawać produkty pieniężne (jak ubezpieczenia na życie), będziemy w większym poziomie polegać na firmach oferujących spersonalizowane usługi finansowe, doradzających nam co powinniśmy czynić z naszymi pieniędzmi jak i również kiedy.

Kiedy rozmyślam o tym, jak firmowa córka będzie w przyszłości zarządzać pieniędzmi, to rozmyślam, że nie będzie musiała niepokoić się lub zastanawiać, jakie możliwości zrobić ze swoją wypłatą. Będzie mogła zaufać firmie, która automatycznie zagospodaruje do niej pieniądze.

Powie, ile powinna zainwestować i na jakich rachunkach, uiści rachunki i zrobi wówczas z optymalnego konta, powie jej, kiedy powinna rozpocząć myśleć o takich sprawach, jak ubezpieczenie na los oraz o wielu innych.

Bo Lu, wpółzałożyciel i prezes internetowego zarządzającego inwestycjami FutureAdvisor, kupionego przez BlackRock

Foto: Blackrock Bo Lu

Technologia finansowa pomoże zwykłym konsumentom w otrzymywaniu podstawowych, spersonalizowanych i możliwych do odwiedzenia wykorzystania informacji będących frakcją prawdziwie holistycznego planu finansowego. Będzie on brał pod uwagę wszystko, od lokaty, przez ubezpieczenie i koszty na opiekę zdrowotną.

Technologia uwolni „ludzkich” doradców finansowych od wykonywania wyczerpujących zadań, ażeby mogli się oni skoncentrować na zapewnianiu prawdziwie ludzkich wartości, jak doradzanie i uczenie.

Ten zwiększony poziom łączności między dostawcami usług pieniężnych a konsumentami pomoże firmom finansowym w przygotowaniu propozycji, w centrum których odnajdzie się konsument, a nie zaakceptować ofert dla masowego rynku.

Poza tym tego typu zindywidualizowane rekomendacje i analizy pomogą konsumentom odczarować produkty finansowe. Dzięki czemu łatwiej niźli kiedykolwiek będą mogli uchwycić, jak sobie radzą i czy podejmują właściwe postanowienia.

W nadchodzącej dekadzie produkty finansowe, w dużo lepszym stopniu niż kiedyś przedtem, powinny służyć konsumentom rozumianym jako "wyjątkowe indywidualności".

Pierwszą część materiału można przeczytać tutaj.

Tagi: giełda bitcoin kryptowaluta Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Związane z