Ceny na stacjach paliw wzrosły. Rynek wyczekuje na decyzję OPEC

Dom - Finanse - Ceny na stacjach paliw wzrosły. Rynek wyczekuje na decyzję OPEC

08.07.2019-525 widoki -Finanse

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG

Benzyna Pb98 za 4, 84-4, 96 zł/l, Pb95 za 4, 47-4, 58 zł/l, diesel ON za czterech, 35-4, 46 zł/l, autogaz LPG za 2, 17-2, 28 zł/l - wówczas prognozowane ceny paliw tygodniowo od 28 listopada do 4 grudnia 2016 roku.

Analitycy portalu e-petrol. pl zwracają uwagę, hdy po trzech tygodniach obniżek, kolejny raz ceny w stacjach paliw rosną. Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak w cotygodniowym komentarzu napisali:

Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 2 grosze i kosztuje średnio 4, 49 PLN/l. Diesel kosztuje więcej o grosz i średni o na stacjach płacimy zbytnio niego 4, 35 PLN/l.

O ile w wypadku benzyny i oleju napędowego skala podwyżek, jakkolwiek przykrych, nie daje podstaw do odwiedzenia niepokoju, to dynamiczna poprawka cen autogazu może być szokiem dla tankujących to paliwo. LPG podrożało aż o 17 groszy i aktualnie kierowcy tankujący autogaz płacą średnio 2, 19 PLN/l.

W rezultacie tej podwyżki cena GAZOWĄ, która jeszcze w urlop stanowiła zaledwie 1/3 koszta benzyn, dzisiaj wynosi już niemal połowę tego jak płacimy za litr chodliwej 95-tki.

Kluczowa dla sytuacji na rynku paliw będzie środowa decyzja OPEC. Od miesięcy spekuluje się, czy kartel zdecyduje się na ograniczenie wydobycia ropy naftowej - wówczas spodziewana jest drastyczna podwyżka opłat.

Jeśli OPEC podejmie decyzję przeciwną, ceny spośród pewnością spadną - w pierwszej kolejności na rynku hurtowym, jakie możliwości przełoży się i na opłaty na stacjach materiałów.

Ceny paliw: gdzie tankowanie jest najdroższe, w jakim miejscu najtańsze

Według Polskiej Izby Paliw Płynnych, w tym tygodniu najwięcej za benzynę i olej napędowy płacą tankujący w województwie zachodniopomorskim. To odpowiednio 4, 57 zł/l i 4, 37 zł/l.

Najtańsza benzyna i diesel są na Dolnym Śląsku - 4, 35 zł/l i 4, 26 zł/l.

Autogaz najkorzytniejszy jest w województwie lubelskim - 2, 10 zł/l, a najdroższy na Pomorzu Zachodnim - 2, 27 zł/l.

Tagi: ceny paliw paliwa ropa naftowa Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z