6 kroków do wykonania międzynarodowego przelewu bankowego

17.02.2021
Category: Będziesz Chciał
TransferWise

Kiedy mieszkasz lub podróżujesz za granicę, często potrzebujesz kogoś z domu, który wyśle ​​Ci pieniądze lub odwrotnie. Istnieje wiele tradycyjnych metod wysyłania pieniędzy za granicę – gotówka, czek, przekaz bankowy, przekaz bankowy – ale te opcje mogą być powolne, ryzykowne lub czasami, jak w przypadku czeków, nie działają w ogóle w wielu krajach. Aby przenieść pieniądze z jednego kraju do drugiego w najszybszy i najbezpieczniejszy sposób, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z międzynarodowego przelewu bankowego. Przelewem bankowym możesz wysłać jednocześnie dziesiątki tysięcy dolarów i, jeśli chcesz, zamienić je na walutę obcą.

Prawdopodobnie ze względu na rosnącą konkurencję koszt wysyłania pieniędzy za granicę spadł w ciągu ostatnich kilku lat. Oprócz banków obecnie dostępnych jest sporo innych opcji. Western Union, MoneyGram, PayPal i zmieniający branżę TransferWise obsługują konsumentów, którzy muszą szybko wysyłać duże kwoty pieniędzy na całym świecie.

Wysyłasz pieniądze do lub ze Stanów? TransferWise może zaoszczędzić nawet 8x w porównaniu z Twoim bankiem.

Zanim zaczniesz, słowo.

Banki i dostawcy przekazów pieniężnych często oferują zły kurs wymiany, aby uzyskać dodatkowe zyski.

TransferWise jest inny. Jego inteligentna nowa technologia pozwala uniknąć wysokich opłat za przelewy międzynarodowe, łącząc lokalne rachunki bankowe na całym świecie. Oznacza to, że przy wysyłaniu pieniędzy za granicę możesz zaoszczędzić nawet 8x, korzystając z TransferWise zamiast swojego banku.

Sprawdź, jak wykonać swój pierwszy przelew za pomocą TransferWise. I spróbuj. Aha, i kiedy już to zrobisz, sprawdź bezgraniczne konto wielowalutowe TransferWise. Gdzie możesz zarządzać i wysyłać dziesiątki walut z tego samego konta. Możesz również otrzymać wielowalutową kartę debetową TransferWise, której możesz używać do płacenia za towary i usługi na całym świecie.

Wróćmy teraz do tego, co tu przeczytałeś.

Przelewy bankowe, zwłaszcza za pośrednictwem banków, kosztują więcej i wymagają więcej wysiłku niż tradycyjne metody, dlatego ważne jest, aby robić zakupy. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez kolejne etapy różnych opcji, aby szybko dowiedzieć się, jak przenieść pieniądze z jednego zakątka świata do drugiego.

Szybkie spojrzenie na to, co nadejdzie:

  • Jeśli korzystasz z banku, zanim zaczniesz, musisz trochę wiedzieć o przelewach SWIFT
  • Opcja 1: Wykonaj międzynarodowy przelew bankowy online
  • Opcja 2: osobiście dokonaj międzynarodowego przelewu bankowego
  • Opcja 3: Wybierz alternatywną usługę transferu – która prawie zawsze pozwala zaoszczędzić pieniądze
  • Zdobądź wiedzę na temat opłat

Jeśli korzystasz z banku, międzynarodowe przelewy bankowe są zwykle wysyłane za pośrednictwem organizacji o nazwie Society for Worldwide Interbank Financial Transactions (SWIFT).

Jeśli korzystasz z banku, będziesz chciał wiedzieć o przelewach SWIFT

Nie daj się zwieść nazwie. Transfery SWIFT nie są wcale takie szybkie. Ale są przynajmniej powszechne. Proces bankowy SWIFT to światowy standard przesyłania pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Ponieważ nie wszystkie banki mają bezpośrednie połączenia, sieć SWIFT obejmuje uczestniczące banki na całym świecie, więc nadal mogą przesyłać pieniądze.

Sieć SWIFT w pewnym sensie przypomina podróżowanie samolotem. Jeśli nie ma bezpośredniej trasy z jednego lotniska do drugiego, może być konieczne skorzystanie z jednego lub dwóch lotów łączonych. Sieć SWIFT działa w podobny sposób. Zamiast pieniędzy podróżujących prosto z miejsca ich pochodzenia do miejsca przeznaczenia, często istnieje od jednego do trzech banków, przez które muszą przejść, aby upewnić się, że dotrą tam. Niestety oznacza to również, że każdy z tych banków również pobiera opłatę. Ale więcej o opłatach pod koniec.

SWIFT nadzoruje sieć komunikacyjną, za pomocą której banki i inne instytucje finansowe używają do wysyłania i otrzymywania instrukcji dotyczących przelewów pieniężnych. Każda instytucja finansowa w sieci SWIFT otrzymuje unikalny kod o długości od 8 do 11 znaków. Ten kod jest znany jako kod identyfikacyjny banku (BIC) lub identyfikator SWIFT. Jest często określany jako kod BIC / SWIFT. Jeśli potrzebujesz znaleźć kod do konkretnego banku lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak to działa, skorzystaj z wyszukiwarki kodów SWIFT / BIC.

Podsumowując, o czym warto pamiętać o przelewach SWIFT:

  • Pomimo nazwy, przelewy SWIFT nie są wcale takie szybkie. Mogą zająć od 1 do 5 dni roboczych.
  • Wszędzie z 3–5 banków pobiera opłatę. Mogą się sumować.
  • Jeśli Twoje pieniądze są przeliczane na inną walutę, bądź przygotowany na słabe kursy wymiany. Dodatkowy koszt.

Opcja 1: Wykonaj międzynarodowy przelew bankowy online

Niektóre banki proszą swoich klientów o przybycie do oddziału w celu skonfigurowania przelewu międzynarodowego, podczas gdy inne mogą oferować wygodę, jaką jest utworzenie przelewu online. Każdy bank jest inny, więc musisz sprawdzić, na co pozwala Twój bank macierzysty.

Aby dokonać przelewu online, wykonaj następujące czynności:

1. Znajdź sekcję dotyczącą przelewów w witrynie banku

Jeśli masz skonfigurowaną bankowość internetową, zaloguj się na swoje konto bankowe online i przejdź do sekcji przelewów na stronie internetowej swojego banku. Prawdopodobnie na górnym pasku narzędzi na stronie głównej Twojego banku będzie prawdopodobnie sekcja.

Możesz też wyszukać w Google hasło „przelew i nazwę swojego banku. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, zadzwoń do obsługi klienta banku. Powinny być w stanie skierować Cię we właściwe miejsce.

2. Dokładnie sprawdź limit transferu online.

Twój bank może wymagać ustalenia limitu przelewu online, który często wynosi 5000 USD. Czasami ustawiają dla ciebie. Jeśli kwota, którą musisz przelać, przekracza dzienny limit, zwykle musisz zadzwonić do swojego banku, aby go autoryzować.

W niektórych przypadkach, aby zweryfikować, czy to Ty składasz wniosek, Twój bank może zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Może to być dowolny kod wysłany na Twój telefon komórkowy lub bezpieczny e-mail wysłany na Twój adres e-mail.

3. Wprowadź dane bankowe odbiorcy.

Aby zrealizować przelew międzynarodowy SWIFT, musisz podać następujące szczegółowe informacje.

Nazwa i adres banku odbiorcy.

Imię i nazwisko odbiorcy, adres i rodzaj konta, które ma w swoim banku (czekowe, bieżące, oszczędnościowe, giełda pieniężna itp.).

Numer konta odbiorcy lub IBAN (międzynarodowy numer konta bankowego – powszechny w wielu krajach na całym świecie). Informacje te są dostępne na żądanie banku lub pojawiają się w Internecie lub na ostatnich wyciągach bankowych.

Kod BIC / SWIFT banku odbiorcy. Przypomina to trochę numer rozliczeniowy w Stanach Zjednoczonych lub kod pocztowy. Wskazuje dokładny bank, w którym znajduje się konto odbiorcy. Twój bank może być w stanie znaleźć kod BIC / SWIFT odbiorcy za pomocą nazwiska i numeru konta odbiorcy lub za pomocą wyszukiwarki kodów BIC / SWIFT online, ale możesz również zapytać bank odbiorcy informacji.

4. Wprowadź kwotę i wybierz żądaną walutę dla banku odbiorcy.

Kiedy podajesz dane odbiorcy, często w formularzu przelewu automatycznie ustawiana jest waluta jego kraju. Jeśli nie, wybierz odpowiednią walutę, a następnie wprowadź kwotę przelewu.

Z reguły konto bankowe w obcym kraju jest denominowane w lokalnej walucie. W rezultacie prawdopodobnie będziesz chciał wybrać tę walutę. Jednak nierzadko zdarza się, że zagraniczne banki oferują klientom rachunki w wielu walutach – zwłaszcza w dolarach amerykańskich. Dokładnie sprawdź, czy przesyłasz pieniądze w wybranej walucie. W przeciwnym razie, jeśli spróbujesz wysłać pieniądze w walucie, której konto nie obsługuje, możliwe jest, że cały przelew zostanie odrzucony.

5. Zapłać opłatę za przelew.

Twój bank obciąży Cię początkową opłatą manipulacyjną. Zwykle kosztuje od 40 do 50 USD, choć w niektórych przypadkach może sięgać nawet 80 USD. Bank odbierający może również pobrać opłatę, która może wynosić od 10 do 20 USD (9-18 EUR). Według mybanktracker są to obecne opłaty dla kilku dużych banków w USA:

BankOpłata za przelew międzynarodowy – wychodząca
Bank Ameryki 45 $
Pościg 50 $
Wells Fargo 40 $
Citibank 45 $
Bank USA 50 $
Capital One 50 $
PNC Bank 45 $
TD Bank 40 $
BB&T 65 $
SunTrust Bank 50 $

Jednak nadal będziesz chciał mieć świadomość, że chociaż będziesz płacić jedną opłatę w swoim banku, prawdopodobnie pojawią się dodatkowe opłaty od jednego do trzech banków pośredniczących, a także banku odbiorcy. To może szybko stać się drogie, więc bądź przygotowany.

6. Dowiedz się, ile czasu zajmie nadejście przelewu.

Po wypełnieniu formularza przelewu witryna zwykle pokaże szacunkowy czas, jaki to zajmie. Jeśli masz szczęście, mogą dać ci ramy czasowe, zanim jeszcze zaczniesz. Niezależnie od tego, Twój bank będzie śledzić status przelewu.

Większość przelewów trwa od jednego do trzech dni roboczych, w zależności od wielu czynników. Na przykład, jeśli docelowe konto bankowe znajduje się w radykalnie innej strefie czasowej lub ma różne dni tygodnia, w których działają ich banki. Dlatego warto o tym pamiętać.

Ponieważ pieniądze nie są przesyłane bezpośrednio z jednego banku do drugiego, zajmie to trochę czasu.

Opcja 2: osobiście dokonaj międzynarodowego przelewu bankowego

Jeśli jesteś typem, który woli osobiście niż online lub Twój bank wymaga, abyś przyszedł do oddziału, będziesz chciał wiedzieć, co zrobić po przyjeździe.

Po potwierdzeniu w banku, że rzeczywiście możesz osobiście skonfigurować międzynarodowy przelew bankowy, wykonaj następujące czynności:

1. Podaj wszystkie potrzebne dane bankowe.

Twoje imię i nazwisko oraz konto bankowe w USA, z którego chcesz dokonać przelewu.

Nazwa i adres banku odbiorcy

Imię i nazwisko odbiorcy, adres i typ konta, które ma w banku (czekowe, bieżące, oszczędnościowe, giełda pieniężna itp.)

Numer konta odbiorcy lub IBAN (międzynarodowy numer konta bankowego – w większości krajów ten format jest używany jako numer konta bankowego). Powinieneś być w stanie go dość łatwo znaleźć. Zapytaj bank, sprawdź bankowość internetową lub zapoznaj się z najnowszym wyciągiem bankowym dla tego kodu.

Kod BIC / SWIFT odbiorcy. Bez tego Twój bank nie może dokładnie określić banku, do którego powinny trafić pieniądze. Jeśli masz nazwę i adres banku, ale nie masz kodu BIC / SWIFT, nie martw się. Wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki kodów BIC / SWIFT, która powinna Ci pomóc.

2. Zdecyduj, ile chcesz przesłać i jaka powinna być waluta docelowa.

Jeśli nie jesteś odbiorcą, prawdopodobnie zechcesz dwukrotnie sprawdzić u nich, zanim wybierzesz opcję waluty. Często konta bankowe są denominowane w lokalnej walucie – ale są wyjątki. Firmy i osoby, które regularnie wchodzą w interakcje z osobami w innych krajach, często mają konta wielowalutowe lub specjalne konto tylko dla dolarów amerykańskich nie jest rzadkością. Dlatego upewnij się, że wiesz, jaką walutę wysyłasz i ile chcesz dotrzeć do banku docelowego.

3. Zapłać opłatę za przelew międzynarodowy.

Twój bank prawie na pewno obciąży Cię opłatą manipulacyjną. Opłaty zwykle wahają się od 40 do 50 USD, choć w niektórych przypadkach mogą sięgać nawet 80 USD. W strefie euro przelewy często kosztują 5-7 euro plus pewien procent kwoty przelewu, zwykle od 0,1-1%. Bank odbierający może również pobrać opłatę, która może wynosić od 10 do 20 USD (9-18 EUR). Sprawdź online, aby poznać opłaty dla 10 największych banków lub sprawdź we własnym zakresie.

Po zapłaceniu urzędnik zwykle powiadomi Cię, jak długo potrwa przelew.

Opcja 3: Wybierz alternatywną usługę transferu (często najtańszą, a czasem najszybszą opcję)

Oprócz banków masz do wyboru wiele niezależnych usług przelewów. Niektóre usługi, takie jak PayPal czy TransferWise, są stosunkowo nowe i wykorzystują szybkość i dostępność Internetu. Może brakować im historii istniejącego banku, ale nie pozwól, aby cię to odstraszyło. Jeśli boisz się wysokich opłat za przelew, te firmy zajmujące się przelewami są tak samo bezpieczne i niezawodne, jak przelewy bankowe.

Kompromisem z samodzielnymi usługami transferowymi jest to, że chociaż koszty początkowe mogą być niższe, czasami, w zależności od tego, dokąd wysyłasz pieniądze, przelew może potrwać dłużej niż 1-2 dni.

PayPal

PayPal został założony w 1998 roku i stał się jednym z najpopularniejszych zasobów umożliwiających dokonywanie transakcji online lub otrzymywanie płatności. Teraz oferuje również usługę przelewu, jeśli wysyłasz pieniądze za granicę.

Jeśli chodzi o podane opłaty, jeśli jesteś posiadaczem konta Paypal i Twoje konto jest połączone z kontem bankowym, nie ponosisz żadnych opłat, jeśli dokonujesz przelewu do USA lub Kanady. Jeśli Twoje konto jest częściowo lub w całości finansowane za pomocą karty kredytowej, karty debetowej lub kredytu PayPal, PayPal pobiera 2,9% transakcji plus stała opłata, w zależności od waluty kraju odbiorcy.

Aby przelać pieniądze do Meksyku lub innego kraju za granicą, PayPal pobiera zmienną kwotę, będącą połączeniem procentu kwoty transakcji i stałej opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź witrynę PayPal. Opierając się na strukturze opłat PayPal, znacznie tańsze jest wykonywanie przelewów za pomocą konta PayPal połączonego z kontem bankowym w USA niż z kontem połączonym z kartą kredytową lub debetową.

Uważaj jednak. Niskie opłaty z góry mogą Cię kosztować więcej po zakończeniu przelewu.

Globalne waluty są przedmiotem obrotu przez cały dzień roboczy. W dowolnym momencie, jeśli weźmiesz medianę ceny kupna i sprzedaży waluty, otrzymasz coś, co nazywa się średnim rynkowym lub międzybankowym kursem wymiany. Ten kurs określa prawdziwą wartość Twoich pieniędzy w porównaniu z innymi walutami. Problem pojawia się, gdy PayPal, banki i inne usługi podają znacznie gorszy kurs wymiany niż ten, który znajdziesz w Google. I zgarnij różnicę.

Zasadniczo za przelew płacisz dodatkowe, niezgłoszone opłaty. Dodatkowe opłaty, które składają się na kurs wymiany, mogą spowodować, że około 4-6% wysyłanej kwoty zniknie.

Ostatecznie jednak najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, która opcja jest dla Ciebie najtańsza, jest porównanie kwoty, którą otrzymasz w walucie docelowej, zanim zdecydujesz się wysłać.

Western Union

Western Union to usługa transferu, której początki sięgają XIX wieku. Przez większość swojej historii był najbardziej znany z wysyłania i odbierania telegramów, ale obecnie stał się głównym graczem na rynku przelewów. Western Union jest teraz dostępny w 200 krajach i oferuje transakcje w 130 walutach.

Opłaty, które reklamują, różnią się w zależności od tego, gdzie faktycznie wysyłasz pieniądze. Gdy przelewasz pieniądze z karty kredytowej lub debetowej na czyjeś konto bankowe, Western Union pobiera do 10 USD. I niestety niektóre duże banki w innych krajach nie są w rzeczywistości obsługiwane – więc miej to na uwadze. Jednak w przypadku przelewu pieniędzy z karty kredytowej lub debetowej do oddziału Western Union lub do portfela mobilnego Western Union pobiera określoną opłatę w wysokości 5 USD.

Jeśli również dla Ciebie szybkość jest problemem, prawdopodobnie będziesz chciał pominąć wysyłanie przelewów na konto bankowe w Western Union. Te przelewy mogą trwać od 4 do 8 dni roboczych. Z drugiej strony, gdy wykonujesz przelew za pomocą karty kredytowej lub debetowej do odbioru gotówki w lokalnym oddziale, przelew trwa zaledwie kilka minut.

Jednak podobnie jak w przypadku PayPal, jeśli oszczędzanie pieniędzy to Twój styl, uważaj na zasadniczo ukryte opłaty Western Union. Prosty internetowy przelicznik walut pokazuje, ile są warte Twoje pieniądze. A jeśli podłączysz te liczby do pola waluty wysyłającej, nawet uwzględniając opłaty Western Union, okaże się, że brakuje części pieniędzy w polu waluty docelowej. Do 6%. Zasadniczo Western Union ukrywa dodatkowe, niezgłoszone opłaty w kursie wymiany. Masz niską stawkę, a oni zyskują. Chociaż na pierwszy rzut oka 6% może nie wydawać się dużo, po dodaniu go do już naliczonych opłat, kwota ta może zacząć się szybko sumować.

Tak więc, zanim złożysz zamówienie, upewnij się, że na końcu otrzymasz dokładną kwotę, jaką otrzymasz. Poświęcenie kilku minut na zakupy, porównanie i badanie nigdy nie boli.

TransferWise

Chociaż wydaje się, że wiele banków oferuje konkurencyjne opłaty za przelewy, generalnie oferują one słabe kursy wymiany, aby wyciągnąć więcej pieniędzy z kieszeni. A jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te dodatkowe międzynarodowe opłaty SWIFT, kwota, którą faktycznie zostaniesz obciążony, może wydawać się przytłaczająca.

Aby uzyskać inną opcję transferu, rozważ TransferWise. TransferWise wysyła pieniądze lokalnie, korzystając z lokalnych systemów bankowych – co pozwala uniknąć tych nieprzyjemnych opłat za przelewy międzynarodowe. Wszystko, czego potrzebujesz, to dane lokalnego banku, do którego wysyłasz pieniądze, a TransferWise korzysta z rzeczywistego kursu wymiany – tego samego, który widzisz w Google – i pobiera po prostu niewielką opłatę z góry. Brak ukrytych opłat. Żadnych niepożądanych niespodzianek. Przelewy za pośrednictwem TransferWise, w zależności od potrzebnej waluty, mogą być do ośmiu razy tańsze niż zwykłe banki i usługi przelewów, pozostawiając mnóstwo dodatkowej gotówki do wydania na zabawne rzeczy.

A jeśli regularnie wysyłasz pieniądze za granicę, rozważ założenie bezgranicznego konta wielowalutowego. Możesz przechowywać swoje pieniądze w dziesiątkach różnych walut i płacić lub otrzymywać płatności przy użyciu danych lokalnego banku w USA, Wielkiej Brytanii, UE i Australii.

Uwaga dotycząca opłat. Twoje pieniądze są warte więcej niż myślisz.

Każda usługa transferowa, z której korzystasz, oferuje nieco inny kurs wymiany, więc zanim sfinalizujesz przelew z konkretnym dostawcą, dobrą praktyką jest sprawdzenie, jak ich kurs układa się w stosunku do standardowego kursu wymiany.

Kursy walut zmieniają się codziennie. Aby sprawdzić najnowsze stawki, użyj prostego przelicznika walut Google. Otwórz kartę Google i wpisz „przelicznik walut w pasku wyszukiwania. Ustaw walutę bazową (górne pole), a następnie walutę, na którą konwertujesz (dolne pole). Następnie wprowadź kwotę w polu waluty bazowej, a narzędzie automatycznie przeliczy ją na drugą walutę.

Gdy wiesz, na jaką kwotę początkowego przelewu zostanie przeliczona po rzeczywistym kursie wymiany, możesz porównać tę kwotę z kwotą, którą podaje bank lub serwis przelewu, i sprawdzić, kto oferuje najlepszą ofertę.

Nie daj się skrócić. Przeprowadź swoje badania – nie pożałujesz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy