Co czwarty Ukrainiec rozważa wyjazd spośród Polski. Jeden główny powód

Dom - Dlafirm - Co czwarty Ukrainiec rozważa wyjazd spośród Polski. Jeden główny powód

11.07.2019-176 widoki -Dlafirm

Co czwarty obywatel Ukrainy ma możliwość wyjechać z Polski a mianowicie Manpower  Dla firm

Co czwarty obywatel Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje wyjazd spośród Polski - wynika spośród raportu agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne pracowników spośród Ukrainy". Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki są Niemcy jak i również Czechy.

Jak czytamy w raporcie, 75 procent pracujących w Polsce mieszkańcówrezydentów Ukrainy w pierwszej połówce 2019 roku planuje ciągnąć zatrudnienie nad Wisłą.

"Głównym powodem takiej woli jest satysfakcja z aktualnie wykonywanej pracy, na jak wskazuje blisko połowa respondentów (45 procent). Co piąty z nich nie opuści Polski (21 procent), ponieważ tutaj mieszkają członkowie jego rodziny oraz przyjaciele, tyle samo obywateli Ukrainy wyrządzi to z powodu bliskości kulturowej naszych krajów" a mianowicie podano.

Z innej strony, wyjazd do odmiennego kraju w celach zawodowych planuje 25 procent własnych wschodnich sąsiadów mieszkających po Polsce.

Część Ukraińców chce opuścić Polskę

Płaca i zatrudnienie rosną. Umiarkowana płaca niższa niż w grudniu

W tej grupie wśród kierunków migracji zarobkowej najwięcej wskazań uzyskały Rfn (69 procent) oraz Republika czeska (15 procent). Co dziesiąty badany, który chce przeoczyć Polskę rozważa inne rynki – Wielką Brytanię (3 procent w grupie respondentów planujących wyjazd z Polski), Włochy (2 procent), NA JUKATAN (2 procent) oraz kraje skandynawskie (2 procent). Grupa testowa wskazywali również na Kanadę i Hiszpanię. Z transportu 1 procent planuje powrót do Ukrainy.

- Migracja obywateli Ukrainy do pozostałych krajów dotknie w sporym stopniu branże automotive, GOSPODARSTWA DOMOWEGO, IT oraz branżę spożywczą. Problemy z niedoborem pracowników odnotują polskie przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników fizycznych, a szczególnie pracowników produkcji, magazynierów, pakowaczy czy operatorów wózków widłowych - wskazała, cytowana w raporcie, Karolina Rząsa z Manpower.

Jak dodała, "sposobem na wypełnienie przewidywanej luki kadrowej jest zatrudnianie kandydatów z Dalekiego Wschodu i Azji. Polski rynek pracy otwiera się na pracowników z Nepalu, Indii, Bangladeszu i Filipin".

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że chęć opuszczenia Polski zdecydowanie częściej deklarowali mężczyźni (68 procent) niźli kobiety (32 procent) poleceń. Ponadto w tej grupie dominują osoby z wykształceniem wyższym, w wieku 30-39 lat, zarabiające miesięcznie od momentu 2000 do 2999 złotych netto, a także przebywające w Polsce nie dłużej niż 6 miesięcy.

Jak czytamy w raporcie Manpower, główną przyczyną wyjazdu z Polski jest gotowość uzyskania wyższego wynagrodzenia, jak potwierdza 56 procent badanych. Ponadto respondenci wskazywali na potrzebę pracy w państwa o wyższym standardzie życia (18 procent) oraz wiarę w to, że wyjazd z Polski pozwoli dywanom podjąć zatrudnienie zgodne spośród ich kompetencjami (15 procent).

Raport: nic tak nie frustruje, jak niskie zarobki

Raport "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotował w ubiegłym roku także Work Service. Wynikało z niego, że niemal 8 na 10 obywateli Ukrainy jest zadowolonych spośród warunków pracy w naszym kraju i to do tego kategorii, że 84 procent wraz z nich deklaruje, iż poleciliby zatrudnienie w naszym państwie swoim bliskim i rodzinie. Z drugiej strony 59 procent badanych przyznało, hdy opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się dla nich niemiecki rynek pracy.

W ocenie specjalistów z firmy Personnel Service wyjazd Ukraińców na Zmierzch to jeden z pięciu największych problemów polskiego sektorze pracy.

Metodologia

Badanie zrealizowane przez Manpower obejmowało pracowników z Ukrainy zatrudnionych obecnie w polskich przedsięwzięciach. Badaniem objęto 744 osób aktywnych zawodowo w zakresie wiekowym 18–60.

Dane zbierane były w okresie 01. 12. 2018–15. 01. 2019 metodą jakościową z wykorzystaniem

ankiety. Wątpliwość o plany wyjazdu spośród Polski było pytaniem jednokrotnego wyboru. Pozostałe były pytaniami wielokrotnego wyboru.

Związane z